Šport Spravodajstvo

Sledujte výsledky našich športovcov v Pjongčangu spolu s nami

Soohorang na predstavení oficiálneho maskota ZOH 2018 v Pjongčangu (Foto: olympic.org)

Už zajtra sa v juhokórejskom Pjongčangu začnú XXIII. zimné olympijské hry. V rámci dvoch týždňov nabitých športom (9. 2. až 25. 2. 2018) vám prinesieme prehľady výsledkov zo športov, v ktorých máme svoje želiezka v ohni, a teda šancu priniesť nejakú tú medailu. Navyše, ZOH sa začínajú v týždni, keď ešte študenti nemusia riešiť ponocovanie. Preto neváhajte a pozrite si našich športovcov priamo v akcii a ich výsledky sledujte spolu s nami. Na konci článku vám prinášame prehľad programu našich reprezentantov počas olympiády.

Slovenská nominácia na ZOH 2018

Valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru na svojom zasadnutí v piatok 26. januára schválilo konečnú nomináciu zloženú z 56 športovcov, ktorých bude sprevádzať aj 65-členná sprievodná skupina. Slovensko bude mať na tohtoročnej olympiáde zastúpenie v siedmich športoch – biatlone, krasokorčuľovaní, alpskom lyžovaní, bežeckom lyžovaní, snoubordingu, sánkovaní a v ľadovom hokeji. Najväčšie očakávania národ vkladá do zvučných mien, ako sú Anastasia Kuzminová (biatlon), Nicole Rajičová (krasokorčuľovanie), Petra Vlhová (alpské lyžovanie), Veroninka Velez-Zuzulová (alpské lyžovanie), bratia Adam a Andreas Žampovci (alpské lyžovanie) či Alena Procházková (beh na lyžiach).  

Skladanie sľubu slovenských olympionikov v prezidentskom paláci (Foto: prezident.sk)
Skladanie sľubu slovenských olympionikov v prezidentskom paláci (Foto: prezident.sk)

Slovenská hokejová reprezentácia bude tvorená predovšetkým z hráčov z domácej extraligovej súťaže, ostatných líg v Európe i nadnárodnej KHL. Hráči z NHL sa k našej výprave s určitosťou nepripoja, nakoľko už dávnejšie vedenie NHL rozhodlo, že hráčov zo severoamerickej ligy nebude uvoľňovať pre potreby národných výberov. Kostru tímu tvoria ostrieľaní veteráni Ján Laco, Dominik Graňák, Tomáš Starosta, Juraj Mikúš, Ladislav Nagy či Tomáš Surový, ktorých dopĺňajú slovenskí mladíci. Trénerom nášho výberu je Kanaďan Craig Ramsay.

Zoznámte sa s maskotmi − Soohorang a Bendabi

Maskoti v akcii – Bendabi alebo Soohorang? (Foto: sportschau.de)
Maskoti v akcii – Bendabi alebo Soohorang? (Foto: sportschau.de)

Tohtoročnými olympijskými hrami bude sprevádzať biely tiger Soohorang. Ako uvádza oficiálny server ZOH, maskot reprezentuje mytologickú postavu z kultúry Kórejskej republiky. V oficiálnom prehlásení organizátorov sa píše, že „sohoo“ v kórejčine znamená „ochrániť“, preto ho kompetentní vnímajú ako ochrancu športovcov, divákov i všetkých účastníkov.

Druhým maskotom, paraolympijským, bude ázijský tmavý medveď Bendabi. Ten podľa organizátorov symbolizuje silnú vôľu, odvahu i priateľskosť, ktoré sú typické pre kórejský folklór. Jeho úlohou je, okrem iného, podporovať športovcov v ich snahe prekonať samých seba.

Kompletný program slovenských reprezentantov

1. deň, sobota (10. 2. 2018)

11.10 sa v sánkovaní jednotlivcov predstavia naši reprezentanti Jozef Ninis a Jakub Šimoňák.

12.15 sa zapojí Anastasia Kuzminová do pretekov šprintu biatlonistiek na 7,5 km. Kuzminová sa vo farbách Slovenska pokúsi získať tretiu zlatú medailu, pričom pôjde o obhajobu medailí z olympiády 2014 v ruskom Soči a z pretekov na turnaji v kanadskom Vancouveri v roku 2010. Okrem nej sa do pretekov zapojí ešte päť Slovákov s dvojkrížom na hrudi.

Postaví sa „Nasťa“ tretíkrát za sebou na najvyšší olympijský stupienok? (Foto: pinterest.com)
Postaví sa Nasťa tretíkrát za sebou na najvyšší olympijský stupienok? (Foto: pinterest.com)

2. deň, nedeľa (11. 2. 2018)

V ranných hodinách (o 5.30 nášho času) sa v disciplíne slopestyle predstaví slovenská snoubordistka Klaudia Medlová. Vo svetovom meradle patrí do širšej špičky.

