Šport

Prešovské volejbalistky v sobotu prekvapili, hralo sa do poslednej lopty

(Foto: Imrich Olejník)

Pokračovanie štvrťfinálovej série slovenskej extraligy sa v sobotu (17. 3.) presunulo na východ Slovenska. Prešovčanky mali šancu zabojovať a udržať sa v boji o postup do semifinále. Na palubovke Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej mali proti hostkám zo Strabag VC Bratislava výhodu domáceho prostredia.

Začiatok prvého setu Prešovčanky prekvapili herným nasadením a dokázali konkurovať súperkám. Dostali sa do vedenia 5 : 3. Hra vyzerala vyrovnane na obidvoch stranách ihriska. Pri podaní Povrazníkovej sa Prešovčanky vzdialili až na rozdiel úžasných šiestich bodov, na čo bratislavský tréner reagoval time-outom. Po ňom prišla dlhá výmena, ktorú lepšie zvládli domáce volejbalistky. Kotuličovej „stena“ na bloku poslala Prešovčanky do vedenia 13 : 6. Následne prišlo prvé striedanie na strane Bratislavy, keď tréner stiahol Kmezičovú a poslal na ihrisko mladú, len 18-ročnú Katrin Trebichavskú. Tá potrápila skrátenými smečmi po čiare aj naše skúsené libero, Nehilovú. Súperky sa už nedokázali dotiahnuť na dobre rozohratý Prešov. V závere setu domáce nepoľavili a po bojovnom prvom sete viedli 1 : 0 (25 : 18).

Úvod druhého setu sa podobal tomu prvému. Opäť sme mohli vidieť napínavé výmeny. Bojovalo sa o každú loptu. Domáce volejbalistky pokračovali v dobre rozbehnutom zápase, čomu nasvedčoval aj stav 4 : 1. Trebichavská sa postarala o menší zvrat v sete, keď dobre rozbehla šnúru víťazných bodov svojho družstva. Bodnárová nám ešte predviedla ukážkový smeč po čiare do zóny 1.

Menší herný úpadok nastal v polovici setu. Prešovčanky začali robiť vlastné chyby a nechali Bratislave priestor sa rozohrať. Tréner Prešova zvolil taktické striedanie a na ihrisku dostali priestor aj Karabinovičová s Jurkovičovou. Bratislavčanky dokázali v koncovke odskočiť na rozdiel šiestich bodov. Dobre rozohratý set nakoniec volejbalistky Prešova prehrali 15 : 25.

V treťom sete nás Ovečková hneď zo začiatku potrápila svojím podaním. Po troch chybách libera na príjme Bratislava viedla už 3 : 0. Prišlo striedanie domácich liberov a na ihrisko prišla Vikartovská. O prvý bod v sete sa postarala blokárka Kotuličová rýchlikom cez stred. Na strane Prešova absentovalo podanie a opakovala sa častá chyba blokárok v celom zápase – blok v sieti. Smečiarky Strabagu Denysová a Trebichavská chytili druhý dych a položili takmer všetko, čo im prišlo pod ruku. V treťom sete dostala príležitosť aj lavička Prešova. Žiaľ, Bratislavčanky už nedali domácim volejbalistkám príležitosť dostať sa na koňa a vyhrali tretí set suverénne 11 : 25.

Vo štvrtom sete sa ešte blysla Schniererová jednonožkami, videli sme aj volejbalovú rybičku od Vikartovskej, ktorú Povrazníková premenila na bod pre Prešov. Hráčky Strabagu pritlačili na servise a zvládli aj posledný set dotiahnuť do víťazného konca 13 : 25.

O 5. 8. miesto budú bojovať Kežmarok s Trnavou a UKF Nitra s Prešovom.

VK PREŠOV STRABAG VC BRATISLAVA 1 : 3 (19, -15, -11, -13) konečný výsledok série 0 : 2, postúpil Strabag
Rozhodovali: Sluk a Martin Smolko

Prešov: Kupčiová 7, Kotuličová 8, Markarašviliová 3, Bodnárová 10, Schniererová 8, Povrazníková 9, liberá Nehilová a Vikartovská (Karabinovičová 3, Jurkovičová 0, Štieberová 0). Tréner: R. Németh.
Strabag: Ovečková 4, Denysovová 8, Hrončeková 18, Kmezičová 0, Hudecová 14, Hronská Kručovská 0, libero Španková (Trebichavská 16, Stümpelová 7). Tréner: T. Varga.

MVP: Katrin Trebichavská (Strabag)

Michalea Španková, libero STRABAG-u Bratislava: Veľmi na nás vybehli. Boli sme otrasené trochu z tej dlhej cesty na východ. Neskôr sme sa dostali do tempa a už to išlo. Museli sme bojovať, nedali nám nič zadarmo.

Aké boli trénerove slová počas time-outov?

Že sa musíme zobudiť a ukázať, že vieme hrať. To bolo asi to najdôležitejšie a museli sme sa my samy spamätať, lebo po prvom sete to s nami vyzeralo veľmi zle.

Vladimíra Vikartovská, libero Prešova: Dnešný zápas bol dôkazom toho, že volejbal hrať vieme a dokážeme hrať aj so súperom, ako je Strabag, v náš prospech. Je škoda, že nám radosť z hry a odhodlanie vydržalo len set a pol. Potom sme sa vrátili späť k tomu, čo robíme stále vlastné chyby, nedostatky na príjme a nedodržiavanie taktických pokynov trénera. Oproti minulému týždňu, keď sme hrali s týmto súperom, sa náš príjem zlepšil, ale aj napriek tomu, že sme sa pripravovali, súper sa s nami pohral a nestačili sme mu. Veľkou výhodou bol náš blok, ktorým sme dokázali súpera zatlačiť a hralo sa nám lepšie, čo bolo dôkazom nášho prvého vyhratého setu so Strabagom vôbec. Vedeli sme, aký je to súper a že je favoritom zápasu. Klobúk dole pred tým, čo sme dokázali, ale teraz sa musíme sústrediť na ďalšie zápasy, ktoré budú s UKF Nitra.

Najbližší zápas čaká Prešovské volejbalistky v nedeľu (24. 3.) v Nitre proti UKF Nitra. Zápas je možné sledovať o 16.00 aj na obrazovkách internetovej televízie www.TVcom.cz.

Zdroj: svf.sk

Autorka článku: Nicol Marcinková