Rozhovory

Rozhovor: AIESEC v skratke

Každý študent PU sa určite aspoň raz stretol s plagátom, propagačným stánkom alebo udalosťou, ktorú zastrešuje organizácia AEISEC, no viete, čo konkrétne ponúka? V rozhovore s Patrikom Dudášom, študentom 4. ročníka na Fakulte manažmentu v odbore marketing, sa dozviete viac o tejto organizácii, možnostiach stáže, ale aj o tom, ako sa stať jej členom.

Čo je to AIESEC?

AIESEC je najväčšia študentmi riadená organizácia na svete. Snažíme sa vytvárať pozitívny dopad na spoločnosť tak, že pracujeme na osobnom rozvoji členov, na tvorbe projektov, a tiež zdieľaním medzinárodných skúseností. Víziou AIESEC je mier a naplnenie ľudského potenciálu a touto cestou pristupujeme naozaj ku všetkému.

Čo konkrétne ponúka organizácia študentom?

Študentom ponúkame možnosť byť členom organizácie. To znamená realizovať sa v ktorejkoľvek oblasti na pobočke. Ak má niekto organizačného ducha, rád sa stretáva s ľuďmi, komunikuje s nimi, tak takýto člen sa môže realizovať v tíme, ktorý organizuje projekt. Ak je zas niekto kreatívny, má neustále nové nápady, takýto typ je vhodný pre marketingový tím. Ak to niekomu ide s číslami, môže pracovať v oblasti financií. Je naozaj veľa oblastí, kde sa členovia môžu nájsť a niečo nové sa učiť.

Taktiež študentom ponúkame možnosť vycestovať na stáž. Nemusia byť členom, stačí, ak sú to mladí ľudia do 30 rokov. Na výber sú stáže profesionálne, stáže v start-upoch a stáže dobrovoľnícke.

unnamed
Členovia tímu AIESEC (Foto: Patrik Dudáš)

Na akých projektoch majú možnosť študenti PU pracovať?

Naším najväčším projektom je aktuálne ukončený (pozn. skončil 17. 2. 2017) projekt Educate Slovakia. Tento projekt je určený pre žiakov základných a stredných škôl, kde stážisti, ktorí k nám prídu z celého sveta, vyučujú inou, interaktívnou formou o svojej krajine a zvykoch. Tento rok sa nám do projektu zapojilo 34 škôl z celého Prešovského kraja, na 6 týždňov sme tu mali 22 stážistov z krajín ako Brazília, Indonézia, Čína, Ukrajina, Taiwan, Srí Lanka, Kirgizsko.

Na aké stáže majú študenti možnosť ísť a ktoré krajiny majú možnosť navštíviť?

Ako som už spomínal, sú 3 druhy. Program Global Volunteer je prvým z nich. Ide o dobrovoľnícku stáž, čiže študent nedostáva reálnu mzdu. Je to skvelá príležitosť spoznať novú krajinu, kultúru priamo, ako sa vraví, z prvej ruky. Dobrovoľník pomáha komunite na rôznych projektoch, obľúbené sú najmä vzdelávacie, kde v angličtine vyučuje žiakov. Nie je to klasická výučba, ale je to skôr interaktívne rozprávanie o domovskej krajine, ich zvykoch a pod. Databáza projektov je naozaj pestrá. Obsahuje cca 126 krajín a ten výber stáží je naozaj pestrý. Ako som spomínal, od vzdelávacích cez športové, ekologické, kultúrne atď. Dĺžka tejto stáže je od 6 do 8 týždňov, záleží to od konkrétneho projektu.

Ďalším programom je Global Entrepreneur. Tento program ponúka mladým ľuďom možnosť spolupracovať v zahraničí v tíme, ktorý pracuje na začínajúcich start-upoch. Najlepší spôsob pre študentov, ktorých zaujíma svet biznisu, ako rozvinúť nielen svoju osobnú, ale aj profesionálnu stránku. Tieto projekty trvajú 6 – 12 týždňov.

A nakoniec máme ešte profesionálne stáže, čiže program Global Talent. Ide o program, ktorý absolventom pomáha nabrať relevantné skúsenosti pre ich budúci kariérny rast. Tieto skúsenosti naberajú v rôznych organizáciách, malých a stredných podnikoch, samozrejme, všetko v zahraničí. Je potrebná lepšia znalosť angličtiny ako v predchádzajúcich programoch, ale je to pochopiteľné. Táto skúsenosť je v trvaní od 2 do 18 mesiacov a je platená.