12.00 nastúpia na svoje jazdy opäť naši sánkari Jozef Ninis Jakub Šimoňák.

12.15 sa začínajú preteky šprintu mužov v biatlone na 10 km.

3. deň, pondelok (12. 2. 2018)

Vrcholom tretieho dňa pre slovenské farby budú preteky obrovského slalomu žien. V 1. kole so štartom o 2.15 nášho času sa predstaví Petra Vlhová.
Slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej sa v posledných pretekoch svetového pohára darilo. V paralelnom slalome vo švédskom Štokholme obsadila naša reprezentantka 3. miesto, keď predbehla domácu Švédku Fridu Handsdotterovú. V pretekoch v Lenzerheide (Švajčiarsko) získala 1. miesto vo Svetovom pohári v alpskom lyžovaní, keď porazila už spomínanú Handsdotterovú a Holdenerovú zo Švajčiarska. Hádam jej táto fazóna vydrží a prinesie pre nás nejakú medailu. Samozrejme, okrem Vlhovej štartujú aj Barbora Kantorová a Soňa Moravčíková.

V sánkovaní žien sa predstaví Katarína Šimoňáková. Kvalifikačné preteky sa začínajú o 11.50, 2. kolo je naplánované so začiatkom o 13.15.

4. deň, utorok (13. 2. 2018)

Adam Žampa pred štyrmi rokmi v Soči obsadil v superkombinácii alpských lyžiarov skvelé 5. miesto. Podarí sa mu nadviazať na tento úspech aj v Pjongčangu? Sledujte jeho vystúpenie v 1. kole o 3.30, v prípade, že postúpi, 2. kolo sa začína o 7.00 nášho času. Okrem Adama Žampu bude štartovať aj jeho brat Andreas Žampa i Matej Falat.

mužských bežeckých šprintoch klasickou technikou by sa mali predstaviť Peter Mlynár, Andrej Segeč a Miroslav Šulek. Šprint mužov klasickým spôsobom sa začína o 10.05.
Ženy v zastúpení Aleny Procházkovej i Barbory Klementovej v rovnakej disciplíne štartujú o 9.30.

V sánkovaní žien o 11.30 a 13.15 sa opäť predstaví Katarína Šimoňáková.

5. deň, streda (14. 2. 2018)

Počas valentínskej stredy budeme v napätí očakávať, či naše biatlonistky a lyžiarky získajú nejaké pódiové umiestenie. V slalome žien sa predstavia Petra Vlhová Veronika Velez-ZuzulováBarbora Kantorová a Soňa Moravčíková. Slalom žien sa začína o 2.15 nášho času.

Kiežby sa nám takýto pohľad naskytol aj na blížiacej sa olympiáde v Pjongčangu. Velez-Zuzulová a Vlhová spolu sa stupni víťazov. (Foto: pinterest.com)
Kiežby sa nám takýto pohľad naskytol aj na blížiacej sa olympiáde v Pjongčangu. Velez-Zuzulová a Vlhová spolu na stupni víťazov. (Foto: pinterest.com)

biatlone sa v individuálnych pretekoch na 15 km predstaví Anastasia Kuzminová  i ďalšie naše reprezentantky. Štart je naplánovaný na 12.05.

O 12.20 a 13.40 sa v sánkarskych pretekoch dvojíc predstaví slovenské duo Marek Solčanský a Karol Stuchlák.

Na Valentína sa začína aj olympijský turnaj v hokejinaši reprezentanti vyzvú ruskú zbornú so začiatkom o 13.10.

6. deň, štvrtok (15. 2. 2018)

V Super-G mužov so štartom o 3.00 ráno sa predstavia bratia Žampovci i Matej Falat.

V bežeckom lyžovaní na 10 km voľnou technikou žien so začiatkom o 7.30 sa predstavia dve naše reprezentantky – Alena Procházková a Barbora Klementová.

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km v biatlone sa začínajú o 12.00. V tejto disciplíne nás reprezentujú piati pretekári Šimon BartkoTomáš HasillaMatej KazárMartin Otčenáš Michal Šíma.

Štafeta sánkarov sa začína o 13.30.

7. deň, piatok (16. 2. 2018)

Slovenských fanúšikov čaká ďalší náročný deň, bude totiž potrebné si na hokej privstať. Slovenskí hokejisti majú zápas so Spojenými štátmi americkými na programe už v skoré ráno so začiatkom o 4.10 nášho času.

O 7.00 ráno sa začínajú preteky mužov na 15 km v bežeckom lyžovaní. Reprezentujú nás Peter Mlynár, Andrej Segeč a Miroslav Šulek.

