Kultúra

Týždeň jedinečnej animovanej tvorby festivalu BAB 2022 v Prešove – deň tretí

Celým festivalom nás sprevádza dvojica moderátoriek. (Foto: Aryna Kniazeva)

PREŠOV 5. 10. 2022 – V poradí tretí deň festivalu ponúkol filmy pre deti od 11 rokov v pásmach L1 a L2. Animovaná tvorba mala opäť viacero rozmanitých podôb. Deťom sa predstavili nekomerčné filmy vytvorené rôznymi technikami. Každý sa vyznačuje originálnym príbehom, niektoré majú aj morálny a poučný rozmer. Vďaka originálnej a bohatej filmovej nádielke si festival získal srdcia nielen detí, ale aj pedagógov.

Kino Scalu dnes navštívilo vyše 500 divákov. (Foto: Aryna Kniazeva)

Žiaci základných škôl sa začali usádzať v kinosále od deviatej hodiny. V úvode mohli vidieť desať filmov v súťažnom pásme L1, napríklad z Kanady, Veľkej Británie a Holandska. Druhé súťažné pásmo L2 privítalo divákov v Kine Scala o 11:00. Kinosála praskala vo švíkoch, všetky miesta boli obsadené. Diváci už od samého začiatku reagovali potleskom, čo prispelo k vytvoreniu tej správnej filmovej atmosféry.

Pýtali sme sa detí na ich očakávania, či sa tešia na filmy, a aké filmy pozerajú doma. Maťko (12) najradšej sleduje kreslené rozprávky, ale rád si s ockom pozrie aj filmy o zvieratách vo voľnej prírode. Alex (11) je nadšencom postavičky Mickey Mousa, a pochválil sa svojou bohatou DVD zbierkou, ktorá obsahuje už 33 filmových dobrodružstiev populárneho myšiaka a jeho kamarátov.

Počas tretieho dňa festivalu sa v Kino Scale premietali filmy pre deti od 11 rokov. (Foto: Aryna Kniazeva)

V rámci pásma L1 zožal najväčší úspech nemecký film Kocky. Deti zaujal nielen príbehom, vtipnou hlavnou postavou, ale aj farebným prevedením. Oko dievčenského diváka (podľa zvukových reakcií) zasa upútal film Jesenný pád. Príbeh o lístku, ktorý si spokojne žil na javore a predvádzal svoje vystúpenia až do momentu, kým neprišla jeseň. Vtedy sa začala meniť nielen krajina okolo, ale aj on sám.

V pásme L2 mohli diváci opäť vidieť deväť zaujímavých príbehov z Rakúska, Izraela, Poľska. Naozaj pestrá ponuka výnimočných filmov lákala diváka svojou inakosťou. Netradičným počinom bol v tomto pásme film Mačka a vták. Už na prvý pohľad vizuálne príťažlivá snímka, ktorá obsahuje len dve farby – bielu a čiernu. V týchto svetoch sa pohybujú aj dvaja hlavní zvierací hrdinovia, ktorým sa v istom momente ich svety navzájom prepoja.

Program festivalu BAB prebiehal aj v detskej knižnici Slniečko, na Hlavnej ulici v Prešove. Deti si mohli vyskúšať rozličné animačné techniky pod vedením lektorky Michaely Kľučárovej z Bibiany. Žiaci mali možnosť pozrieť si aj súťažné pásmo JUNIOR zostavené z filmov vyrobených deťmi do 15 rokov. Zajtra sa s našou redakciou vyberieme do knižnice Slniečko, aby sme zmapovali program tvorivých dielní.

Autorka článku: Dominika Sedláčková

Nicol Marcinková

Bývalá hráčka volejbalu, ktorému do dnešného dňa patrí jej srdce. Veľká milovníčka zvierat (hlavne psíkov a potkaníkov -áno aj potkan je domáce zvieratko). Večná nositeľka dobrej nálady, širokého úsmevu a vtípkov, ktorými baví široké spektrum ľudí. Bývalá študentka UCM, pretože UNIPO je viac ako vzdelanie.