Kultúra

Saga – moja brána do sveta komiksov

Gwendolyn a zachránená sirota (Foto: tumblr.com)

Som žena a až donedávna som v rukách nikdy nedržala komiks. Komiksoví nadšenci sa ma však hneď ujali, a ja si neviem predstaviť lepší štart do tohto sveta než *vírenie bubnov* Sagu. Tej sa teraz neviem nabažiť a v priebehu štyroch dní som zhltla osemnásť kapitol v troch zväzkoch. Aj pri písaní tejto recenzie prešľapujem z nohy na nohu a už chcem vedieť, čo sa bude diať ďalej (keďže každý zväzok je prešpekulovaný tak, že sa končí „cliffhangerom“).

Obálka prvého zväzku Sagy (Foto: imagecomics.com)
Obálka prvého zväzku Sagy (Foto: imagecomics.com)

Ale začnime od začiatku. Saga je komiks od Briana K. Vaughana a ilustrátorky Fiony Staples (čo je vzácna vec, lebo nie je veľa žien, ktoré by aktívne produkovali komiksy), ktorý publikuje vydavateľstvo Image Comics. Dostal sa mi do rúk so slovami: „To sa ti bude páčiť; je to ako Game of Thrones a Star Wars dokopy“. Ja by som k popisu pridala ešte Shakespeara, cítim v tom trochu Rómea a Júlie.

Hlavnými hrdinami sú totiž Alana z planéty Landfall, ktorá sa zaľúbila do Marka, pochádzajúceho z mesiaca spomínanej planéty, zvaného Wreath. Landfall a Wreath sa nenávidia, prebieha medzi nimi odveká vojna, no a naši Rómeo/Marko a Júlia/Alana do tohto prostredia splodili dieťa (Hazel), čo je jednou z najroztomilejších vecí v celom komikse. Funguje tu ako niečo, čo pripomína rozprávača – trefne a často vtipne komentuje aktuálne dianie.

Odkaz na spoločenské hry v komikse - a to ako referencia k ideálnemu vzťahu. Tomu skrátka musíte dať šancu! (Foto: Viktória Koósová)
Odkaz na spoločenské hry v komikse – a to ako referencia k ideálnemu vzťahu. Tomu skrátka musíte dať šancu! (Foto: Viktória Koósová)

Ďalším veľmi príjemným charakterom je babysitterka malej Hazel, Izabel. Tú zabila nášľapná mína a teraz je z nej duch, z ktorého trčia črevá. Vezmite si, nakoľko geniálna a zručná musí Fiona Staples byť ako ilustrátorka, ak dokáže nakresliť polovicu človeka (Izabel), pričom z nej vytŕčajú vnútornosti – a napriek tomu je rozkošná?

Mojou úplne najobľúbenejšou postavou je Lying Cat. Ako ste si mohli domyslieť – ide o mačku. Nie však hocijakú. Je modrá, bezsrstá, veľká a vie rozlíšiť, keď postavy okolo nej klamú, čo prejaví nahlas svojím nenapodobiteľným: „Lying“. Funguje ako detektor lži; ak postava o sebe nevie, že klame (respektíve je presvedčená o svojej pravde), Lying Cat to nedokáže odhaliť. Vďaka tomu vznikajú v príbehu mnohé vtipné situácie.

V Sage existujú postavy, ktoré si musíte zamilovať, aj keby boli záporákmi (Foto: comicbook.com)
V Sage existujú postavy, ktoré si musíte zamilovať, aj keby boli záporákmi (Foto: comicbook.com)

V komikse je veľa prvkov, ktoré čitateľa pobavia. Napríklad fakt, že Alana a Marko cestujú vesmírom v drevenej vesmírnej lodi – teda vlastne v kmeni stromu, ktorý nemajú ako ovládať (skrátka cestuje tam, kam chce on; maximálne ho môžu pekne poprosiť o láskavosť). Napriek podobným bizarnostiam je dej Sagy uveriteľný a nebudete sa od nej vedieť odtrhnúť. O tom svedčí aj fakt, že 29. marca vyšiel už Volume 7 a 26. apríla zas už druhá knihu, kde sa k vám v pevnej väzbe dostane 18 kapitol, tentokrát aj s exkluzívnym, doteraz nepublikovaným artworkom od umelcov ako Cliff Chiang či Jason Latour.

Kreativita, vtip, uveriteľnosť a stotožniteľnosť s postavami (a to napriek ich unikátnosti): to všetko ponúka komiksová séria Saga, ktorá je dostupná v anglickom a českom jazyku. Prvé číslo bolo vydané na moje narodeniny, 14. marca (2012). Náhoda? Ja myslím, že nie. Puto si k nej vytvorí ozaj každý: roboti s televíznymi obrazovkami namiesto hláv a ženy, ktoré sa počtom očí a končatín podobajú pavúkom. Premiešať so strhujúcim dejom a tento cocktail môžete podávať priamo do knihomoľských žíl. Tak ja si idem po ďalšiu infúziu.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *