Šport Spravodajstvo

Študenti Pedagogickej fakulty pomáhali športovcom s intelektuálnym znevýhodnením

Súťažiaci si zmerali sily vo viacerých športových disciplínach. (Foto: ŠOS)

Prešov – Vyše 30 dobrovoľníkov z Pedagogickej fakulty (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) pomáhalo občianskemu združeniu Špeciálne olympiády Slovensko pri organizácii Zimných národných hier. Tých sa 10. 2. 2020 zúčastnilo viac ako 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením.

V závere minulého roka uzavrela Pedagogická fakulta PU Memorandum o vzájomnom porozumení a spolupráci s organizáciou Špeciálne olympiády Slovensko. Na základe neho vznikla praktická spolupráca Zimné národné hry, na ktorých vypomáhali aj študenti z Katedry špeciálnej pedagogiky na Pedagogickej fakulte PU.

„Podpísaniu memoranda predchádzala prezentácia činnosti tejto organizácie študentom špeciálnej pedagogiky, pripravujúcim sa na profesiu špeciálneho pedagóga, v ktorého starostlivosti budú aj deti, žiaci a dospelé osoby s intelektuálnym znevýhodnením. Prezentácia vzbudila u našich študentov veľký záujem a podnietila v nich chuť zapojiť sa ako dobrovoľník,“ uviedla dôvody nadviazania spolupráce dekanka Pedagogickej fakulty Iveta Scholtzová.

Zimné národné hry. (Foto: ŠOS)

Podujatie Zimné národné hry odštartovalo v pondelok na troch rôznych miestach Slovenska. Stretlo sa tam viac ako 160 športovcov, okrem domácich reprezentantov prišli aj reprezentanti z Česka, Rakúska a Maďarska. Športovci s intelektuálnym znevýhodnením tak mohli zažiť prvé a najväčšie podujatie, ktoré organizácia Špeciálne olympiády Slovensko zorganizovala. Súťažilo sa v piatich disciplínach, na Štrbskom Plese sa odohrával beh na lyžiach, kde súťažilo 51 športovcov, 55 sa zúčastnilo behu na snežniciach a 38 súťažilo v zjazdovom lyžovaní. Svoje športové umenie ukázali aj krasokorčuliari v Kežmarku a v susednej Spišskej Novej Vsi si zrovnali sily štyria rýchlokorčuliari.

Dobrovoľníci z Pedagogickej fakulty PU. (Foto: ŠOS)

S organizáciou podujatia pomáhali aj študenti z Katedry špeciálnej pedagogiky, ktorí sa obohatili o praktické skúsenosti s výchovou, vzdelaním a starostlivosťou o deti a žiakov s intelektuálnych znevýhodnením. Svoju skúsenosť opísala aj študentka špeciálnej pedagogiky Denisa Behúnová: „Skúsenosť s dobrovoľníctvom na Zimných národných hrách pre mňa znamenala veľmi veľa. Ako budúci špeciálny pedagóg som sa opäť presvedčila o tom, že sa nachádzam na správnom mieste a že títo ľudia sú tí, ktorým sa chcem venovať počas svojho života.“ Slová Denisy doplnila jej spolužiačka Alexandra Baková: „Bolo to pre mňa veľmi prínosné a zaujímavé podujatie. Dalo mi veľa nových skúseností, zážitkov a pekných spomienok. Pomáhať, podporovať, povzbudzovať a na záver vidieť, počuť, cítiť tie emócie, radosť, slzy radosti športovcov je to najkrajšie, dojímavé, na čo nechcem nikdy zabudnúť.“

Dobrovoľníci z Pedagogickej fakulty PU sa spojili pre dobrú vec. (Foto: ŠOS)

Na záver spoluprácu s organizáciou Špeciálne olympiády Slovensko ocenila aj Lucia Mikurčíková, vyučujúca z Katedry špeciálnej pedagogiky PF PU. „Veríme, že uvedená spolupráca prinesie obidvom stranám očakávané benefity, ktoré nielen obohatia prípravu študentov tým, že im sprostredkujú možnosti získať praktické skúsenosti s výchovou, vzdelávaním a starostlivosťou o deti a žiakov s intelektuálnym znevýhodnením, ale podporia aj rozvoj vzdelávania týchto športovcov. V neposlednom rade to taktiež prispeje k nastaveniu tréningového procesu a lepšiemu porozumeniu športovcom Špeciálnych olympiád Slovensko v zmysle ich sloganu Svet vnímame inak, ale túžbu víťaziť máme rovnakú,“ uzavrela.

 

 

pozn.: spracované podľa článku Anny Polačkovej, dostupné na: https://www.unipo.sk/aktuality/35093/

 

Štefan Zeman

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *