Spravodajstvo

Tohtoročné Ozveny Jedného sveta v Prešove: Menej filmov, ale o to väčší priestor na zamyslenie

(Foto: FB Jeden svet)

Prešovská univerzita hostila v dňoch 16. a 17. apríla festival dokumentárnych filmov Ozveny Jedného sveta. Ide o pridruženú akciu v rámci festivalu Jeden svet, ktorý sa už po 18. krát konal v Bratislave a v Košiciach v októbri 2017.

Tento ročník priniesol do Prešova niekoľko zmien. Tou najzásadnejšou bol počet premietacích dní, ktorý sa znížil z obvyklých troch na dva dni. Na kvalite festivalu to však neubralo. Diváci z radov študentov, ale i pedagógov či obyvateľov Prešova mali možnosť vidieť zaujímavé dokumenty z rôznych krajín sveta. Nechýbalo ani zastúpenie z domácej, slovenskej produkcie. Tohtoročný festival sa nielen v Prešove, ale aj v ďalších slovenských mestách niesol v znamení hlavnej témy Hľadá sa dôvera.

Organizátori si pripravili zaujímavé filmy

Ozveny Jedného sveta sa na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity konali už po 11. krát. Koordinátorkou regionálneho festivalu bola už po siedmykrát Eva Peknušiaková, ktorej pomáhali študenti prvého ročníka bakalárskeho stupňa v odbore mediálne štúdiá. „Za divácky atraktívny považujeme najmä film s názvom Je s nami koniec?, na ktorom ako hlavná postava rozprávania participoval aj americký herec Leonardo DiCaprio, ktorý je známy svojím aktivizmom – je veľvyslancom dobrej vôle OSN. Film získal aj prestížne ocenenie Torronto IFF 2016 – Fisher Stevens,“ uviedla Peknušiaková.

Festival Ozveny Jedného sveta v Prešove otvoril film Český Allah (Foto FB: Ozveny Jedného sveta 2018)

Ako organizátorku ju mrzí neustále menší divácky záujem. „Toto podujatie považujem nielen za veľmi atraktívne, ale aj dôležité z hľadiska šírenia informácií prostredníctvom dokumentárnej tvorby, žiaľ, nie je ničím nezvyčajným, že študenti dajú v čase premietania prednosť inej činnosti. Verím, že aj vďaka pokračujúcej tradícii tohto festivalu na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity a jeho dobrej propagácii sa nám podarí vzbudiť záujem o témy, ku ktorým sa možno iným spôsobom mladí ľudia, a teda zvlášť generácia vysokoškolských študentov, nedostane,“ uzavrela Peknušiaková.

Najväčšie reakcie vyvolal film Medzi nami

Utorkový dokument slovensko-talianskej produkcie Medzi nami, ktorý bol sondou do slovenských pôrodníc, vyvolal medzi študentami najväčšie diskusie. V tomto filme zaznelo aj vyjadrenie jedného z lekárov, ktorý sa priznal, že počas pôrodu „prefackal“ pacientku. Toto tvrdenie pred časom nahnevalo množstvo Slovákov, čo vyústilo do prepustenia daného lekára.

Tešila som sa na ten film. Musím však povedať, že podľa mňa bol veľmi neobjektívny, druhá strana – lekári, nedostali vôbec priestor vyjadriť sa ku skutočnostiam, ktoré odzneli z úst matiek. Ľúto mi bolo aj toho lekára, ktorý dostal vyhadzov. Do médií sa dostala iba informácia, že prefackal pacientku, to, že nevnímala pokyny lekára a hrozilo, že sa dieťa pri pôrode udusí, sme mohli zistiť až po zhliadnutí celého dokumentu,“ povedala pre Unipo Press jedna zo študentiek, pričom v podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší respondenti.

Boli ste na prešovských Ozvenách Jedného sveta? Ak áno, neváhajte sa o vaše dojmy podeliť s nami v komentároch. Môžete napísať, ktorý film sa vám páčil, ktorý naopak nie a prečo. My sa už teraz tešíme na ďalší ročník tohto rozhodne zaujímavého podujatia.

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)