Lifestyle

Turistika po študentsky: Slnečno na Veternom vrchu

Veterný vrch (Foto: Henrieta Hlinková)

Veterný vrch patrí medzi najvyššie položené miesta pohoria Spišská Magura. Zaraďuje sa medzi známe lokality a je obrovským lákadlom nie len pre turistov. Ponúka nádherné výhľady na Vysoké Tatry, Pieniny, Spišskú Maguru, Levočské vrchy, Ľubovnianskú vrchovinu a na okolité poľské pohoria.

Na Veterný vrch vedie viacero trás, my sme zvolili (ako sme neskôr zistili) časovo najdlhšiu v trvaní minimálne 2,5 hodiny. Začali sme v obci Vyšné Ružbachy, ktoré sú známe lyžiarskym strediskom, ale aj termálnymi kúpeľmi. Z parkoviska pod nimi stačí celú cestu sledovať červenú značku, ktorá vás dovedie až na vrch vo výške 1111 m. n. m.

Červené značenie vás dovedie do cieľa (Foto: Henrieta Hlinková)

Cesta vedie počas celého času do kopca, je preto potrebné mať v zimnom období vhodnú obuv. Počas cesty sú pre turistov osadené smerovníky, ktoré vás povedú tým správnym smerom. Neviem, či naše tempo bolo až také pomalé, no čas, ktorý bol uvedený na tabuliach, sme prekročili asi o pol hodiny, no treba uviesť, že vrátane dvoch prestávok na čaj.

Za tie výhľady to stojí

Trasa nie je náročná, no nedovolím si ani tvrdiť, že je ľahká. Nepatrím medzi turistov, preto som potrebovala stáť častejšie ako by sa patrilo. V momente, kedy sa mi vyskytol krásny výhľad na Tatry na vrchu kopca, z ktorého viedla iba cesta nadol, som zistila, že cieľ našej cesty je na druhom, vzdialenom vrchu. Vtedy nastala mierna (väčšia) frustrácia z predstavy schádzania kopca dole a následného výstupu hore. Úplne mi stačil výhľad aj z tohto vrchu a bola som presvedčená, že ďalej to už nezvládnem. Nakoniec som rada, že som sa prekonala a výhľad stál naozaj za to.

Výhľad z Veterného vrchu (Foto: Henrieta Hlinková)
Na vrchole vás čaká medveď držiaci vlajku. (Foto: Henrieta Hlinková)

Nami zvolená trasa nás časovo vyšla na niečo okolo 5 hodín. Ak na sa Veterný vrch vyberiete v slnečnom počasí, výhľady sú očarujúce. Na vrchole vás privíta drevený medveď držiaci slovenskú vlajku.

Avatar

Henrieta Hlinková

Študentka mediálnych štúdií, ktorá sa riadi tým, že mlčanie je jednou z vlastností dokonalosti. Miluje ruže, literatúru, cyklistiku, malinový čaj a nedá dopustiť na svojich štvornohých miláčikov. Na svete nenávidí nespravodlivosť. Srdce sa jej rozbúši pri futbale a jej snom je navštíviť zápas Bayernu Mníchov. Zbožňuje atmosféru Talianska a k jej romantickej duši patrí túžba navštíviť Santorini a precestovať celý Apeninský polostrov.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *