Šport

V Prešove sa odohrala päťsetová dráma

Ščerba na podaní v treťom sete potrápil hostí a poslal Prešovčanov do vedenia 20:14 (Foto: Andrej Schlank)

V Prešove sa v sobotu (9. novembra) stretlo vyše 300 priaznivcov volejbalu na východniarskom derby, v ktorom sa proti sebe postavili družstvá VK Mirad PU Prešov a TJ Slávia Svidník. Atmosféra bola nabitá emóciami, čo sa podpísalo aj na dramatickom vývoji päťsetovej bitky o zisk troch bodov v 8. kole slovenskej Edymax extraligy mužov. V zápase si zahrali aj odchovanci Svidníka Mário Oleárnik a Michal Ščerba, ktorí momentálne hosťujú v dresoch domácich Prešovčanov.

Proti Svidníku nastúpil Prešov s dvoma odchovancami hostí. (Foto: Andrej Schlank)

V prvom sete ťahali za kratší koniec domáci Prešovčania. Po nevydarených podaniach na obidvoch stranách ihriska, sa útokom stredom presadil blokár hostí Matušovský, ktorý neskôr pridal aj prvé eso zápasu. Za stavu 6:2 si zobral tréner domácich Erik Digaňa oddychový čas, ktorý sa ukázal ako správny taktický ťah. Následne podanie Matušovského skončilo v aute. Po ďalšej chybe Svidníka zlepšili podanie Mikovčík aj poľský legionár Śnieźek a stav setu sa po Oleárnikovej technickej ulievke takmer vyrovnal (10:9). V druhej polovici setu Prešovčanom vychádzali najmä rýchle útoky stredom siete. Sopko si pripísal prvé eso v zápase a opäť priblížil stav Prešovčanov na rozdiel jednej lopty (14:13). Záver pomerne vyrovnaného setu domáci nezvládli a po vlastných chybách na podaní a v útoku sa Svidníčania vzdialili na rozdiel štyroch bodov. Fedorenkov smeč po čiare ukončil prvý set v prospech hostí 25:21.

Lepší začiatok zápasu malo družstvo hostí. (Foto: Andrej Schlank)

Druhý set sa obe družstvá ťahali bod po bode do stavu 5:5. Svidničania sa rozohrali a herne jednoznačne prevalcovali domácich. Počas setu sa zranil blokár hostí, Matušovský, ktorého vystriedal mladý Kandráč. Napriek vyradeniu hráča základnej zostavy svoj náskok Svidničania navýšili na rozdiel siedmich bodov (24:17). Katarenko využil až tretí setbal a set ukončil stavom 25:19.

Pokazené podania boli slabinou oboch družstiev počas tretieho setu. Až tretina (10) podaní v priebehu setu skončila v sieti alebo v aute. Hostia výrazne zlepšili obranu na sieti, ktorá u Prešovčanov, naopak, absentovala. Za stavu 15:14 pre domácich, podávajúci Ščerba odtlačil sériou ťažkých podaní hostí od siete a poslal Prešovčanov do vedenia 20:14.  V závere setu Sopko esom premenil hneď prvý setbal a domáci ho vyhrali 25:20.

Obranu na sieti si Svidničania postrážili počas celého zápasu. (Foto: Andrej Schlank)

V štvrtom sete družstvá predviedli dlhšie výmeny, ktoré sa darilo lepšie zakončovať hosťom. Domácich potrápili v poli najmä útoky Fedorenka s Pietrzakom, ku ktorým sa pridal aj stredom úspešný Marjov. V závere setu Śnieźek pomohol esom domácim, ktorí zlepšili aj obranu na sieti a dostali sa do vedenia 24:20. Sopko následne zablokoval  Federenka a poslal obe družstvá do piateho setu.

Z nepriaznivého stavu 0:2 Prešovčania vyrovnali na 2:2.

Svidničania v piatom sete výrazne dominovali. Domáci sa nevyhli množstvu vlastných chýb, ktoré ich stáli začiatok setu. Ščerba za stavu 4:11 zablokoval Pietrzaka ale dohnať sedembodový rozdiel sa už Prešovčanom nepodarilo. Marjov premenil druhý mečbal a Svidník po päťsetovej dráme zvíťazil 3:2.

VK MIRAD PU PREŠOV – TJ SLÁVIA SVIDNÍK 2:3 (-21, -19, 20, 20, -7)
Rozhodovali: Niklová a Mil. Smolko, 289 divákov.

Prešov: Ščerba 10, Faron 4, Oleárnik 1, M. Sopko st. 23, Mikovčík 9, Śnieźek 18, libero T. Lampart (Jurko 1, Hudák 1). Tréner: E. Digaňa.
Svidník: J. Hriňák 5, Tatarenko 8, Matušovský 6, Pietrzak 26, Fedorenko 18, Marjov 8, libero S. Paňko (R. Vitko 0, Kandráč 4). Tréner: P. Tholt.

MVP: Dmytro Fedorenko (Svidník)

Erik Digaňa, tréner Prešova: „Ja už neviem, s kým musíme nastúpiť. Každý má svojich démonov a problém je, že si nevieme prejsť cez svoje osobnosti. My hľadáme stále chyby tam, kde asi nie sú. Viete, prvá prehra by mala nakopnúť, druhá prehra nejak zmobilizovať. My už však máme za sebou toľko prehier, že sa chlapci dostávajú do kŕču. To je už vec, ktorú si každý osobne musí prebrať v hlave, ujasniť a pripraviť sa na ďalší zápas. Sezóna ešte negraduje, ale my musíme podniknúť kroky, aby sa to zlepšilo. Každý od seba.”

Peter Tholt, tréner Svidníka: „Prvé dva sety sme zaslúžene vyhrali, aj keď nám v prvom škrípal servis. V druhom sete sa nám zranil Matušovský, tak sme to nemali kým nahradiť. Mám pocit, že v tej chvíli si chalani trochu prestali veriť, že sa to dá vyhrať aj bez neho. V tajbrejku sa zomkli a mám pocit, že sme dobre odservovali. Základ sme položili servisom. Ďakujem chalanom, že to nakoniec zvládli.”

Najbližšie dva zápasy čakajú prešovských volejbalistov na palubovkách hostí, a to vo štvrtok 14. novembra o 19.00 v Komárne proti VK Spartak UJS Komárno a následne v sobotu 16. novembra o 18.00 si po tretíkrát v sezóne zmerajú sily s tímom TJ Spartak Myjava. Zápasy je možné sledovať na obrazovkách internetovej televízie www.TVcom.cz.

Na domácej palubovke sa predstavia Miraďáci v sobotu 23. novembra o 17.00 proti súperovi z Nitry.