Kultúra Rozhovory

Talkshow Prešov: Protikorupčné pivo s príchuťou slovenského reggae

Pokyman z kapely Medial Banana nám porozprával o dokumente Inna Jamdown (Foto: Hugo Činčala)

Minule sme vám ponúkli malú ochutnávku talk show z prostredia Prešova. Ďalšie pokračovanie Talkshow Prešov sa konalo tento pondelok 30. októbra. Úspešnému odštartovaniu jej druhej sezóny nasvedčovali zaplnené priestory Encore clubu. Malou zmenou v programe bol na poslednú chvíľu zmenený hosť a kamery naokolo. Tentokrát hostia odpovedali na pár otázok aj redakcii Unipo Pressu.

Každý si rád vychutná pivo, ale čo tak pivo od domáceho výrobcu? Jedným z hostí bol majster tureckej kávy a barista Viktor Štefančík. Predstavil pivovar Hej Rup so sídlom v Rožňave, v ktorom navarili prvé protikorupčné pivo štýlu Red Rye IPA s názvom Džad. Pivo bude dostupné iba v Prešove. Vizuál etikety sa snaží podporiť protikorupčné pochody. Ako sa taká netradičná etiketa vybavuje, nám hosť talk show porozprával sám. „Nevybavuje sa to veľmi ľahko, aj keď sme si mysleli opak. Dva týždne predtým sme dali etiketu schváliť na Kaltenecker, či je všetko v poriadku, a po mesiaci, keď už je navarené pivo, to v poriadku nebolo.“ Okrem toho Viktor Štefančík spolupracuje s občianskym združením Podaj ďalej. Spolu vytvorili Vešiak pomoci alebo benefičnú akciu Stromoradie s kapelami Wandererove segry a Akustika, kde sa vyzbierali peniaze pre pomoc ľuďom v núdzi.

Daniel Špiner o elektronickej hudbe: ˶ Je to hudba, tak ako každá iná. Tak isto ako tanečná alebo alternatíva, keď je robená s láskou a úprimne, je to podľa mňa super. ̋(Foto: Hugo Činčala)
Podľa Daniela Špinera je skvelé, ak je hudba robená s láskou a úprimne (Foto: Hugo Činčala)

Hudobný hosť Daniel Špiner priblížil publiku svoju klavírnu minulosť. S jeho názorom na výučbu klasickej hudby na umeleckých školách sa podelil aj s Unipo Pressom: „Myslím si, že to nie je na škodu, keď sa začína týmto. Všetko vyplýva z klasickej hudby a sú tam ozajstné základy, aby sa človek „nedokaličil“ vlastným hraním hudby v zmysle techniky. Je to najkrajší priestor, kde sa dá rozvinúť muzikalita. Samozrejme, to hudobné školstvo, to „skostnatelé“, ktoré je orientované iba na klasickú hudbu, už sa pomaly začína aj sprítomňovať. To znamená, že sa na konzervatóriách učia aj iné hudobné štýly, ako džezová hudba, a venuje sa aj experimentálnej hudbe, tvoria sa pesničky a tak ďalej.“

Kamery? V spolupráci s univerzitnou televíziou Medialka sa máme na čo tešiť (Foto: Hugo Činčala)
Kamery? V spolupráci s univerzitnou Televíziou Mediálka sa máme na čo tešiť (Foto: Hugo Činčala)

Ďalším hosťom bol Pokyman z kapely Medial Banana. Téma rozhovoru bola nielen kapela, dokument Inna Jamdown, ale aj jeho vlastné projekty s klávesákom Lukiem. Odpovedal na našu otázku, o čom bol dokument, ktorý sa natáčal na Jamajke: „Chceli sme predstaviť tak trochu jamajskú kultúru a pohľad na Jamajku očami lokálnych interpretov alebo artistov, ktorí sú tam doma. Zároveň sme im chceli predstaviť slovenské podanie reggae. Vo finále sme ľuďom chceli ukázať, ako by to spojenie mohlo fungovať. To znamená, že formát alebo koncept toho dokumentu bolo stretnúť sa s niektorým lokálnym artistom alebo umelcom. Chceli sme, aby nás zobral na nejaké miesto, ktoré je pre nich na Jamajke niečím význačné alebo dôležité. Potom sme išli do štúdia, kde sme im púšťali naše produkcie, oni si z toho vybrali nejakú pesničku, ktorá sa im páčila, akože podmaz. Napísali si k tomu vlastnú vec na mieste alebo doma a tá pesnička sa nahrala. Na konci je tridsaťsekundový až minútový videoklip.

Ďalšia časť talk show sa uskutoční 30. novebra v Encore clube. Hosťami budú diaľková plavkyňa Zuzana Jusková, standupový komik Bekim a producent Milosh Harajda.

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.