Rozhovory Šport

Študent Prešovskej univerzity vicemajstrom Slovenska v kickboxe

Marek Vaco sa stal vicemajstrom Slovenska (Foto: Petit Press)

Predstavujeme Vám Mareka Vaca, 22-ročného študenta Fakulty športu Prešovskej univerzity v Prešove a zároveň vicemajstra Slovenska v kickboxe z tohtoročného šampionátu.

Marek je momentálne študentom bakalárskeho ročníka v odbore učiteľstvo telesnej výchovy. Okrem školských povinností sa však stíha venovať aj svojej športovej kariére, čo sa mu naplno podarilo zužitkovať na tohtoročných Majstrovstvách Slovenska v kickboxe. Slovenský zväz kickboxu v spolupráci so Slovenskou asociáciou univerzitného športu usporiadal 26.9.2020 v lučeneckej aréne Akademické majstrovstvá Slovenska v kickboxe a Majstrovstvá Slovenska v kickboxe, ktorých sa zúčastnilo 218 pretekárov z 31 slovenských klubov.

Šampionát bol pre pandémiu koronavírusu neverejný

Pre pandémiu koronavírusu museli usporiadatelia zmeniť plány a šampionát vzhľadom na prísne hygienické opatrenia museli rozdeliť do dvoch častí. Dopoludnie patrilo akademickým majstrovstvám, ktorých sa môžu zúčastniť študenti vysokých škôl a žiaci posledného ročníka na strednej škole. Poobede sa zasa súťažilo v klasických majstrovstvách v juniorských a  seniorských kategóriách. Atmosféru súťažiaci hodnotili pozitívne. „Boli to jedny z tých lepších majstrovstiev na Slovensku, ktorých som sa zúčastnil“, ohodnotil priebeh Marek Vaco. Nevýhodou ale podľa neho bol najmä fakt, že tam nemohli byť diváci. Fanúšikovia bojových športov a súťažiaci tak prišli o podporu zo strany návštevníkov a atmosféru si vytvárali navzájom iba členovia športových klubov.

Šampionát sa tento rok konal v Lučenci (Foto: Petit Press)

Marek sa predstavil vo viacerých kategóriách

Marek Vaco sa predstavil na Akademických majstrovstvách, ale aj na klasických v seniorskej kategórii. „Čo sa týka Akademických, tam som súťažil v kategórii K1 do 67 kíl, nemal som ale v tejto váhe súpera a musel som ísť do 71 kíl. V seniorských som súťažil do váhy 67 kíl, ktorá mi aj najviac vyhovuje. Mal som zápasiť ešte v ďalšej disciplíne na tatami, no po zápasoch, ktoré som odohral, som bol veľmi zničený a ďalej by som to už nevládal dokončiť, keďže som mal vo vážnom stave nohu po viacerých kopoch z celého turnaja“, zveril sa Marek.

Samotná príprava na šampionát prebiehala u Mareka v Humennom v klube RBK  a v Prešove v ZAO MMA Gyme. „Príprava prebiehala v oboch mestách, keďže v Humennom žijem a v Prešove študujem na univerzite. Veľmi mi na turnaji pomohlo, že so mnou vycestovali tréneri z oboch miest a mal som tak z ich strany skvelú podporu. Čo sa týka prípravy na samotný turnaj, v mojom prípade šlo najmä o diétu, ktorú som držal mesiac pred majstrovstvami. Moja váha sa pohybuje v priemere okolo 73 až 76 kilogramov, no chcel som súťažiť v každej kategórii do 67 kilogramov. Preto som musel veľmi kontrolovať svoju stravu a absolvovať pravidelne tréningy, aby som bol v limite, keďže sa v tejto váhovej kategórii cítim pohodlne a zápasy mi najviac vyhovujú.“

Príprava na šampionát bola ovplyvnená aj školskými povinnosťami

Marekova príprava teda spočívala najmä vo viacfázových tréningoch a mesiac pred turnajom zo stravy úplne vynechal cukor. Keďže je Marek študentom, svoje tréningy musel prispôsobiť aj školským a mimoškolským povinnostiam, ktoré sa mu počas septembra nakopili. „Aj z toho dôvodu som na svoje výkony veľmi hrdý, keďže som toho mal pomerne dosť a nie vždy som sa mohol príprave venovať na 100 %“, dodal.

Mareka som bližšie spoznala práve počas jeho prípravy na majstrovstvá. Spoločne sme ako členovia Študentskej internátnej rady Prešovskej univerzity počas septembra vypomáhali pri procese ubytovania do študentských domovov.

Počas posledného mesiaca prípravy som bola s Marekom každý deň a neustále som ho obdivovala pri jeho vytrvalosti a každodennom trénovaní. Aj napriek povinnostiam a často aj únave z celého dňa šiel aj tak každý večer na tréning a poctivo dodržiaval diétu. „Práve počas procesu ubytovania, na ktorom sme vypomáhali, bolo pre mňa veľmi náročné dodržiavať diétu a vyhýbať sa cukru, keďže ostatní kamaráti si objednávali pizzu a hamburgery a stále vyťahovali z každej strany čosi sladké a nezdravé“,skonštatoval Marek.

Marek Vaco sa stal vicemajstrom Slovenska na Akademických majstrovstvách v kategórii K1 a na seniorských majstrovstvách si vybojoval tretie miesto.

Pre pandémiu koronavírusu bolo počas tohto roku zrušených mnoho športových podujatí a súťaží. „Tento rok som sa kvôli opatreniam nemohol zúčastniť viacerých turnajov, ktoré by ma preverili pred majstrovstvami. Celá príprava teda pozostávala iba z tréningov a nie z iných podujatí, na ktorých by som nabral potrebné sebavedomie. Aj preto hodnotím moje vystúpenie na majstrovstvách veľmi kladne a som na seba pyšný. Bol to ťažký rok s obmedzeniami a preto som rád, že sa konal turnaj v Lučenci aj napriek tomu, že nebol verejný“, dodal Marek.

Henrieta Hlinková

Študentka mediálnych štúdií, ktorá sa riadi tým, že mlčanie je jednou z vlastností dokonalosti. Miluje ruže, literatúru, cyklistiku, malinový čaj a nedá dopustiť na svojich štvornohých miláčikov. Na svete nenávidí nespravodlivosť. Srdce sa jej rozbúši pri futbale a jej snom je navštíviť zápas Bayernu Mníchov. Zbožňuje atmosféru Talianska a k jej romantickej duši patrí túžba navštíviť Santorini a precestovať celý Apeninský polostrov.