Lifestyle Rozhovory

UNIPO odpovedá: Máme medzi nami vášnivých čitateľov?

Anketu "Unipo odpovedá" budú mať pod palcom Henika a Lenka (Foto: Klaudia Sopková)

Erazmus Rotterdamský raz povedal: „Nie tí milujú knihy, ktorí ich nedotknuté schovávajú v skriniach, ale tí, ktorí ich majú ustavične v rukách. A práve na knihy sme sa zamerali v tejto ankete. Zaujímalo nás, či naša univerzita skrýva nejakých vášnivých čitateľov.

Zuzana, Filozofická fakulta

,,Keď mám čas, tak veľmi rada čítam. Momentálne som sa vrhla na Jane Austenovú, keďže som dostala na Vianoce celú jej sadu, tak sa v tom teraz vŕtam. Moja obľúbená kniha sú Vtáky v tŕní, asi som skrytá romantička. Odporučila by som aj knihy od Paula Coelha, pretože on dokáže prehovoriť do duše. Najradšej čítam knihy na balkóne, pretože je tam príjemný pokoj. Nemám obľúbený žáner, kniha ma musí niečím zaujať.

Zuzana (Foto: Lenka Švihlová)

Miroslava, Filozofická fakulta

Miroslava nám prezradila, že veľmi rada číta, no momentálne nemá čas na svoje obľúbené knihy. Štúdium jej zaberá veľa času, ktoré zahŕňa práve čítanie svetovej literatúry. Všetkým by odporučila knihy z obdobia symbolizmu a realizmu. „Myslím si, že majú dopad aj na dnešnú dobu a ľudia by si z nich mali zobrať ponaučenie, dodala.

Miroslava (Foto: Lenka Švihlová)

Beáta a Katka, Fakulta humanitných a prírodných vied

Beáta väčšinou číta knihy s vedeckým zameraním, pretože si to vyžaduje jej odbor. Vo voľnom čase siahne po literatúre určenej pre ženy. Katka taktiež obľubuje vedeckú literatúru. „Prednedávnom som si kúpila Evolučnú teóriu od Charlesa Darwina, priblížila Katka. Tiež spomenula, že knihy najčastejšie vytiahne vo vlaku, aby si spríjemnila dlhé cestovanie.

Beáta a Katka (Foto: Lenka Švihlová)

Gréta a Barbara, Filozofická fakulta

Mám rada historické knihy, napríklad britskú literatúru 20. storočia, konkrétne Pýchu a predsudok. Tiež Jana Eyrová je moja top obľúbená kniha. Páčia sa mi aj moderné knihy pre adolescentov, romány a skutočné príbehy. Naposledy som čítala anglickú knihu All the Bright Places. Aj keď väčšina kníh, ktoré som prečítala, je v slovenčine, no odkedy študujem angličtinu, snažím sa čítať čoraz viac v angličtine, povedala nám Gréta.

Barbara číta hlavne fantasy, preto nás neprekvapilo, že jej najobľúbenejšou knihou je práve kultová kniha Harry Potter.

Gréta a Barbara (foto: Lenka Švihlová)

Dominik, Filozofická fakulta

Študent psychológie je veľkým milovníkom kníh. Momentálne sa venuje čítaniu odbornej literatúry so zameraním na psychológiu. „Milujem autobiografie a svetovú klasiku. Mojím favoritom je kniha 1984 od Georga Orwella. Aj napriek tomu, že ju mám rád, neodporučil by som ju každému, lebo môže byť dosť nebezpečná. Ako tip pre ostatných čitateľov uviedol knihu Čajka Jonathan Livingston od Richarda Bacha. „Páči sa mi hľadať knihy v antikvariátoch a kúpiť ich za smiešne ceny, pretože tie knihy majú určite väčšiu hodnotu, dodal Dominik.

Dominik (Foto: František Arendáč)

Nový Redaktor

Tento profil slúži redaktorom začínajúcim na Unipo Presse. O to viac ich poteší Vaša spätná väzba. :)