Lifestyle

„UNIPOfóbie“: ako s nimi skoncovať

Fóbia z klaunov vôbec nie je smiešna (Foto: pexels.com)

Vraví sa, že každý človek je naplnený buď samotnou láskou, alebo strachom. Dnes už asi nežije človek, ktorý by sa ničoho nebál a mohol by vyhlásiť, že je nebojácny hrdina.

Niekto sa obáva klaunov, niekto vtákov, iný balónov. Na svete existuje aj mnoho zvláštnych a veľmi ojedinelých fóbií. Dovolím si nazvať ich „vzácne“. Počuli ste už napríklad o panickom strachu zo svadby? Ako by to ale vyzeralo, ak by sme sa pokúsili definovať fóbie, s ktorými sa stretneme na našej UNIPO? Možno nejako takto. 🙂

Nezavesífóbia: strach z odtrhnutia pútka      

Počas chladných dní vnímame naše tety šatniarky ako samozrejmosť a fakt, že tam neboli hneď od začiatku semestra, nás mierne vytáčal. Chýbali nám. Ženy, ktoré si vedia stáť za svojím slovom a to znie „Pútko!“ Aj vám sa už aspoň raz stalo, že malé skromné uško na vašom kabáte nezvládlo jeho váhu? Aj vás už hneď zrána vyhrešili tety šatniarky za nezodpovedné prišívanie a zlú kúpu bundy? Aj vy ste potom chodili celý deň ovešaný svojou zimnou výzbrojou? Ak áno, buďte si istí, že máte jasný nábeh na „nezavesífóbiu“, a teda strach z toho, že sa vám pútko kabáta odtrhne a šatniarky ho nezavesia.

Spôsob liečby a prevencia: Stále so sebou noste vreckové balenie ihly a nite. Uvidíte, že život s takouto výbavou bude na UNIPO jednoduchší.

Dôležitá výbava pre spľňanie šatňových podmienok (Foto: Simona Lazorová)
Dôležitá výbava na spĺňanie šatňových podmienok (Foto: Simona Lazorová)

Vlašakofóbia: strach z pokazeného šalátu

Malé desiaty počas dlhých páuz v nás vyvolávajú nič neuhasínajúcu túžbu po bufetovej strave. Stáva sa, že nám na bagety už dôjde slina a začíname zvažovať gastronomické experimenty. Ak ste si už aj vy pri pohľade na koláče povedali „nie“ a skúsili ste radšej bufetový šalát, zrejme ste dospeli do štádia „vlašakofóbie“. Ide o pomerne rozšírený strach z pokazeného šalátu. Prejavuje sa trávením páuz na toaletách, prehĺtaním tabletiek na zažívacie problémy a následne vynútenou kúpou bagety (aj po stýkrát).

Spôsob liečby a prevencia: Odporúčam voliť desiaty z domácej kuchyne. Ak sa minú, občerstvite sa vodou, hlad je predsa prezlečený smäd.

Keď si hladný, počúvaj svoj smäd (Foto: Simona Lazorová)
Keď si hladný, počúvaj svoj smäd (Foto: Simona Lazorová)

Anizaničneodpoviemfóbia: strach z redaktorov TV Mediálka

Ich revírom sú chodby našej alma mater, ich tempo je svižné, ich otázky nás zaskočia, ich cieľom sme my, neskúsené študentské bunky – redaktori Televízie Mediálka. Sedíte ničnetušiac na sedačke, tulivaku či radiátore, pokojne prežúvate desiatu a popíjate horúce americano a vtom to príde. Znenazdajky sa spoza vás vynorí usmiate dievča (ojedinele i chlapec) s otázkou v očiach a kamerou v pozadí. To, že máte mastné vlasy, rúž na zuboch, vyrážku medzi očami a salámu v hrdle ich nezaujíma. Sú pripravení presvedčiť vás, že vyzeráte výborne a ste vhodným respondentom do reportáže. Ak sa vám pri tomto opise krivia pery, potia dlane a v hlave vynárajú spomienky, zrejme trpíte „anizaničneodpoviemfóbiou“, a teda strachom z milých redaktorov TV Mediálka.

Spôsob liečby a prevencia: Budete potrebovať vrecúško záchrannej pomoci s púdrom, hrebeňom, korektorom a mechanizmom vystierania chrbtice. Majte vždy v zálohe niekoľko „trefných“ odpovedí alebo protiotázok. Desiatujte radšej v nenápadných zákutiach našej univerzity.

Povinná výbava každého respondenta (Foto: Simona Lazorová)
Povinná výbava každého respondenta (Foto: Simona Lazorová)

Klaustrowécéfóbia: strach, že vypadneme z toalety

Iste ste si všimli, že niektoré toalety sú používané omnoho viac než ostatné. Napriek tomu, že nie sú všetky obsadené, vystojíte si celkom slušný rad, kým vykonáte svoju potrebu. Prečo je to tak? Možno ste už postrehli, že do niektorých WC sa jednoducho nezmestíte. V prípade, že sa o to pokúsite, hneď, ako zaujmete polohu lyžiara, dvere sa otvoria. Svoje veci musíte držať zubami a vzdialenosť medzi vaším nosom a kusom dreva je minimálna, priam žiadna. Aj vy trpíte „klaustrowécéfóbiou“, strachom, že skrátka vypadnete z toalety?

Spôsob liečby a prevencia: Najlepšie bude, keď sa aj my ženy naučíme močiť postojačky. Druhou možnosťou je nechať otvorené dvere a zmieriť sa s pohľadmi spolužiačok.

Ideálny WC priestor (Foto: Simona Lazorová)
Ideálny WC priestor (Foto: Simona Lazorová)

Sedmofóbia: strach z obedu číslo sedem (rezerva)

Bačovská fujara, pštrosie vajce, zámocká kapsa – to všetko, a omnoho viac, si môžeme dopriať v našej školskej jedálni. Nič však nevyvolá väčší rešpekt než preslávený názov „Rezerva“. Aj vy ste si už zabudli alebo nestihli objednať obed a zvolili ste si „číslo 7“? Ak áno, určite ste už okúsili zapekanú mrkvu s mrkvovým šalátom, tofu s hubami či „UFO“ (univerzálnu farebnú omáčku) s ryžou. Podobné jedlo si dokážeme vychutnávať aj celú hodinu v jedálenských priestoroch, ktoré opúšťame s prázdnym žalúdkom a fotkou na Instagrame.

Spôsob liečby a prevencia: Pred tým, než odovzdáte stravný lístok alebo priložíte ISIC kartu, opýtajte sa kuchárov, čo ponúkajú ako rezervu. Vyhnete sa zbytočným žalúdočným ťažkostiam a stihnete si kúpiť niečo malé pod zub v bufete alebo potravinách oproti.

Sú 2 možnosti: objednať si alebo neobjednať (Foto: Simona Lazorová)
Sú 2 možnosti: objednať si alebo neobjednať (Foto: Simona Lazorová)

Ak trpíte nejakou inou UNIPOfóbiou, nehanbite sa za to a zverte sa nám do komentára pod článkom. 🙂

Avatar

Simona Lazorová

Možnosť niečo vám napísať sa mi spája s lifestylom a hlavne módou. Pozrite
sa preto spolu so mnou na všetko, čo práve letí.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *