Lifestyle

TIP: Turistika pre romantikov a milovníkov prírody

Husté lesy vás ukryjú do tieňa počas horúceho leta (Foto: pixabay.com)

Aj v okolí Prešova sa  nájdu miesta, na ktorých si ešte nebol! A kde je najlepšie miesto na turistiku, keď nie tam, odkiaľ ťa zavedú cesty ešte ďalej? Jedno z takýchto miest je aj okolie obce Lipovce, ktorá leží približne 27 km od Prešova.

Náučné chodníčky vedú aj cez Lačnovský kaňon (Foto: Kristína Minárová)
Náučné chodníčky vedú aj cez Lačnovský kaňon (Foto: Kristína Minárová)

Malebná chatová oblasť

Rezervácia Lačnov má mnoho turistických chodníkov, cyklotrás a prírodných rezervácií piateho stupňa ochrany. Mnohých priláka na gravitačnú anomáliu. Ako prvý turistov privíta salaš s ovcami v košiari. V blízkosti je parkovisko a turistický chodník vedúci priamo k jaskyni Zlá diera. Okolie pokrývajú husté bukové a jedľové lesy, ktoré potešia nejedného vášnivého hubára. Naokolo sú roztrúsené drevené chatky a nájdete tam aj chrám sv. Michala Archanjela. Ak si milovník príbehov Indianu Jonesa a láka ťa neprebádané, pohorie Branisko a Bachureň ťa potešia, pretože ukrývajú mnoho jedinečných jaskýň, skalných útvarov, prameňov a zrúcaniny Lipoveckého hradu. Vyznačenými cestičkami sa cez les dá dostať do Kopytovskej doliny, kde sa nachádza ubytovanie vhodné aj pre detské tábory a školské výlety.

Chata aj pre turistov (Foto: Kristína Minárová)
Chata aj pre turistov (Foto: Kristína Minárová)
Pri ceste môžete nájsť aj posedy na oddych   (Foto: Kristína Minárová)
Pri ceste môžete nájsť aj posedy na oddych (Foto: Kristína Minárová)

Jaskyňa Zlá diera

Prenes sa do detských čias a navštív Falkovu sieň, ktorá dostala pomenovanie po lietajúcom Falkovi z Nekonečného príbehu. Jaskyňa je jednou z nájdených a sprístupnených jaskýň na Slovensku a navštívili ju už turisti približne zo šesťdesiatich štyroch štátov. V jaskyni môžete vidieť nálezy z okolia, ako keramiku z mladšej doby rímskej alebo kosti zaujímavých zvierat staré niekoľko tisíc rokov. Otvorená je od 9.00 do 18.00 dennodenne a v letných mesiacoch o hodinu dlhšie.

Jeden z nálezov v jaskyni je aj zub dospelého medveďa (Foto: Kristína Minárová)
Jeden z nálezov v jaskyni je aj zub dospelého medveďa (Foto: Kristína Minárová)

Nielen počas leta

Kto sa chystá v zime na bežky? (Foto: Kristína Minárová)
Kto sa chystá v zime na bežky? (Foto: Kristína Minárová)

Výhľadom na Vysoké Tatry a Kráľovu hoľu sa môžeš kochať aj počas zimného obdobia. Milovníkom zimných športov sa bude páčiť, že zasnežené lúky poskytujú skvelú príležitosť vyraziť na bežky. V takomto období sa vytvárajú ľadopády a z množstva snehu si môžeš postaviť snehuliaka.

Avatar

Kristína Minárová

Študujem mediálne štúdiá. Milujem knihy, filmy, múzeá, rockové koncerty a festivaly. Dá sa povedať, že vždy mám na všetko čas, no napriek tomu nič nestíham.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *