Kultúra Spravodajstvo

Saturnin: Divadelná novinka, ktorá vás zaručene pobaví

Kristián, Saturnin a ich nový dom (Foto: René Miko)

Umelecký súbor Divadla Jonáša Záborského v Prešove si pre divákov pripravil ďalšiu adaptáciu známej knihy. V piatok 16. februára mala premiéru najnovšia inscenácia Saturnin pod vedením českého režiséra Mareka Zákosteleckého.

V Historickej budove ožil príbeh Kristiána Plachého a jeho sluhu Saturnina, ktorý pochádza z pera známeho českého autora Zděnka Jirotku. Tento humoristický román aj napriek prvotnému zákazu vydávania v časoch normalizácie sa teší desiatkam reedícií, televíznych a divadelných spracovaní. Jedným z nich je aj najnovšia inscenácia Divadla Jonáša Záborského. Zdanlivo jednoduchá dejová línia je obohatená o prvky humoru, lásky, paródie či satiry.

Kristián, Saturnin a ich nový dom (Foto: René Miko)
Kristián, Saturnin a ich nový dom (Foto: René Miko)

Ak smiem, ži svoj život naplno!

Osamelý zbohatlík Kristián (Matej Erby) žije pokojným a bežným životom spolu s jeho sluhom Saturninom (Michal Novodomský). Neskôr sa spoločne rozhodnú navštíviť Kristiánovho dedka (Peter Lejko), ktorý je bývalým riaditeľom elektrární. Dovolenku v luxusnom dome s najmodernejšími výdobytkami techniky príjemne naruší návšteva Barbory (Gabriela Očkajová), s ktorou sa Kristián čoraz viac zbližuje. Na rodinné stretnutie zavíta aj doktor Vlach (Ján Ivan) a teta Katarína (Zuzana Kúšiková) so synom Milôškom (Peter Krivý). Dedkovi hostia sa dostávajú do rôznych nepredvídateľných komických situácií. Okrem iného musia čeliť výpadku elektriny, nedostatku potravín či rečiam tety Kataríny, ktorá sa snaží získať dedkovo dedičstvo.

Výdobytky techniky - šach na pohon človeka (Foto: René Miko)
Výdobytky techniky – šach na pohon človeka (Foto: René Miko)

Humoru nikdy nie je dosť 

Jedinečnosť tejto adaptácie spočíva aj v jazykovej komike autora, aj v podobe častého používania prísloví, porekadiel a citátov známych osobností. Každá z postáv je typická svojským charakterom. V Českej republike je hra Saturnin veľmi obľúbená medzi divákmi práve vďaka poriadnej dávke humoru. „Neviem, či pán Jirotka predpokladal, že to bude mať úspech, ale myslím si, že je to predstavenie, ktoré je v tom najlepšom zmysle slova oddychové a zábavné. Ak niekto hľadá tento druh divadelnej zábavy, tak Saturnina môžem len odporučiť,“ skonštatoval režisér Marek Zákostelecký. Pre herca Mateja Erbyho, ktorý stvárnil Kristiána Plachého, to bola prvá väčšia postava na doskách Divadla Jonáša Záborského. „V prvom rade som sa musel popasovať s množstvom textu a aj s tým, že režisér vyžadoval trochu iný prístup. Zároveň som sa stretával aj s niektorými kolegami možno nie prvýkrát, ale prvýkrát v dialógoch, aby sme si na seba zvykli pohybovo a rečovo. Verím, že si toto predstavenie nájde svojho diváka a že si divák nájde nás,“ opísal svoje pocity Erby. Prepracovaná a prekvapivá scéna do posledných detailov so špeciálnymi efektmi určite polahodí oku každého diváka. Michal Novodomský, ktorý stvárnil postavu Saturnina, vymýšľal scény a efekty spolu s ďalšími kolegami, režisérom a pracovníkmi divadla. Redakcii Unipo Pressu prezradil, ako to počas predstavenia vyzerá v zákulisí: „Človek teraz čaká: Odkiaľ idú kufre? Nezavadziam? Nestojím tam na nejakom kábli? Keby ste to videli v zákulisí, je tam šesť technikov, inšpícia, šepkárka, rekvizitár, ťahári, vaňa je tam, skriňa, posteľ, druhá posteľ. Keby ste si skúsili dať skriňu do vrecka od nohavíc, to sa nedá, ale očividne sa to u nás dá,“ pousmial sa Novodomský, ktorý sa podieľal aj na tvorbe choreografie vo viacerých inscenáciách vrátane Saturnina.

Saturnin na hubách (Foto: René Miko)
Saturnin na hubách (Foto: René Miko)

Najnovšiu inscenáciu Divadla Jonáša Záborského Saturnin si môžete najbližšie pozrieť v Historickej budove 8. a 11. marca vždy so začiatkom o 18.30.

Avatar

Jana Tomaškovičová

Som zakladateľkou a šéfredaktorkou študentského časopisu Unipo Press, čím sa splnil jeden z mojich snov :). Vďaka práci v časopise som na celoslovenskej novinárskej súťaži Štúrovo pero získala stáž v redakcii markiza.sk. Nemám rada stereotyp, takže aj v časopise prispievam do rôznych kategórií, ale mojou vášňou sa stali divadlá a divadelné predstavenia :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *