Kultúra Rozhovory

PUTO prilákalo viac ako tri a pol tisíc divákov

Atmosféra koncertu (Foto: Ivana Šaffová)

Podvečer 24. októbra 2019 sa niesol v znamení folklóru a populárnej hudby. V Tatran handball aréne sa divákom predstavil folklórny súbor Šarišan a populárna slovenská speváčka Katarína Knechtová. Spolu vystúpili pred prešovským publikom v rámci projektu PUTO.

Ako vznikol nápad na toto unikátne spojenie, prezradil predseda folklórneho súboru Šarišan, Ľubomír Šimčík: „Nápad bol našej dramaturgičky a manažérky Katky Knechtovej. Chceli sme spoločne niečo vytvoriť, nejaké nové dielo. Uvažovali sme, či by to bolo dobré: folklór a popová hudba.“

Fúzia tradičného s moderným

Diváci si počas programu vypočuli tie najlepšie skladby od prešovskej rodáčky Kataríny Knechtovej, ktoré vystriedali prvky folklóru. Nechýbali ľudové piesne či tance. „Keď ma Katka oslovila, či by sme nešli spoločne do tohto projektu so Šarišanom, tak som sa potešil, lebo Šarišanom som robil už veľa choreografií, veľa premiér, takže som vedel, do čoho idem. Do scenára PUTA, ktorý som urobil, som potreboval priniesť nové choreografie, aby nám to všetko sedelo,“ hovorí Jaroslav Moravčík, režisér a choreograf podujatia.

FS Šarišan sa divákom predviedol v plnej kráse (Foto: Ivana Šaffová)

Spája nás, je všade, v každom. PUTO. Čo symbolizuje a prečo sa stalo „tvárou“ celého projektu? „PUTO je obrovská nálepka, ktorá hovorí o tom, že je to moje osobné puto k môjmu rodnému kraju, k našim tradíciám, k folklóru. Snažili sme sa veľmi citlivo tie žánre prepojiť. Ten folklór, ktorý sa týka nášho kraja a zároveň moje piesne, ktoré tiež vznikali tu, odpovedá Katarína Knechtová.

Zmyselné vystúpenie, na ktoré sa tak skoro nezabudne

Už pred niekoľkými rokmi sme na slovenskej hudobnej scéne mali možnosť vidieť podobné kombinácie folklóru a modernej hudby. V čom je podľa Kataríny Knechtovej PUTO odlišné, iné? „Nie je to úplne klasický koncert, nie je to ani muzikál, divadlo, je to nešpecifikovateľný žáner, ktorý sme vytvorili. Sú tam historické fakty, celým koncertom vás nitkou naťahajú postavy cez rôzne historické obdobia, ktorými sme prechádzali. Hudba je robená citlivo, čiže niekde kapela vstupuje, niekde naopak dávame prednosť živelnému folklóru. Zároveň je tam emotívnejšia zložka, ktorá má divákov vtiahnuť do deja trochu iným spôsobom, to sú práve tie moje piesne,“ dodáva Knechtová.

Najsilnejší moment koncertu (Foto: Ivana Šaffová)

Projekt prinieslo mesto Prešov a PKO Prešov pri príležitosti 720. výročia udelenia mestských výsad Prešovu.

Avatar

Ivana Šaffová

Milá a večne usmievavá študentka Turizmu, hotelierstva a kúpeľníctva, ktorá zbožňuje dlhé rozhovory pri kávičke, písanie a prechádzky v prírode. Najradšej relaxuje pri dobrej knihe či filme. Je otvorená novým príležitostiam a všetko robí naplno a najlepšie ako vie. Deň čo deň sa snaží byť stále lepším človekom.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *