Kultúra

Príbeh francúzskej pastierky ohromil publikum

Pastierka zachráni Francúzsko (Foto: René Miko)

Jana z Arku je pôvodný slovenský muzikál na motívy rôznych legiend a historických udalostí, ktorý zrežíroval Michal Náhlík pre Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Tento muzikál vypredáva Veľkú scénu už viac ako tri mesiace. Autor hudby, Martin Husovský, frontman kapely Komajota, pracoval na hudbe k muzikálu približne dva roky. Pre divákov pripravil 40 skladieb, ktoré dotvárajú celý muzikál použitím orchestra a viachlasných chórov a tak prispievajú k jeho veľkoleposti.

Odvaha pastierky

Pastierka Jana (Silvia Donová) žije jednoduchý a skromný život spolu so svojou matkou vo francúzskom Arku. Jana je zbožné dievča, nevie čítať ani písať, ale jedným si je istá: počuje hlasy. Boh chce prostredníctvom jej činov oslobodiť francúzske mestá spod nadvlády Angličanov.

Jana je odhodlaná predstúpiť pred francúzskeho kráľa Karola VII. (Peter Krivý) a požiadať ho o vojsko, s ktorým bude bojovať proti Angličanom. Dedinčania Jane neveria, že to dokáže. Posmievajú sa jej, urážajú ju, ale jediný, kto ju podporuje, je priateľ z detstva Sebastián (Filip Lenárth), ktorý ju celý život miloval. Jana sa v mužskom prestrojení vydáva na cestu za kráľom Karolom VII. Na ceste ju sprevádzajú traja svätci: sv. Michal (Matej Lacko), sv. Margita (Gabriela Očkajová) a sv. Katarína Alexandrijská (Veronika Husovská).

Jana (Silvia Donová) sa stáva veliteľkou vojska (Foto: René Miko)
Jana (Silvia Donová) sa stáva veliteľkou vojska (Foto: René Miko)

Jana na čele francúzskeho vojska

Po dlhom procese skúmania, či je Jana naozaj poslom Božím, Karol VII. s dôverou zverí Jane svoje vojsko. Jana úspešne bojuje proti Angličanom. Avšak Yolanda Aragónska (Elena Kušnierová), svokra francúzskeho kráľa, sa snaží nájsť spôsob, ako Janu zničiť. Napriek mnohým proroctvám a zázrakom nechcú uveriť, že Jana je poslom od Boha. Spolu s cirkevnými hodnostármi chce Yolanda Aragónska obviniť pastierku Janu z čarodejníctva. Francúzsku sa darí v bojoch proti Anglicku totiž len dovtedy, kým Jana prestane počuť svoje hlasy…

Skutočný príbeh obohatený o humor a lásku

Milovníci histórie, kvalitnej hudby či životných príbehov svätcov si určite prídu na svoje. Dej príbehu sa neodohráva len uprostred bojov znepriatelených krajín. Diváci sa môžu tešiť aj na prvky humoru či štipku lásky. Muzikál Jana z Arku mal celosvetovú premiéru 13. a 14. novembra 2015 na Veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Víťazstvo nad smrťou (Foto: René Miko)
Víťazstvo nad smrťou (Foto: René Miko)
Avatar

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *