Kultúra Spravodajstvo

Prezentácia najnovšej básnickej zbierky oslovila literárnych vedcov aj študentov

Autorské čítanie sa nieslo v príjemnom duchu. Postarala sa o to moderátorka prezentácie, Marta Součková i samotný autor, Ján Gavura (foto: pulib.sk)

Ján Gavura, nositeľ Ceny Ivana Kraska za najlepší debut v slovenčine, sa znovu vracia na literárnu scénu svojou už štvrtou básnickou zbierkou Kráľ hlad. Jej prezentáciu pripravila Marta Součková v spolupráci s kolegami a študentmi počas dňa zaľúbených v študovni Prešovskej univerzity.

James Sutherland-Smith, ktorý pôsobí na Inštitúte anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, v doslove k najnovšej Gavurovej zbierke píše: „Zbierky sú dôkazom zvyšujúceho sa majstrovstva autorovho básnického jazyka a čoraz citlivejšieho vnímania, na podklade ktorého sa formuje básnikov individuálny hlas aj osobité uvažovanie.“ A práve jedinečný hlas a unikátny spôsob prezentácie básnického umenia využili aj účinkujúci na tomto podujatí.

Ešte teplé knihy z vydavateľstva ste si na prezentácii mohli zakúpiť aj s autorským venovaním (Foto: pulib.sk)
Na prezentácii ste si mohli zakúpiť ešte teplé knihy z vydavateľstva aj s autorským venovaním (Foto: pulib.sk)

Nešlo totiž o zaužívaný model prezentácie knihy — moderovaný rozhovor s autorom, aj keď sme sa, samozrejme, dočkali aj autorskej čítačky úryvkov. Kreativitu však prejavili študenti a kolegovia z katedry a témy z umeleckého textu pretvorili každý po svojom.

Imitácie Gavurových básní predniesol Dávid Dziak, texty Niny Kollárovej recitoval Miron Pukan. Okrem čítania obľúbených pasáží sa s novou zbierkou vyučujúci z Inštitútu slovakistiky a mediálnych štúdií vyhrali každý inak a svojsky. Mária Klapáková využila motív prírody a lovu a pripravila tak zábavné prekvapenie: v tematickom outfite prezentovala Poľovnícko-poetický kalendár 2018. Praktický kalendár bol doplnený úryvkami básnických textov. V limitovanej edícii s nákladom jeden kus tento unikát venovala práve Jánovi Gavurovi.

Marka Klapáková spojila tematiku Kráľa hladu naozaj špecificky, s humorom (Foto: pulib.sk)
Mária Klapáková pretvorila tematiku Kráľa hladu naozaj špecificky, s dávkou humoru (Foto: pulib.sk)

Okrem nich však svoju interpretáciu priniesli aj ďalší literárni vedci, medzi nimi Juraj Briškár či Milan Kendra. Medzi hosťami nechýbalo ani zastúpenie vydavateľstva a kníhkupectva Artforum, ktoré reprezentoval Tomáš Fedorko. Špecifický uhol pohľadu si vyžaduje aj samotná obálka knihy. Ten svoj nám ponúkol košický básnik, filmár, kultúrny aktivista a redaktor časopisu Enter, Marcel Lacko: „Obálka novej zbierky básní Jána Gavuru Kráľ Hlad mi evokuje americký fetiš kultúry zbraní. Samozrejme, v kontexte jeho tvorby ju interpretujem subverzívne, ale tuším, že autor o svojej tvorbe nielen sníva, on sa ju pokúša žiť.

Ján Gavura sa vo svojom vedeckom výskume zameriava na slovenskú a svetovú poéziu a literatúru 20. storočia. Najväčšiu pozornosť venuje teórii a poetike básnického textu, interpretácii básnických textov a umeleckému prekladu. Je autorom básnických zbierok: Pálenie včiel (2001, Cena Ivana Kraska za najlepší debut v slovenskom jazyku), Každým ránom si (2006), Besa (2012, Prémia Literárneho fondu) a Kráľ hlad (2017). Jeho poézia bola preložená do angličtiny, španielčiny, poľštiny, slovinčiny, francúzštiny, maďarčiny, nemčiny, japončiny a ďalších jazykov. Je autorom a spoluautorom umeleckých prekladov z angličtiny, šéfredaktorom časopisu Vertigo – časopis o poézii a básnikoch a zástupcom šéfredaktora časopisu Enter.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *