Šport

Slovenskí paralympionici získali v Pekingu šesť medailí

Kompletná výprava pozostavala z 56 členov. (Zdroj: spravy.rtvs.sk)

PEKING – Pred týždňom (13.3.2022) sa skončila zimná paralympiáda v čínskom Pekingu, ktorá sa uskutočnila v dňoch 4. marca – 13. marca 2022. Slovensko reprezentovalo 32 športovcov, a to po prvý raz v troch športoch – paraalpské lyžovanie, curling a parahokej.

Necelé dva týždne po úspešných zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu, kedy si naši hokejisti domov priniesli bronz a Petra Vlhová si vybojovala v slalome zlatú medailu, sa na rovnakom mieste uskutočnili aj zimné paralympijské hry. Pre Slovensko to bola už ôsma paralympiáda. Vlajkonosičmi našej reprezentácie v Pekingu bol lyžiar Miroslav Haraus a curlerka Monika Kunkelová. Slovenskí športovci získali šesť medailí, a to konkrétne tri zlaté a tri bronzové. Všetky získané medaily patria reprezentantom paraalpského lyžovania. V celkovej medailovej bilancii skončilo Slovensko na 10. priečke.

Henrieta Farkašová obhájila zlato z Pjongčangu

Najúspešnejšia slovenská paralympionička získala pre Slovensko dve zlaté medaily. Prvou medailou sa jej podarilo obhájiť zlato z pred štyroch rokov z Pjongčangu, kedy triumfovala v zjazde. Disciplína super-G nevyšla Henriete Farkašovej podľa predstáv, keďže pre pád preteky nedokončila. Superkombináciu zajazdila na výbornú a vybojovala si tak v Pekingu druhú zlatú medailu. Na svojom konte ma po tohtoročnej paralympiáde už 11 zlatých medailí.

Henrieta Farkašová mă na konte už 11 zlatých medailí (Zdroj: webnoviny.sk)

Zlatá a bronzová Alexandra Rexová

Iba 16-ročná debutantka na paralympiáde spolu s navádzačkou Evou Trajčíkovou získala v super-G zlatú medailu. Pred druhou Britkou Fitzpatrickovou mala náskok takmer dve sekundy. Tešiť sa mohla aj zo slalomu, v ktorom si vybojovala bronz a z premiérovej paralympiády si tak odniesla dve medaily.

Prvá paralympiáda pre Alexandru Rexovú (Zdroj: ta3.com)

Miroslav Haraus dvakrát bronzový

Slovenský paralympijský lyžiar Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom si vybojoval bronz v slalome zrakovo znevýhodnených. Rovnaké miesto obsadil aj v obrovskom slalome.

Miroslav Haraus si vybojoval dve bronzové medaily (Zdroj: olympic.sk)

Curleri bojovali o bronz

Najväčším prekvapením našej výpravy sú práve slovenskí curleri na vozíku, ktorí 2 roky nemohli nikde trénovať a ešte v decembri svoju účasť na paraolympiáde zvažovali. Pre Slovensko to bola už tretia účasť na paralympiáde v danej disciplíne. Z 10 zápasov podľahli naši curleri len Nórsku a Lotyšsku, čím si zabezpečili postup do semifinále. Semifinálový zápas so Švédskom po takmer vyrovnanom zápase napokon prehrali 4:6. V boji o 3. miesto nestačili na Kanadu a prehrali 3:8. Naši reprezentanti skončili v Pekingu na 4. mieste. Pre slovenský curling je to na paralympijských hrách historicky najlepšie umiestnenie.

Slovenskí curleri bojovali o bronz (Zdroj: sportnet.sme.sk)

Slovenskí parahokejisti

Prvý zápas naši reprezentanti prehrali s domácou Čínou vysoko 0:7. V druhom zápase  s Talianskom to vyzeralo nádejne, keďže po troch tretinách bol stav stretnutia nerozhodný a o víťazovi rozhodli až nájazdy, v ktorých mali viac šťastia Taliani a nad našimi vyhrali 2:1. Slovenskí paraolympijskí hokejisti prehrali v Pekingu aj posledný zápas proti Česku, ktorému podľahli 0:3. Slovensko po premiére pod olympijskými kruhmi nepostúpili zo skupiny a skončili tak na 7. mieste.

Premiérovo na paralympiáde (Zdroj: paralympic.sk)

Napriek tomu, že ide o výnimočnú udalosť, keďže paralympiáda sa koná každé štyri roky, málokto zaregistroval dianie paralympiády. Aj keď sa na námestiach ich medaily neoslavovali, zaslúžia si slovenskí paralympijskí športovci obrovský obdiv.

Simona Čmilová

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *