Šport

Rozhodcovia v sobotu červenými kartami nešetrili. Prešovské volejbalistky vedú v sérii 1:0

(Foto: Imrich Olejník)

Prešov v závere sezóny bojuje o 7. miesto s družstvom HIT UCM TRNAVA. Prvý sériový zápas odohrali zverenkyne trénera Romana Németha v sobotu 6. apríla na domácej palubovke Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej v Prešove. V zápase sa za nešportové správanie trestalo červenými kartami, a to hneď troma.

Prvý set začali obe družstvá s odhodlaním vyhrať. Videli sme vyrovnanú hru od prvej lopty. Prešovu v úvode setu mierne absentoval príjem. To využila blokárka Trnavy, Homoľová, ktorá zle spracované príjmy domácich potrestala útokmi cez stred a pripísala body v prospech svojho družstva. Prešovčanky však herne nezaostali a darilo sa bodovať nielen smečiarkam v útoku, ale aj hráčkam na podaní. Za stavu 16:14 prišlo eso domácej Kupčiovej a v závere setu sme videli ešte eso od súperky, nahrávačky Kubovej.  Set už domáce nepustili a po chybe Trnavy viedli 1:0.

Prešovčanky mali po vyhratom zápase konečne dôvod na úsmev (Foto: Imrich Olejník)

Trnavčanky sa po prehratom sete vzchopili, čomu nasvedčoval aj stav v druhom sete 0:4. Na strane domácich prišlo množstvo vlastných chýb a súperky im dokázali odskočiť až na rozdiel deviatich bodov. Tento náskok sa Prešovčankám už len ťažko dobiehal. Schniererová dokázala podaním potrápiť súperky na príjme, pomohol aj úspešný trojblok. Za stavu 15:22 upevnila vedúcu pozíciu hostiek Vasková svojím esom na podaní a druhý set skončil 17:25 v prospech Trnavy.

Hráčky Trnavy dokázali Prešovu uchmatnúť len jediný set (Foto: Hit UCM Trnava)

V treťom sete rozhodovalo podanie. Obe strany nám spolu predviedli až šesť priamych bodov z podania. Pre ženský volejbal netypické skákané rotované podanie sme mohli vidieť v podaní kapitánky Trnavy, Darji Doludovej. Prišla aj prvá červená karta pre trénera Trnavy za nevhodné správanie. Diváci mohli vidieť dlhé výmeny medzi družstvami nielen počas tretieho setu, ale aj v priebehu celého zápasu. Prešov viedol v sete od začiatku a zakončil ho stavom 25:12.

Kapitánka Hit UCM Trnava, Darja Doludová (Foto: Hit UCM Trnava)

Štvrtý set bol plný emócií. Hneď po druhej odohratej lopte dostala blokárka Trnavy, Vojtechová, červenú kartu za nešportové správanie a následne na to aj kapitánka súperiek Darja Doludová. Tieto potrestania stáli Trnavu dva technické body a hneď v úvode stratili aj herné nasadenie. Trnavčanky sa dokázali ešte presadiť obranou na sieti, ale ani to nestačilo na dobre rozbehnutý Prešov. Po troch červených prišla v závere zápasu ešte žltá karta za zdržiavanie hry pre súperky. Prešovčanky sa po vyhratom štvrtom sete 25:18 mohli tešiť aj z celkového víťazstva v zápase 3:1.

O 7. MIESTO – prvý zápas:

VK PREŠOV – HIT UCM TRNAVA 3:1 (21, -17, 12, 18) – stav série 1:0
Zápas trval 101 minút, rozhodovali: Höger a Martin Smolko, 83 divákov
Prešov: Bodnárová 16, Povrazníková 4, Schniererová 9, Kupčiová 12, Kotuličová 2, Markarašviliová 6, libero Nehilová (Jurkovičová 0, Vikartovská 0, Štieberová 0, Karabinovičová 0). Tréner: R. Németh.
Trnava: Homolová 5, N. Kubová 6, Doluda 14, R. Vojtechová 8, Vasková 11, Grófová 5, libero Gondeková (Rihová 0, Behúnová 1). Tréner: R. Filípek.

MVP: Bianka Bodnárová (Prešov)

Roman Németh, tréner Prešova: „Bolo to viac bojovné ako pohľadné. Za víťazstvo sme radi, no najdôležitejší krok ešte musíme urobiť. Urobili sme menej chýb, čo, myslím si, rozhodlo.“

Rastislav Filipek, tréner Trnavy: „Zapisovateľka bez chyby, podávačky obstojne, hlásateľka bola, Prešov ako-tak, Trnava iba-tak, no a zvyšok tak, ako videl. Aj som odpadol, ubránil, ale nepomohlo.“

Tréner Prešova, Roman Németh (vľavo) a tréner Trnavy, Rastislav Filipek (vpravo) (Foto: svf.sk)

Diana Gondeková, libero Trnavy: „V treťom sete sme to celé vzdali a už to išlo dole. Rozhodujúcim momentom zápasu bolo, keď nás Prešov pritlačil servisom a my sme to herne nezvládli na príjme. Potrebujeme zlepšiť psychiku družstva v koncovkách. Každopádne, verím, že odveta o týždeň dopadne v náš prospech.“

Tatiana Štieberová, smečiarka Prešova: „Vedeli sme, že tento zápas nebude jednoduchý a že bude rozhodovať psychická pohoda a tímové nasadenie. Vyprodukovali sme menej chýb ako Trnava a to rozhodlo. Bol to určite mentálne ťažký zápas pre obe družstvá; nielen pre hráčky, ale aj pre trénerov. O nervozite počas zápasu svedčí aj množstvo žltých a červených kariet. Určite nám pomohlo to, že sme hrali v domácom prostredí, kde nás podporovali naši fanúšikovia. Veríme, že ako tím zvládneme aj druhý krok, a to víťazstvo v Trnave, zápas odohráme v sobotu.“

Boj o 7. miesto sa hrá na dve víťazstvá. Už túto sobotu 13. apríla o 19.00 v Mestskej športovej hale v Trnave môžu Prešovčanky ukončiť dobre rozbehnutú sériu a poslať Trnavu do prelínacej súťaže o udržanie sa v extralige. Zápas je možné sledovať aj na obrazovkách internetovej televízie www.TVcom.cz.

Zdroj: svf.sk