Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov: Každý úspech má svoj jednoduchý príbeh

Bekim Aziri rozosmial celú talkshow (Foto: Matúš Maťufka)

Vo štvrtok 30. novembra organizátori Talkshow Prešov privítali naozaj zaujímavých hostí. Nasvedčoval tomu aj plný Encore club, celý večer sa niesol v dobrej nálade a my sme boli opäť pritom. Kto boli hostia a čo vás čaká nabudúce, sa dozviete v tomto článku.

Prvý vyspovedaný hosť bola Zuzana Jusková, ktorá ako prvá Slovenka preplávala La Manche. Zdolala ho za 11 hodín a 16 minút, pričom jej pôvodný plán bol 15 hodín. Začínala ako bazénový plavec a o La Manchi snívala už od svojich štrnástich rokov. Publiku prezradila, ako sa na takéto plávanie pripravuje. Otužuje sa, aby zvládla zimu. Trénovala v bazéne aj počas zimy a od marca už aj na otvorených vodách. Preplávala mnoho kilometrov každý mesiac a cvičila nočné plávanie. Vycestovala do zahraničia k moriam, aby si zvykla na vlny, slanú vodu, prúdy, a bolo to finančne náročné. Rozmýšľa, že možno skúsi aj Gilbraltársky prieplav. My sme sa opýtali, či bolo niečo, z čoho mala strach.

Ja som si pôvodne myslela, že to bude zima, lebo voda bola vážne studená. Nebolo tam nič, na čo by som nebola pripravená. Zlé boli vlny, ktoré nadvihli loď a potom mňa. Keby tá loď na mňa spadla, tak by ma zabila. Boli tam veľké medúzy a v podstate vy musíte okolo medúzy prejsť, niet inej cesty, iba do toho roja vojsť a prejsť. Ale nič nebolo také, aby ma to donútilo vzdať sa.”

Zuzana Jusková po boku novinára, PR manažéra a producenta Milosha Harajdu (Foto: Matúš Maťufka)

Prešovčan Milosh Harajda sa na Slovensku preslávil hlavne tým, že prezentoval výstavu jedného z najznámejších fotografov na svete, Davida La Chapella. Ako mladý napísal o ňom článok a oslovil ním Davida. Milosh momentálne spolupracoval na dokumente Dancer o najmladšom principálovi, baleťákovi” Sergeiovi Poluninovi, ktorý hrá medzi holywoodskou elitou. Prvú premiéru mal film v divadle Royal v Prahe. Boli sme zvedaví, ako sa k spolupráci s fotografom dostal.

„Ja som bol vtedy veľmi mladý, mal som dvadsať alebo dvadsaťjeden rokov, keď som robil tú reportáž. Hoci je pravda, že tá reportáž nám prelomila tú bariéru, keď ma zoznámil so svojím agentom a následne sme otvorili debatu o tom, že by som rád produkoval jeho výstavu v našej krajine. Andy Warhol, ktorý mal rodičov z východného Slovenska, dal Davidovi prvú prácu. Tým pádom tam boli momenty, keď sme si veľmi porozumeli, a tá spolupráca trvala nejakých sedem rokov. Uviedli sme ho v Čechách a na Slovensku a on si ma potom zobral na prácu vo svete, napríklad v Latinskej Amerike, kde sme robili štyri výstavy.“

Hostia sa bavili (Foto: Matúš Maťufka)
Ľudia sa bavili a bavili (Foto: Matúš Maťufka)

Vždy pozitívne naladený raper a stand-up komik Bekim Aziri rozosmial celú Talkshow Prešov. Prítomným porozprával, ako v mladosti vyvádzal a pokúšal šťastie. Okrem stand-upov chodí prednášať na školy a vytvoril centrum pre vozičkárov v Pezinku. Snaží sa každý deň usmievať. Vo videu nižšie vám prinášame malú ukážku toho, ako zabával publikum.

Ďalšími hosťami v nasledujúcej talkshow, ktorá sa bude konať 18. decembra, budú Lynch z kapely Helenine oči, spevák  Pavol Kovaľ z kapely Akustika a choreograf ľudového súboru PUĽS Viliam Mikula. Unipo Press bude pri tom a vy sa nezabudnite zapojiť do súťaže o lístky, ktorá bude už čoskoro. 🙂

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.