Lifestyle

Šťastie ukryté v maličkostiach

Šťastní môžeme byť kdekoľvek, aj pred školou (Foto: Janka Grušková)

Ak sa občas cítite nešťastní, a to niekedy aj celkom bez príčiny, ste tu správne. Pripomeniem vám zopár rád, ako sa zbaviť bezvýznamného smútku.

Ak sa na nás lepí všetko negatívne, tak si potichu hovoríme, že sa musí udiať niečo veľké, aby sa nám polepšilo. Musí sa stať nejaký zázrak, niečo prelomové, aby sa nám smola už nelepila na päty. Či je to naozaj tak, zistíme, keď žiadna veľká zmena nepríde, nestane sa žiaden zázrak ani nič prelomové, a my sme predsa spokojnejší a šťastnejší. Čo bolelo, zrazu prebolelo. Prečo je to tak? Hovorí sa, že ak sa človek nedokáže tešiť z maličkostí, nezaslúži si veľké veci. Môžeme sa v celom svojom smútku sústrediť na čosi malé (veď čo je malé, to je milé) a uvedomiť si, že život je krásny, len sa naň treba vedieť pozitívne pozrieť. Každodenne máme množstvo príležitostí, aby sme si ho spríjemnili. Aj nepatrné drobnosti spravia život krajším, samozrejme, ak im dáme šancu. Stačí otvoriť oči a pozrieť sa na krásu stromov, dať si dobrú kávu, osladiť si život čokoládou alebo sa napríklad započúvať do obľúbeného songu.

Medzi preferované ingrediencie šťastia patria káva a čokoláda (Foto: pexels.com)
Medzi preferované ingrediencie šťastia patrí káva a čokoláda (Foto: pexels.com)

Malá rada pre zdravie nám tiež dokáže vytvoriť krajší deň. Hlboké dýchanie je liekom nielen pre telo, ale aj pre dušu. Dokáže nám navodiť pocit pohody (nie tej letnej festivalovej, ale len takej, ako sa to na dnešné mrazivé pomery dá). Podľa odborníkov môžeme brušným dýchaním znížiť aj vysoký krvný tlak alebo stlmiť bolesť. Nemusíme si zaťažovať organizmus tabletkami ani rôznymi liečiteľskými metódami, čarami a „lektvarmi“. Stačí taká banalita, akou je dýchanie. Ak si ho budete precvičovať, uvidíte, ako vám to pomôže aj doma, aj pri zastávaní si vlastného názoru. Na jeden dych totiž toho poviete omnoho viac, než ste boli zvyknutí, a máte vyhrané!

Predýchať sa životom – banálne, no dôležité (Foto: pexels.com)
Predýchať sa životom – banálne, no dôležité (Foto: pexels.com)

Drobných láskavostí nie je nikdy dosť. Napríklad ani medzi susedmi. Určite každý z vás pozná niekoľko základných typov susedov: vyzvedačov, párty-ľudí, študentov, psíčkarov a potom špehúňov, ktorí majú už viac rokov a namiesto televízora si postačia s „kukátkom na dverách. K nim sa nám pristupuje milo nie práve najľahšie, ale lásku treba šíriť celým svetom, tak im to uľahčíme. Môžeme pozdraviť staršiu susedku o niečo milšie ako zvyčajne. Ak k tomu pridáme aj úsmev či kompliment („Pani suseda, tie natáčky vám dnes mimoriadne pristanú.), určite sa poteší. Pokojne jej tiež rozpovedzme, čo sa za „kukátkom presne deje, aby tam nemusela celý deň, chuderka, postávať. Veď nohy bolia pri takýchto celodenných šichtách! Takéto drobné maličkosti môžeme využívať aj na cestách, ak zastavíme na priechode pre chodcov alebo prenecháme parkovacie miesto. Budeme mať dobrý pocit a dobrý skutok sa nám vráti. Možno nie hneď a v inej podobe, ale vráti.

Sused špehúň musí mať všetko pod kontrolou (Foto: pexels.com)
Sused špehúň musí mať všetko pod kontrolou (Foto: pexels.com)

Domov sa netešíme len kvôli oddychu a teplu, ale tiež ak nás tam niekto čaká. Mnoho videí na internete ukazuje rozdiel, ako sa teší človek, ak príde niekto domov, a ako napríklad pes alebo iné zvieratko. Kedy ste sa naposledy dlhšie venovali svojmu domácemu miláčikovi? Možno ho zvyčajne odbijete niekoľkými pohľadmi, odvrknutými slovami a rýchlym pohladením. Avšak aj také venovanie sa zvieratku nás dokáže urobiť šťastným. Výhodný balíček šťastia 2 v 1. Ak skúsite so svojím domácim miláčikom tráviť denne aspoň 15 minút, uvidíte, že deň bude o niečo výnimočnejší. Jeho úprimná láska vás určite zahreje.

Koľko lásky dáš, toľko sa ti vráti (Foto: pexels.com)
Koľko lásky dáš, toľko sa ti vráti (Foto: pexels.com)

Je to podobné detskej radosti, avšak s ňou sa spájajú už aj väčšie starosti. No rozhodne to platí rovnako. Len si spomeňme, aká veľká dokáže byť nefalšovaná detská radosť. 🙂 

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *