Iné

Turistika po študentsky: Tri Koruny a Červený Kláštor ako na dlani

Tri Koruny (Foto: Henrieta Hlinková)

Najmenší národný park na Slovensku sa nachádza v západných Pieninách pri hranici s Poľskom. Pieninský národný park ponúka množstvo tipov na výlet a my sme sa konkrétne vybrali na vyhliadku na najvyššom bode Troch Korún na Okraglicu s výškou 982 metrov, kde sa nám vyskytol pohľad do strmín prielomu Dunajca.

Naša malá túra začala v obci Červený Kláštor, kde sme cez lávku prešli na poľskú stranu a vybrali sa na Tri Koruny. Červený Kláštor je kúpeľná obec, v ktorej sa nachádza kláštor, slúžiaci ako turistická atrakcia. Okrem neho je z obce možné splavovanie Dunajca na drevených pltiach, rafting a prechádzka po turistických chodníčkoch.

Cesta okolo Dunajca bola plná cyklistov, peších turistov a vodná turistika nezaostávala za tou suchozemskou. Celé územie dýcha históriu a kultúrou, o ktorej nás presvedčili splavníci na pltiach v goralských krojoch.

Cesta na Tri Koruny trvá menej ako dve hodiny. Turistické chodníky sú upravené a schodíky vyskladané drevom. Trasa je tak vhodná aj pre antituristov — čo môžem potvrdiť. Po polovičke cesty sa na rázcestí nachádza lúka, kde sú lavičky na oddych. Práve takúto zastávku som potrebovala na nabranie energie a upokojenie môjho vysokého tepu.

Na výhliadku si musíte počkať v zástupe ľudí (Foto: Henrieta Hlinková)
Na výhliadku si musíte počkať v zástupe ľudí (Foto: Henrieta Hlinková)

Po malej pauze sme pokračovali v ceste. Čím bližšie ste pri vrchole, tým väčší nával ľudí stretnete. Na vrchole sa nachádza pokladnica, kde vyberajú vstupné na vyhliadkovú vežu. Ľudí tam bolo veľmi veľa a trvalo asi 20 minút, kým sme sa dostali k výhľadu. Tí menej trpezliví by to asi vzdali hneď na začiatku. No ja som si povedala, že už keď som konečne hore, nech to stojí za to. A naozaj stálo! Výhľad z Troch Korún ponúka návštevníkom nádhernú scenériu Pienin. Nevýhodou však je, že na vrchole je časový limit, aby sa tam stihli vystriedať všetci.

Výhľad na Červený Kláštor (Foto: Henrieta Hlinková)
Výhľad na Červený Kláštor (Foto: Henrieta Hlinková)
Výhľad z Troch Korún (Foto: Henrieta Hlinková)
Výhľad z Troch Korún (Foto: Henrieta Hlinková)

Pieniny lákajú turistov mnohými atrakciami a sú skvelým tipom na výlet.

Henrieta Hlinková

Avatar

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *