Kultúra Lifestyle

Z rozprávky do rozprávky: zo školy do kina

Ticho, prosím, začíname (Foto: Iva omečková)

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna animovaná rozprávka, ktorá sa veľmi bála, že už o ňu dnešné deti nebudú mať záujem. Vo svete plnom komerčných celovečerných príbehov o žltých Mimoňoch, snehovej kráľovnej Elze či pavúčom hrdinovi by sa mohlo zdať, že klasické rozprávky pomaly zanikajú. Opak je ale pravdou, o čom svedčí aj úspech tohtoročného Medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti XIII. Bienále animácie Bratislava.

Netradičná prehliadka umeleckej filmovej tvorby opäť prekročila hranice hlavného mesta. Nekomerčné „animáky“ mohli sledovať aj deti v Prievidzi, Košiciach a Prešove. A to vďaka Bibiane, medzinárodnému domu umenia pre deti.  Takmer 3000 žiakov materských, základných a stredných škôl, vytvorilo v prešovskom kine Scala neopakovateľnú atmosféru. Tu sa už o hladký priebeh akcie postarala Lenka Regrutová a jej šikovní pomocníci, študenti mediálnych štúdií. Počas troch súťažných dní (10. – 13. 10. 2016) videli deti až 59 filmov 25 krajín sveta, pričom o dabing do slovenského jazyka sa postarali žiačky literárno-dramatického odboru ZUŠ Mikuláša Moyzesa v Prešove pod vedením Márie Kuderjavej. Malí i veľkí diváci sa dostali aj do úlohy porotcov a hlasovali za svojho favorita. Cenu detského diváka si tento rok odniesol animovaný film Panáčik drievko režisérov J. Jaspaerta a D. Snaddona zo Spojeného kráľovstva. Úspech mala aj obľúbená ruská komediálna dvojica Máša a medveď či populárne dievčatká Mimi a Líza zo Slovenska.

Kino Scala plné nadšených detských divákov (Foto: Ivana Tomečková)
Kino Scala plné nadšených detských divákov (Foto: Iva Tomečková)

Možno sa viete vcítiť do situácie, keď zhliadnete v kine film, ktorý sa vám veľmi páčil, aké nadšenie cítite. Dovolíme si povedať, že pri deťoch to platí dvojnásobne. Radosť a zábavu bolo v celej Scale cítiť, vidieť a počuť. Počas premietania rozprávok sme prišli na to, že medzi nami sedia najvďačnejší diváci. Každú zábavnú časť príbehu premenili na najväčší fór a každú hudobnú časť na živý koncert, počas ktorého fanúšikovia tlieskajú do rytmu. Otázka, či sa im zhliadnutá animovaná tvorba páčila, bola zbytočná, pretože žiaci sa hneď búrlivo medzi sebou rozprávali o svojej obľúbenej a v hlasovaní bola väčšina z nich nejednoznačná so slovami „Mne sa páčili všetky.“

Žiaci zodpovedne prideľovali hlasy svojmu favoritovi (Foto: Jana Grušková)
Žiaci zodpovedne prideľovali hlasy svojmu favoritovi (Foto: Janka Grušková)

„Páčila sa mi opica, čo nakreslila obrázok. Aj ja by som takú chcel.“

„Bolo to super. Pozrela by som si ešte raz všetky rozprávky.“

„Veľmi pekné boli tie rozprávky, lebo boli poučné a smiešne.“

„Mne sa páčilo o tých dvoch dvojčatách a o tomu jednom drakovi, čo ich stále naháňal.“

„Hviezdny taxík. Lebo to bolo vtipné a proste najlepšie.“

Návrat do detských čias padne vždy vhod, najmä na vysokej škole. Bolo nám cťou zapojiť sa do projektu s veľkou (nielen) detskou odozvou a nabiť sa tak pozitívnou energiou plnou fantázie a nefalšovanej radosti.

Článok vznikol v spolupráci s Romanou Valenčákovou

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *