Iné

Štyri užitočné aplikácie pre študentov pripravujúcich sa na skúšky

Smartfóny nám učenie kazia, ale môžu mu aj dopomôcť (Foto: pixabay.com)

Skúškové obdobie nás núti pustiť sa do nepoddajných a nepríjemných študijných materiálov. Mobilné telefóny, ktoré sú v dnešnej dobe našimi neodmysliteľnými pomocníkmi, môžu aj v tomto prípade uľahčiť prípravu na skúšky. Na trhu existuje viacero mobilných aplikácií vytvorených na tento účel a v nasledujúcich riadkoch si predstavíme niektoré z nich.

Šikovný nástroj, ktorý urobí s poznámkami poriadok (Foto: play.google.com)

Notebloc

Tradičným rituálom pre mnohých študentov je zháňanie poznámok. Ak sú dostupné, stáva sa, že pochádzajú zo zdroja, ktorý ich fotí na mobil a snímky často nie sú dobre čitateľné. Učiť sa z nich je potom hrôza. Notebloc v tomto môže pomôcť, pretože je aplikáciou, ktorá fotografie z mobilu upravuje tak, aby boli na nerozoznanie od reálnych skenov. Do aplikácie nafotíte svoje poznámky a tá na snímkach rozozná papierové podložie. Automaticky ho upraví zmenením perspektívy a svetelných podmienok. Výsledkom sú dobre čitateľné a prehľadne usporiadané poznámky. Už ostáva iba učiť sa. Aplikácia je zadarmo prístupná pre Android a iOS.

V tejto aplikácii budete mať tie najdôležitejšie vzorce vždy ako na podnose (Foto: play.google.com)

Marks++

Táto aplikácia je určená pre študentov technických smerov. Pomôže s matematikou, fyzikou a chémiou. Spája vedeckú kalkulačku, slovník, stopky na písanie testov a kompletné tabuľky dôležitých vzorcov do jedného celku. Preto je naozaj šikovným pomocníkom pri učení sa na skúšky. Aplikácia je dostupná iba pre Android.

Anki Vás prinúti opakovať si dovtedy, kým nebudete všetko viete (Foto: play.google.com)
Anki Vás prinúti opakovať si dovtedy, kým nebudete všetko vedieť (Foto: play.google.com)

Anki

AnkiDroid Flashcards má už dlho povesť veľmi užitočného nástroja na učenie sa a opakovanie najrozličnejších informácií. Aplikácia využíva takzvané flashcards – kartičky rôznych tém. Ich sady sú vopred pripravené na stiahnutie a využívanie, respektíve si ich môžete vytvoriť. Obsahujú heslá, obrázky a otázky a osvedčili sa na učenie či opakovanie rôznych tém. Nie je problém s nimi zvládnuť anatómiu či cudzie jazyky. Karty si dookola opakujete dovtedy, kým ich bezchybne neovládate. S odstupom času vás aplikácia sama vyskúša z už dávno zvládnutých kariet. Anki môžete využiť na operačných systémoch Android, iOS aj Microsoft.

V Memrise nájdete slovenské aj české testy (Foto: Patrik Čigáš)

Memrise

Memrise je obľúbenou aplikáciou, ktorá získala ocenenie Google Play I/0 Award za najlepšiu aplikáciu roka 2017. Špecializuje sa hlavne na učenie cudzích jazykov, ale nájdete v nej zostavené kurzy a testy z veľmi širokého okruhu predmetov. Výhodou je, že na rozdiel od iných aplikácií určených na štúdium má obrovské množstvo používateľov, a preto v nej nájdete viacero kurzov aj v slovenskom alebo českom jazyku. Aplikácia je k dispozícii pre všetky obľúbené operačné systémy.

Skôr než začnete s prípravou

Okrem predstavených aplikácií existuje celý zástup iných, ktoré vám možno pomôžu s rozličnými ťažkosťami pred skúškami. Žiadna z nich však neurobí to najpodstatnejšie, a teda nenaučí sa za vás. Pomáhali ste si alebo pomáhate si aplikáciami pri učení? Ktorá vás najviac oslovila? Podeľte sa s nami o tipy na užitočné aplikácie. 🙂

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.