Kultúra Spravodajstvo

Špeciálna hraviareň otvorila nováčikom dvere do sveta spoločenských hier

Špeciálnej hraviarne sa zúčastnili nováčikovia aj pravidelní hráči (Foto: Pop-Cult Magazín)

V nedeľu 19. novembra sa v kníhkaviarni Libresso uskutočnilo Špeciálne vydanie hraviarne. Okrem hrania moderných spoločenských hier bolo tradičné nedeľné podujatie obohatené o prednášku, ktorej témou bol vstup do herného sveta. Vďaka tomu sa aj úplní nováčikovia mohli pripojiť k hraniu a dozvedieť sa čo-to o histórii tohto fenoménu.

Hraviareň sa už tradične koná každú druhú nedeľu v spolupráci s kníhkaviarňou Libresso. Toto podujatie má na svedomí Pop-Cult, zoskupenie šikovných mladých ľudí, ktorí chcú týmto spôsobom rozšíriť spoločenské hry medzi ľudí. „Cieľom Hraviarne je najmä rozšíriť moderné spoločenské hry v našom regióne, keďže v okolí Prešova sa žiadna podobná akcia nekoná. Zároveň by sme chceli do povedomia dostať moderné spoločenské hry, a tak si nájsť akúsi komunitu priateľov, „rodinu“, s ktorou by sme sa mohli pravidelne stretávať a hrať. Zatiaľ sa nám to úspešne darí,“ vyjadrila sa organizátorka podujatia Magdaléna Dzinová. Za sebou už majú 17 vydaní hraviarní a jeden tematický haloweensky večer.

Zahrať si môžete hry rôznych žánrov (Foto: Pop-Cult Magazín)

Návštevníci sa zoznámili s herným svetom

Špeciálna hraviareň bola určená predovšetkým pre tých, ktorí sa s modernými spoločenskými hrami ešte nestretli. O samotnom hraní má totiž mnoho ľudí vytvorený už istý obraz alebo predsudky. „Často sa stretávame s ľuďmi, ktorí nevedia, čo ich na Hraviarni vlastne čaká. Ľudia, ktorí bežne neprichádzajú do kontaktu so spoločenskými hrami, nepoznajú moderné hry a na Hraviarni čakajú Monopoly či Človeče (hovorím aj z vlastných skúseností). My chceme túto predstavu rozvrátiť a ukázať ľuďom, že spoločenské hry nie sú iba pre deti, že moderné hry v sebe skrývajú magické čaro, a tiež chceme dokázať, že sa naozaj niet čoho báť. Preto bola súčasťou tejto Hraviarne aj krátka prednáška o spoločenských hrách, počas ktorej sme sa všetci mohli dozvedieť niečo nové a osmeliť sa do hrania,“ uviedla Magdaléna Dzinová, ktorá počas svojej prednášky predstavila mnohé žánre a typy hier.

O svete spoločenských hier prednášala Magdaléna Dzinová (Foto: Pop-Cult Magazín)

Aj úplní nováčikovia si mohli vyskúšať zahrať rôzne hry. Na podujatí však nechýbali ani „starší“ hráči, ktorí sa Hraviarní zúčastňujú pravidelne. Organizátori sa teda tešili vysokej účasti. „Je pekné sledovať, ako niektorí účastníci nesmelo prídu na Hraviareň po prvýkrát a potom sa z nich stanú pravidelní účastníci a zároveň naši kamaráti. Táto nedeľa bola takým zlomovým momentom, lebo sme dúfali, že po čase uvidíme aj nejaké nové tváre. A stalo sa. Myslím, že sme sa spoločne pri hrách dobre zabávali a to je na Hraviarni to najdôležitejšie,“ zhodnotila Dzinová.

Špeciálna hraviareň sa tešila vysokej účasti (Foto: Pop-Cult Magazín)

Moderné hry potešia aj introvertov

Doposiaľ ste sa nezúčastnili žiadnej hraviarne a obávate sa, ako to celé prebieha? Nemajte obavy! Do sveta spoločenských hier môžete vstúpiť kedykoľvek. „Aj keď ste nikdy predtým po spoločenskej hre nesiahli, príďte. My vám vysvetlíme pravidlá a zahráme si s vami.“ V priebehu hrania môžete kedykoľvek osloviť členov Pop-Cultu, ktorí sú vždy ochotní poradiť alebo vysvetliť pravidlá.

Nečakajte tu žiadne Monopoly ani Človeče :) (Foto: Pop-Cult Magazín)
Nečakajte tu žiadne Monopoly ani Človeče 🙂 (Foto: Pop-Cult Magazín)

Nemáte s kým hrať alebo sa desíte kontaktu s novými ľuďmi? Moderné hry potešia aj introvertov. „Ak nemáte partiu, s ktorou by ste prišli, a snažíte sa vyhnúť kontaktu s neznámymi ľuďmi, máme pre vás pripravené aj hry pre dvoch. A ak prídete sami, môžete sa tešiť na úžasných ľudí, ktorých spoznáte veľmi rýchlo a jednoducho, bez zbytočných zdvorilostných fráz – pri hraní (možno i vašej budúcej najobľúbenejšej) spoločenskej hry.“

Tak čo, prídeš si nabudúce zahrať aj ty? 😊

Legenda hovorí, že sa dokáže premeniť z Evil Queen na SnowWhite - záleží od množstva kofeínu v krvi. Miluje kvety, kávu, bylinkové čaje a všetky knihy na svete, no najviac sa jej zrýchli tep pri severských kriminálkach. Taktiež zbožňuje predstavu, že jedného dňa svoju milovanú Škandináviu aj navštívi. U ľudí nenávidí aroganciu a nedostatok sebareflexie.