8. deň, sobota (17. 2. 2018)

V Super-G žien so začiatkom o 3.00 ráno sa predstavia tri naše pretekárky – Petra Vlhová, Barbora Kantorová a Soňa Moravčíková.

12.15 sa začínajú biatlonové preteky žien s hromadným štartom na 12,5 km. Predstaví sa Anastasia Kuzminová.

Slovenskí hokejisti majú na programe posledný zápas v základnej B-skupine, ktorý odohrajú s reprezentáciou Slovinska so začiatkom o 13.10. Ďalšie zápasy budú známe podľa umiestenia našich po základnej skupine.

9. deň, nedeľa (18. 2. 2018)

obrovskom slalome mužov sa predstaví Andreas Žampa. Preteky v slalome sa začínajú o 2.15.

10. deň, pondelok (19. 2. 2018)

1.30 zabojuje Klaudia Medlová o umiestnenie v snoubordovej disciplíne Big Air.

2.00 sa predstaví tanečná dvojica Lucia Myslivečková a Lukáš Csölley v krátkych tancoch tanečných párov v krasokorčuľovaní.

11. deň, utorok (20. 2. 2018)

2.00 sa opäť predstaví dvojica Lukáš Csölley a Lucia Myslivečková v krátkych tancoch tanečných párov v krasokorčuľovaní.

12.15 štartujú preteky zmiešanej štafety v biatlone. Naši sa predstavia v zložení Paulína Fialková, Anastasia Kiuzminová, Matej Kazár a Tomáš Hasilla. Na úvod tejto sezóny vo švédskom Östersunde skončili na výbornom štvrtom mieste, necelých 8 sekúnd za víťazným nórskym kvartetom a len 1,3 sekundy za treťou priečkou.

12. deň, streda (21. 2. 2018)

Milovníkov zimy a krásnych žien potešia preteky krasokorčuliarok so začiatkom o 2.00. Slovensko má v ňom zastúpeniekrátkom programe a bude ho reprezentovať talentovaná Nicole Rajičová, ktorá na nedávnych Majstrovstvách Európy skončila na 6. mieste.

V tímovom šprinte voľnou technikou žien so štartom o 9.00 sa predstavia Alena Procházková a Barbora Klementová. Muži (Peter Mlynár, Andrej Segeč a Miroslav Šulek) v rovnakej disciplíne odštartujú o 9.45.

13. deň, štvrtok (22. 2. 2018)

slalome mužov sa pokúsi nadviazať na výkon zo Soči Adam Žampa. Náš lyžiar v Rusku obsadil 6. miesto. 1. kolo je na programe o 2.15, v prípade postupu sa Žampa predstaví v druhom kole so začiatkom o 5.45. Okrem neho štartujú i Matej Falat a Andreas Žampa.

V biatlonovej štafete na 4×6 km žien so štartom o 12.15 sa predstaví aj päť našich reprezentantiek.

14. deň, piatok (23. 2. 2018)

V zjazdovom lyžovaní žien so štartom o 3.00 sa predstavia Barbora Kantorová, Soňa Moravčíková i Petra Vlhová. Druhé kolo je na programe o 6.30.

V štafete na 4×7,5 km mužov v biatlone so začiatkom o 12.15 sa predstavia piati naši reprezentanti.        

15. deň, sobota (24. 2. 2018)

Tímová súťaž v zjazdovom lyžovaní je na programe o 3.00. Reprezentujú nás Matej FalatBarbora KantorováSoňa MoravčíkováPetra VlhováVeronika Velez-Zuzulová a bratia Žampovci

Ráno o 6.00 sú na programe bežecké preteky mužov na 50 km klasicky s hromadným štartom. Reprezentuje nás trio Peter Mlynár, Andrej Segeč a Miroslav Šulek.

16. deň, nedeľa (25. 2. 2018)

Poslednou slovenskou súťažiacou pod olympijskými kruhmi v Pjongčangu bude Alena Procházková v bežeckých pretekoch žien na 30 km klasicky s hromadným štartom s plánovaným začiatkom o 7.15.

Dúfame, že sme vás na sledovanie výkonov našich reprezentantov dostatočne motivovali a poskytli vám prehľadný program. Každý si určite príde na svoje, najmä fanúšikovia hokeja, no i ostatných zimných športov.

Chystáte sa sledovať výkony našich na nadchádzajúcich olympijských hrách a ktorým našim športovcom veríte najviac? Podeľte sa s nami o vaše medailové tipy v komentároch na našej facebookovej stránke. Tešíme sa na vaše odpovede a držte našim palce!

Zdroj: sport.sme.sk; olympic.org

Avatar

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *