Spravodajstvo

Priestory Caraffovej väznice ožili ilustráciou

Pred vstupom vítal návštevníkov takýto malý „uvítací zbor" aj s cukríkmi (Foto: Sonja Tokárová)

To najlepšie z celosvetovej ilustrátorskej a slovenskej animovanej tvorby pre deti bolo po prvýkrát ponúknuté aj prešovským návštevníkom Caraffovej väznice, ktorá v symbolický deň patriaci všetkým deťom, 1. júna, otvorila svoje brány, za ktorými sa skrývalo dvadsaťpäť ilustrácií profesionálnych svetových ilustrátorov ocenených na medzinárodnom festivale Bienále ilustrácií Bratislava – BIB. Okrem toho si mohli účastníci výstavy pozrieť aj výberovú kolekciu ocenených prác z Ateliéru animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave, víťazné rozprávkové kresby detí zo základných škôl Prešovského kraja a zapozerať sa do rozprávok Animačného expresu.

Takmer päťdesiatročná tradícia, dvadsaťpäť ročníkov, tisícky ilustrátorov z celého sveta a desiatky tisícok originálnych ilustrácií. Taká je bilancia prestížnej medzinárodnej súťažnej prehliadky originálov ilustrácií kníh pre deti, ktorá je známa pod názvom Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). Toto podujatie organizuje medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA a koná sa pod záštitou UNESCO Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY) s podporou Ministerstva kultúry SR.

Ide o najvýznamnejšie celosvetové podujatie výtvarného umenia a ilustrácie pre deti, ktoré sa od roku 1967 organizuje nepretržite každý nepárny rok na jeseň v Bratislave. Od roku 1985 sa s dvojročnou periodicitou organizuje aj festival Bienále animácie Bratislava (BAB), ktorý v októbri 2016 v rámci 13. ročníka prekročí hranice hlavného mesta a súťažné filmy sa budú okrem Bratislavy premietať aj v Košiciach, Prievidzi a Prešove. Výstava v Caraffovej väznici sa tak stala jedným zo sprievodných podujatí blížiaceho sa festivalu BAB, ktorého koordinátorkou za mesto Prešov je Lenka Regrutová z Katedry komunikačných a mediálnych štúdií FF PU. Podnetom na usporiadanie BAB v Prešove sa stala „dlhodobá priateľská spolupráca s BIBIANOU, predovšetkým s Katarínou Minichovou, programovou riaditeľkou festivalu, s ktorou sme sa niekoľkokrát rozprávali o tom, aká je to škoda, že tento jedinečný festival nemôžu zažiť aj deti mimo Bratislavy. Preto som veľmi rada, že sa nám to podarilo a v spolupráci s mestom Prešov budú môcť aj detskí diváci z Prešova a okolia zasiahnuť do festivalového diania.“ Kým sa tak stane, záujemcovia o animáciu a ilustráciu majú od začiatku júna až do konca augusta možnosť navštíviť Caraffovu väznicu v Prešove, kde nájdu dvadsaťpäť originálov ilustrácií, ktoré boli ocenené prestížnou cenou Grand Prix BIB (1967 – 2015), ako aj vybrané diela Ateliéru animovanej tvorby VŠMU v Bratislave. Okrem toho si návštevníci budú môcť pozrieť výberovú kolekciu ocenených animovaných filmov z minulých ročníkov festivalu BAB s názvom Animačný expres.

Aj my z redakcie sme obdivovali ilustrácie... (Foto: Sonja Tokárová)
Aj my z redakcie sme obdivovali ilustrácie… (Foto: Sonja Tokárová)

Okrem týchto dvoch výstav a filmovej projekcie si organizátori pre návštevníkov Caraffovej väznicepripravili aj vlastný sprievodný program s názvom Rozprávočka moja naj, do ktorého sa mohli zapojiť deti základných, materských a základných umeleckých škôl, pričom jedinou podmienkou tejto výtvarnej súťaže bolo nakresliť obľúbenú rozprávku. Vyhodnotenie súťaže, ako aj otvorenie výstavy, ktoré je pilotným podujatím pred plánovaným októbrovým festivalom, sa uskutočnilo 1. júna pod vedením Janette Langovej, riaditeľky Caraffovej väznice, ktorá nám bližšie predstavila myšlienku celého realizovaného projektu: „Všetko sa začalo v zime, keď Park kultúry a oddychu v Prešove začal participovať na pripravovanom veľkolepom festivale Bienále animácie Bratislava. V tejto súvislosti sme začali uvažovať aj o tom, ako by sme mohli v našej mestskej galérii zorganizovať niečo zaujímavé, nielen pre deti. Sme naozaj veľmi radi, že sa nám podarilo dostať sem výstavu BIB, ku ktorej sa pridružila aj výstava predmetov Ateliéru animovanej tvorby. Inšpirovaní týmito ilustráciami sme sa rozhodli pripraviť aj sprievodné podujatie pre deti, a tak sme vymysleli detskú výtvarnú súťaž Rozprávočka moja naj, ktorá, myslím, zapadla do koncepcie tejto výstavy.“

Malým návštevníkom sa páčili najmä 3D postavičky :-) (Foto: Sonja Tokárová)
Malým návštevníkom sa páčili najmä 3D postavičky 🙂 (Foto: Sonja Tokárová)

Výstavu navštívilo mnoho malých aj veľkých obdivovateľov, medzi ktorými bol aj Jozef Durkáč, ktorý prišiel so svojimi vnúčikmi Alexom Simonom. Na otázku, prečo sa rozhodli stráviť sviatočné popoludnie práve na tomto mieste, odpovedal: To, že sme dostali BIBIANU do Prešova, to je veľká vec, ktorú sme si nemohli nechať ujsť. Samozrejme, zaujali nás aj krásne kresby detí, ktoré sa zapojili do súťaže Rozprávočka moja naj, a myslím, že by sa v tejto tradícii malo pokračovať, pretože v okolí Prešova je mnoho talentovaných detí.“ Chlapcom sa najviac páčili postavičky z bábkového filmu Rosso Papavero, ktoré si so záujmom obzerali.

Keďže táto akcia bola aj o vyhodnocovaní obrázkov talentovaných detí z Prešovského kraja, oslovili sme žiačku Michaelu Olejárovú, ktorá získala špeciálnu cenu poroty, aby nám bližšie predstavila svoju výhernú prácu a podelila sa o svoje dojmy: „Išlo o farebný linoryt Rozprávky o troch grošoch a som naozaj rada, že zaujal porotu, pretože sa chystám študovať na strednej Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, čo bolo aj dôvodom zapojenia sa do tejto súťaže.“

Miška zapózovala vedľa svojho víťazného diela (Foto: Sonja Tokárová)
Miška zapózovala vedľa svojho víťazného diela (Foto: Sonja Tokárová)

Okrem špeciálnej ceny udelila porota aj tri ceny v prvej kategórii starších detí druhého stupňa základnej školy, tri ceny v rámci druhej kategórie mladších detí prvého stupňa a Čestné uznanie za kolekciu prác, ktoré získali deti zo špeciálnych tried ZŠ vo Veľkom Šariši.

Ak vás čítanie o ilustráciách a filmoch zaujalo, odporúčame vám pozrieť si ich naživo v priestoroch Caraffovej väznice na Jarkovej ulici v Prešove. 🙂

Avatar

Simona Antolová

Som študentkou piateho ročníka mediálnych štúdií v Prešove. Vo voľnom čase rada varím, pečiem, čítam (hlavne Unipo-press :) ) a vybehnem niekam do prírody.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Instagram

Something is wrong.
Instagram token error.