Kultúra

Prvý koncert Prešovskej hudobnej jari

Umelec pri sústredenej hre (Foto: Vlado Salzer)

V stredu 2. marca sa v prešovskom PKO odohral prvý tohtoročný koncert Prešovskej hudobnej jari. Ide o v poradí už 57. ročník festivalu vážnej hudby a iných žánrov, konajúci sa každoročne na jar v rôznych slovenských mestách, medzi ktorými je aj Prešov. Na úvod záujemcov čakalo vystúpenie poľského klaviristu Michała Korzistku s názvom Klavírny recitál.

Michał Korzistka sa pripravuje na koncert (Foto: Vlado Salzer)
Michał Korzistka sa pripravuje na koncert (Foto: Vlado Salzer)

Čo si predstaviť pod týmto názvom? Recitácia to rozhodne nebola, zato návštevníkov PKO v ten večer čakalo vyše desať klavírnych skladieb. Program tvorili diela od Ignacyho Jana Paderewského, Karola Szymanowského či Fryderyka Chopina, ktorý mal 1. marca, teda deň pred vystúpením, 206. výročie narodenia. Práve Chopinove skladby mali v programovej skladbe najväčšie zastúpenie. Program bol pripravený v spolupráci s Poľským inštitútom Bratislava.

Celý koncert bol dynamicky vyváženýbolo umeleckým zážitkom si ho vypočuť. Hlavný podiel na tom mal, pochopiteľne, vynikajúci hudobník a umelec Michał Korzistka. Základy hry na klavíri získal už od svojej babičky a neskôr sa v nej zdokonaľoval v rodnom meste Bielsko-Biała, kde absolvoval hudobnú školu. V štúdiu pokračoval na Akadémii hudby v Katowiciach a následne na postgraduálnom štúdiu na Akadémii múzických umení vo Varšave. Hru neskôr ešte zdokonaľoval na kurzoch u klavírneho virtuóza Rudolfa Buchbindera v Zürichu. Michał Korzistka sa zúčastňuje mnohých klavírnych súťaží a festivalov doma i v zahraničí a v súčasnosti je profesorom klavírnej hry a riaditeľom Inštitútu hudby Fakulty umenia v Cieszyne, Sliezskej univerzity v Katowiciach.

Mnoho mladých (okrem študentov hudobnej výchovy) nemá veľmi bohaté skúsenosti s koncertmi vážnej hudby. Ja som na tom bola podobne, a preto som sa rozhodla vyskúšať na vlastnej koži, aký je to pocit. Hoci som nakoniec na koncert musela ísť sama, neodradilo ma to a neľutovala som. Bolo pôžitkom nielen počúvať, ale aj sledovať geniálny koncert tohto umelca, ktorý prežíval hru aj mimikou tváre. Po každej odohratej piesni sa postavil, uklonil a usmial sa, akoby hra na klavíri bola tá najjednoduchšia vec na svete. Na Korzistkovi bolo jednoducho vidieť, že aj napriek náročnosti skladieb si hudbu užíva, a týmto spôsobom rozdáva radosť ďalej. Kvôli neutíchajúcemu potlesku na konci koncertu musel dokonca zahrať niekoľko dodatkov.

Sympatický Michał Korzistka po odohraní koncertu (Foto: Vlado Salzer)
Sympatický Michał Korzistka po odohraní koncertu (Foto: Vlado Salzer)

Ak vás opis prvého koncertu Prešovskej hudobnej jari zaujal, máte možnosť zúčastniť sa ďalších vystúpení. Festival sa koná až do 25. mája a bude zahŕňať koncerty rozmanitých žánrov a hudobných nástrojov. Okrem klasickej hudby si budeme môcť vypočuť napríklad aj jazz. Ako uviedol Jozef Kačala, vedúci programového oddelenia prešovského PKO, v rámci Prešovskej hudobnej jari už spolupracovali s rôznymi umelcami, či už domácimi, alebo zahraničnými, a to z Česka, Japonska, Talianska, Poľska, Ukrajiny či Maďarska. Aj preto sa Prešovská hudobná jar uvádza ako medzinárodný festival. Čo je však podľa Jozefa Kačalu pri výbere umelcov najdôležitejšie – dôraz sa kladie najmä na kvalitu hudobníkovCena vystúpení je pritom veľmi prijateľná, napríklad na koncert Michała Korzistku sme sa mohli dostať ako študenti za 2,- €, pre ostatných stál koncert 4,- €. Najbližší koncert v rámci festivalu s názvom Jazzový Ansámbel Konzervatória Košice sa uskutoční 13. apríla o 19. hodine v historickej sále PKO. Cena bude rovnaká ako pri marcovom koncerte.

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *