Lifestyle

Rande osamote: ako si upratať myšlienky

Rande len s dobrou kávou, jedlom a sebou (Foto: pexels.com)

Ako si denne kvalitne upratať myšlienky? Existuje na to jednoduchý, no zaručený spôsob. Stačí sa najesť. Osamote.

Ak ste sa celý deň ani nezastavili, teraz je ten správny čas. Pri dobrej káve, pri malom jedle človek dokáže načerpať často viac síl než po nočnom spánku. Psychická energia je dôležitá na to, aby sme zvládli skúškové obdobie, súrodenecké hádky, meškanie vlakov i zimné vypadávanie vlasov. Na to naše „meditovanie je však nevyhnutná samota – hlavná ingrediencia receptu na pokoj. Aj keď to ide väčšine lepšie s bútľavou vŕbou, prípadne niekým, kto tú kávu a jedlo „zacvaká, treba sa pozrieť na vlastníka priestoru, ktorý sa bude upratovať. Áno, je to naša hlava, naše myšlienky, náš pokoj. Ten si nenecháme vziať, maximálne sa oň môžeme podeliť, ak si ho už sami vytvoríme.

Sám s nohami na stole, ako spieva Peter Nagy, sám, ako to volá Tina, alebo „forever alone, ako to vykresľujú meme obrázky. Niečo milé, niečo smutné. Samota má, samozrejme, viac významov. Ak jednému z nich prídeme na chuť, urobíme dobre. Upratovanie našich myšlienok je to jediné upratovanie, o ktoré by sme sa nemali deliť. Najlepšie si predsa vieme pomôcť sami a napriek tomu nebudeme osamelí. Najlepšou príležitosťou je podľa ľudskej skúsenosti jedlo. Platí, že keď sme hladní, sme nervóznejší. Možno si spomínate, ako vám mamka pre zlepšenie nálady uvarila krupicu, kakao alebo čokoľvek iné, čo ste milovali. Prestali ste plakať, začali ste sa usmievať a váš hravý apetít sa vrátil.

Jeden za všetkých alebo jedz koľko vládzeš (Foto: pexels.com)
Jeden za všetkých alebo jedz, koľko vládzeš (Foto: pexels.com)

Niekto múdry raz povedal, že samota je znakom dospelosti. Nemyslím tým len stráviť určitú chvíľu bez niekoho prísediaceho. Mohli by sme na chvíľu odložiť aj svoje mobily a dospelo zájsť napríklad do reštaurácie bez wifi pripojenia. Ak to zvládneme ešte v zime, v lete sa budeme môcť posunúť do ďalšieho levelu a skúsiť piknik v prírode. Postupne si uvedomíme, že naše jedlo chutí lepšie než predtým. Všimneme si priestory, hudbu a večne uponáhľaných ľudí (ako odstrašujúci príklad). Navyše, povedzme si úprimne, keď sme sami, tvárime sa inak, dívame sa inak a správame sa inak než s vedomím, že nás prísediaci pozoruje. Nedbáme na to, čo všetko zjeme, v akom množstve a v akých rôznych kombináciách. Sladké s kyslým a slaným nám nerobí problém. Nezaťažuje nás omáčka na brade, uvoľnené brucho ani pesto na zuboch. Nehanbíme sa ani za porciu pre troch a slogan „jedz, koľko vládzeš”.

P. S.: Tento článok nepopiera radosť z rodinných spoločných obedov a romantických večerí vo dvojici.

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *