Iné

Sľubica zaručuje dychberúce výhľady a skvelý zážitok

Foto: Emília Humeňanská

Aj vás prekvapuje, že koniec októbra sa už blíži? Ani sme si nestihli zapamätať rozvrh hodín, posedieť si do sýtosti vonku na káve a zimný semester sa už pomaly prehupol do druhej polovice. Na stromoch veľa lístia neostalo a vzduchom sa začína šíriť príjemná mrazivá vôňa. Jeseň nám však ešte stále ponúka plno možností vychutnať si jej krásy. Jednou z nich je aj neďaleký vrch Sľubica, navštívte ju spolu s nami!

Foto: Emília Humeňanská

Vrch na hranici Spiša a Šariša

Vrch Sľubica s výškou 1129 m. n. m. je tretím najvyšším vrchom pohoria Branisko známeho aj vďaka rovnomennému tunelu, ktorý cezeň prechádza. Vrchol Sľubice je ideálnou lokalitou na paragliding či cykloturistiku, nachádza sa na ňom informačná tabuľa i posedenie so stolom a lavičkami, medzi turistami je vychýrený predovšetkým ako fascinujúce vyhliadkové miesto, na ktoré sa budete chcieť vrátiť.

Vďaka odlesnenému vrcholku ponúka Sľubica jeden z najpôsobivejších výhľadov na Slovensku: ako na dlani uvidíte na západnej strane Spišský hrad a neďaleké skalné mestečko Dreveník, Volovské vrchy, Slovenský raj, Vysoké Tatry, Nízke Tatry s dominantnou Kráľovou hoľou a Levočské vrchy. Pekný pohľad sa otvára aj smerom na východ, kde sa rozprestiera šarišský región, viditeľné sú najmä Slanské vrchy a naše prešovské sopky Stráže.

Foto: Emília Humeňanská

Výstup je možný z viacerých strán

Ak sa rozhodnete Sľubicu navštíviť, na výber máte viacero trás z rôznych východiskových bodov. Jednou z najznámejších a najjednoduchších je trasa z obce Vojkovce označená zelenou značkou. Výstup na vrchol trvá hodinu a pol, potrápiť vás však môže intenzívne 600 metrové prevýšenie. Strmé svahy možno naháňajú strach, trošku adrenalínu však nikomu nezaškodí. Dramatické stúpanie sa pod vrcholom mení na pohodovú prechádzku lúčnym hrebeňom s nádhernými výhľadmi.

O niečo dlhšou alternatívou je túra z obce Dúbrava, ktorá sa začína modrou značkou, v Sedle Humenec pokračuje zelenou. Zvládnuť by ste to mali za dve hodiny, cesta totiž vedie nenáročnou lesnou cestičkou so stálym sklonom stúpania. Ak vás ale zvedavosť zláka odbočiť na neďalekú skalnú vyhliadku Rajtopíky, neváhajte, cestu vám to predĺži približne o hodinu a pol. Odmenení budete ďalšími úchvatnými výhľadmi na severozápad a možno sa vám pošťastí v diaľke zbadať lietajúcich paraglajdistov.

Pre náročnejších turistov je tu aj vyšší level, šesťhodinová trasa so vzdialenosťou 13 km začínajúca v Priesmyku Branisko. Zavedie vás na ňu zelená značka, cesta prechádza spomínaným skalným útvarom Rajtopíky a sedlom Humenec. Ak by ste sa chceli vrátiť do východiskového bodu, rátajte s únavnou cestou späť, vaše dobrodružstvo však môžete zakončiť aj v neďalekých obciach Vojkovce či Slatvina.

Foto: Emília Humeňanská

Nielen pohorie Branisko ponúka zaujímavé miesta na jesenné potulky, východ Slovenska je bohatý na krásne prírodné zákutia. Ak poznáte ďalšie miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, o svoje skúsenosti sa môžete podeliť v komentároch. Vidíme sa na túre, užívajte si jeseň nielen na horách, ale všade tam, kde ste!

Avatar

Emília Humeňanská

Študentka odboru mediálne štúdiá. Najlepšie sa cíti v prírode v spoločnosti milých ľudí, kde nachádza slobodu a pokoj. Milovníčka rodnej zeme, dobrej hudby a spevu. Nekompromisná optimistka, rada počúva a rozpráva. Snaží sa vnímať svet inými očami a rozdávať radosť.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *