Spravodajstvo

Profesia Days: pracovné možnosti a motivácia na jednom mieste

Profesia Days sa konali v Spoločenskom pavilóne v Košiciach (Foto: Natália Turcovská)

Vo štvrtok 27. septembra sa v priestoroch Spoločenského pavilónu v Košiciach uskutočnili Profesia Days. Veľtrh práce sa otvoril registráciou v doobedňajších hodinách. Organizátori pri vstupe najprv pripevnili účastníkom na ruku pásku, a potom odovzdali mapu so zoznamom spoločností, ktoré ponúkali najmä pracovné možnosti.

Registrácia prebehla hladko, nakoľko sa účastníci mohli vopred prihlásiť cez online formulár. Podujatie bolo propagované najmä cez sociálne siete a médiá.

Na veľtrhu práce sa prezentovali medzinárodné firmy pôsobiace na celom Slovensku. Pokrývali pracovné oblasti ako napríklad IT, administratíva, marketing, obchod a ďalšie. Zastúpenie mali aj dobrovoľnícke organizácie (napr. Teach for Slovakia) a vysoké školy (Technická univerzita v Košiciach, UPJŠ a Prešovská univerzita).

Účastník veľtrhu si mohol z veľkého množstva vystavovateľov vybrať niekoľko z nich, podľa vlastných záujmov a preferencií. Pracovníci firiem boli ochotní rozprávať o rôznych kariérnych možnostiach v ich spoločnostiach. Niektorí z nich stihli aj v krátkosti opísať svoju kariérnu ,,cestu“, čo pre študentov predstavuje zdroj inšpirácie a motivácie do budúcnosti.

Na veľtrhu mala svoje zastúpenie aj Prešovská univerzita (Foto: Natália Turcovská)

Na veľtrhu sa prezentovala aj Prešovská univerzita. Mária Delčevová, referentka marketingu PU v Prešove, sa podelila o tohtoročnú skúsenosť: ,,Najviac záujemcov bolo o štúdium na Fakulte manažmentu a na Fakulte zdravotníckych odborov. Čo nás veľmi milo prekvapilo bolo, že prišli aj absolventi našej univerzity alebo UPJŠ a majú záujem o doktorandské štúdiá alebo o rozšírenie svojho doterajšieho štúdia (pedagogické minimum). Účastníci sa pýtali aj na odbor masmediálna komunikácia.“

Navštevníci Profesia Days mali možnosť otestovať si svoje znalosti cudzieho jazyka, prípadne vyskúšať si cvičný pohovor vo firme. Súčasne s výstavou prebiehali na hlavnom pódiu prednášky a motivačné prejavy. Najviac zaujal Bekim, stand-up komik, ktorý sa preslávil prostredníctvom vlogov: ,,Od nejakých šestnástich sme s kamarátom točili videá. Potom to zostrihal a dal na internet. Za dva dni mali 200 000 videní. (…) Nebol to zámer, že chcem byť slávny. Podľa mňa ani nie som slávny. V Kitsee ma napríklad nepoznajú.”

Bekim zaujal publikum svojím pozitívnym prístupom k životu (Foto: Natália Turcovská)

Bekim je známy stand-up komik, ktorý ostal po nehode vo svojich šestnástich rokoch na invalidnom vozíku. Napriek tomu na život nezanevrel a venuje sa tomu, čo ho baví: ,,Každý ma svoje chvíľky. Každý už v živote plakal. Aj ja mám svoje chvíľky. A potom si poviem, že dosť mi toho v živote išlo, veľa som dokázal, takže v pohode. Nemôžem sa stále sťažovať, potom by som si ten život neužil tak, ako si ho dokážem užiť.”

Na záver svojho motivačného prejavu, za ktorý si zaslúžil potlesk, všetkým odkázal: ,,Ráno, keď sa budete budiť a pôjdete sa vycikať, tak si vážte, že ste sa postavili a mohli sa ísť vycikať.“

Z Profesia Days si ľudia odnášali samé pozitívne skúsenosti a zážitky. Organizátori zvládli svoju prácu na výbornú. Nechajme sa prekvapiť, čo prinesie ďalší ročník pracovného veľtrhu.

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.