Výber krajín je naozaj pestrý. AIESEC funguje v 126 krajinách sveta. Samozrejme, treba prihliadať na finančné možnosti a tiež na aktuálnu politickú situáciu v danej krajine. V súčasnosti máme partnerské krajiny. Partnerské preto, lebo uprednostňujú stážistov práve zo Slovenska. Sú to krajiny Čína, Taliansko, Rumunsko, Mexiko, Indonézia, Grécko.

15681057306_ac75dafcf5_o
AIESEC umožňuje študentom navštíviť rôzne stáže v zahraničí (Foto: aiesec.sk)

Ako vyzerá proces práce študenta a čo môže mať na starosti?

Mám pocit, že toto som už zodpovedal v jednej prechádzajúcej otázke. Ako člen AIESEC môže  pracovať v oblasti marketingu, ľudských zdrojov, financií, môže pracovať na organizácii  rôznych projektov a podujatí.

Ponúka AIESEC aj vedľajšie aktivity?

Áno. Veľa našich bývalých členov je dnes už zamestnaných na viacerých zaujímavých pozíciách a my z toho čerpáme :-). Jeden bývalý člen pracuje na personálnom oddelení vo veľkej korporácii a je skvelé, ak príde porozprávať, ako by mal vyzerať správny životopis. Skvelé sú celoslovenské stretnutia všetkých pobočiek AIESEC na Slovensku. Dohromady nás je 7. Na týchto stretnutiach k nám chodia rôzni zástupcovia spoločností, vytvárajú pre nás zaujímavé workshopy, kde sa dá toho naozaj veľa naučiť a aspoň trošku okúsiť, ako veci fungujú. Taktiež organizujeme pre našich členov tréningy, ktoré sú zamerané hlavne na soft skill, hard skill, time management a mnohé iné. Vo voľnom čase sa stretávame a mávame teambuildingy, chodíme spolu von a tak.

Ako si sa k tejto organizácii dostal?

Keď som začínal študovať na vysokej škole, vedel som, že chcem jednoducho robiť niečo viac. Dlho mi to ale trvalo, kým som sa konečne odhodlal. Keď som bol v druhom ročníku, konečne som sa odhodlal a vyplnil som online prihlášku. Potom mi telefonovali a pozývali ma na osobný pohovor, čoho som sa ale hrozne bál (dnes neviem prečo 🙂 ), a neustále som si vymýšľal výhovorky, ako sa tomu vyhnúť. Raz v škole som ale videl stánok, kde boli vlajky a nejakí mladí ľudia, a tak som sa k nim postavil a zistil som, že to sú presne oni, ľudia, ku ktorým som sa už nahlásil. Tak po rozhovore s nimi som si už nevymýšľal výhovorky, ale zúčastnil som sa toho „pohovoru“. Baba v mojom veku sa ma pýtala, kto som, čo som, a nakoniec ma prijali a doteraz som tam :-).

Akú máš funkciu?

Mojou funkciou je viesť tím, ktorý je zodpovedný za propagáciu AIESEC. Pracujem v oblasti marketingu, a keďže marketing aj študujem, je to pre mňa skvelá príležitosť, ako  získať skúsenosti v oblasti, ktorú študujem a v ktorej sa chcem po škole uplatniť.

Aké zážitky máš spojené s touto organizáciou?

Zážitky, tých je veľmi veľa a všetky sú pozitívne, haha. Okrem toho, že sa učím niečo nové a zbieram skúsenosti, viem, že to, čo robíme, má naozaj zmysel a to ma napĺňa. A s kamarátmi z AIESEC mám naozaj veľmi veľa veselých zážitkov, sme skvelá partia ľudí, ktorí chcú nielen pracovať na sebe, ale aj na tomto svete.

Ako sa stať členom AIESEC?

Je to veľmi jednoduché. Stačí vyplniť prihlášku na stránke: http://www.aiesec.sk/clenstvo. Po vyplnení prihlášky sa každému ozveme a naplánujeme si osobné stretnutie, krátky pohovor. Nie je to ako pohovor do práce, to vôbec nie, je to priateľský rozhovor, v ktorom sa snažíme prihláseného človeka spoznať, zistiť jeho záľuby, motiváciu atď. Po ústnom pohovore nasleduje spoločná aktivita, do ktorej sa zapájajú viacerí prihlásení, počas tejto aktivity plnia rôzne úlohy. Túto časť som si naozaj užil, bola to sranda.

Michal Ivan

Píšem rád, nie však o sebe... Prajem príjemné čítanie našich článkov. ;-)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *