Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov: Divadlo a hudba s behom na dlhé trate

Moderátorka Martina Kakaščíková a jej traja hostia (Foto: Matúš Maťufka)

Opäť vám prinášame prehľad rozhovorov na Talkshow Prešov, ktorá tentokrát pozvala 26. marca Tomáša Šedivého, Júliu Rázusovú a Petra Gombitu. Encore club sa zaplnil dobrou náladou a publikum sa započúvalo do zaujímavých príbehov hostí. O čom rozprávali, sa dočítate v článku.

Tomáš Lasky Šedivý, aj keď je spevák z kapely PARA, neštudoval spev. Spolu sú na hudobnej scéne už od deväťdesiatych rokov. Publiku porozprával o ich začiatkoch, historky z koncertov a aj o tom, ako zdieľali skúšobňu s hudobnou zostavou Puding pani Elvisovej. Venuje sa hraniu francúzskej spoločenskej hre pétanque. O novom albume, ktorý chcú vydať v júni, hovorí s humorom: „Nahrali sme asi desať pesničiek. Tie sú výrazne spomalenejšie a majú jemnejšie melódie a sme na ne pyšní. Trošku sme zostarli, čo máme robiť.“ Najbližšie ich môžete vidieť na koncertnej šnúre s kapelou Billy Barman.

Odznela aj známa pieseň Abstinent (Foto: Matúš Maťufka)

Ďalším hosťom bola umelecká riaditeľka a zakladateľka Prešovského národného divadla, Júlia Rázusová. Spolu s ňou sa na vzniku divadla podieľala aj Michaela Zakuťanská. O tejto udalosti porozprávala, aké problémy mali pri zakladaní kvôli názvu divadla. Vyrobili preto listinu so súhlasom prešovského národa. Rozoberala aj pohľad režiséra na hru. My sme sa pýtali, či vidí rozdiel medzi praxou v škole a svojou prácou: „Asi sa to nedá zovšeobecniť, na škole je úžasná tá atmosféra, pretože sme precestovali asi polku sveta. S hercami sme boli na rôznych festivaloch v Moskve, v Nancy, v Petrohrade a vlastne je to taká slobodnejšia atmosféra. Potom, keď človek nastúpi do klasického divadla, tak už to má iné pravidlá a nie je to také flexibilné ako na škole. Mám to šťastie, že som to preniesla do toho profesionálneho divadla, svojich spolužiakov hercov, s ktorými spolupracujem v mnohých divadlách na Slovensku.“ Inšpiruje ju rodina, vďaka ktorej podáva divákovi bližšiu výpoveď svojím podobným obyčajným životom a pretavuje to aj do divadelnej reality.

Nvštevníci počúvali pútavé rozprávanie Petra Gombitu (Foto: Matúš Maťufka)
Návštevníci počúvali pútavé rozprávanie Petra Gombitu (Foto: Matúš Maťufka)

Umelecký súbor Prešovského národného divadla pracuje aj na novej divadelnej hre s názvom Cesta hrdinov, na ktorú riaditeľka všetkých pozýva: „Cestu hrdinov pripravila Miša Zakuťanská, bohužiaľ, ja na to nebudem mať čas, ale Prešovské národné divadlo pripravuje divadelnú hru, ktorá sa hrá na takom roadtripe medzi Duklou a Devínom. Je to putovačka, veľa mladých ľudí sa hľadá na takých cestách a vydá sa na niekoľkokilometrovú trasu, kde sa rozohrajú vzťahy medzi hlavnými hrdinami.“

Talkshow sa na Vás najbližšie teší 23. apríla (Foto: Matúš Maťufka)
Kapela Talkshow Prešov vždy obohatí atmosféru (Foto: Matúš Maťufka)

Rímskokatolícky kňaz Peter Gombita sa venuje maratónom. „Tri až štyrikrát do týždňa behám a keď a blíži trojmesačný maratón, tak potom treba dvadsaťpäť až tridsať kilometrové behy, aby si telo na to zvyklo. Robím to aj kvôli sebe, zdraviu, radosti a kondícii.“  V mladosti pomáhal mládeži a deťom v deckom domove. Porozprával nám, ako po dosiahnutí osemnástich rokov museli deti zo zariadenia odísť. Chodili za ním, pretože sa nechceli vrátiť domov. Často to bolo kvôli rodinným problémom alebo nepoznali svojich rodičov. To ho inšpirovalo k založeniu neziskovej organizácie Oáza, kde pomáhajú ľuďom v krajnej núdzi a bez domova: „Ďakujem za to Bohu, lebo ľudia ma obohacujú, napĺňajú radosťou a pokojom. Potom, keď sa niekto pýta, že prečo to robím, tak vravím, že viac oni mne pomôžu ako ja im.“ Vraví, že najdôležitejšie je mať pri sebe blízkeho priateľa.

O pár dní sa môžeš zapojiť do súťaže o lístky a nezabudni kliknúť aj na novú webovú stránku Talk show Prešov, kde si môžeš pozrieť všetky záznamy z podujatí, vidieť ich novinky a rezervovať si miesto na sedenie.  Už 23. apríla sa koná ďalšia časť talkshow.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.