Spravodajstvo

V prešovskom Libresse sa snažia rozšíriť obzory (nielen) študentom

(Foto: FB Libresso Books & Coffee)

Mojím krédom je garancia kvality, jedinečnosť a láskavý prístup ku každému zákazníkovi,“ hovorí Lenka Babinová, majiteľka kaviarne Libresso Books & Coffee. Táto kaviareň je špecifická, okrem iného, tým, že sa v nej organizujú projekty zamerané na rozvoj vzdelanosti. Viacerí z nás, študentov Prešovskej univerzity, si mohli v priestoroch školy všimnúť plagáty pozývajúce na tzv. Science Café. Zaujímalo nás, o čom tieto podujatia sú, ako vznikol nápad organizovať ich a čo v Libresse pripravujú do budúcna.

Lenka Babinová, majiteľka kaviarne Libresso a spoluorganizátorka Science Café v Prešove (Foto: FB Lenka Babinová)

Dobrá káva a kniha vytvára zrejme príjemnú predstavu väčšiny zanietených čitateľov. Realizovať túto predstavu sa rozhodla Lenka Babinová: „Na Slovensku mi chýbala kaviareň s osobitou atmosférou, a keďže som študovala cestovný ruch, rozhodla som sa ponúknuť Prešovu možnosť vychutnať si dobrú kávu v spojení s knihou trochu inak.“

Okrem týchto, knižnično-kaviarenských, vymožeností pribúdajú v Libresse aj rôzne vedecké či kultúrne podujatia, určené nielen pre študentov.

Po otvorení kaviarne, ktorá je v priestoroch kníhkupectva, nám napadlo začať organizovať kultúrne a vzdelávacie akcie pre našich zákazníkov a ponúknuť im tak niečo extra. Oslovili sme ľudí pracujúcich pod značkou Science Café a priniesli sme tento druh ,vedeckej kaviarneʻ aj k nám do Prešova. Na to postupne nadväzujeme aj inými akciami, workshopmi či čítačkami,“ hovorí Lenka.

Tieto projekty, do ktorých sa kaviareň zapojila, sa odohrávajú v rôznych európskych mestách a nesú názov Science Café. V Prešove sa začali 9. decembra 2015, keď sa v Libesse konala prednáška iniciátora a organizátora Science Café v Prešove, Sama Bucka na tému: Veda a kaviarenské povaľačstvo?. V druhej časti prednášky, ktorá sa niesla v duchu elektrostatiky a blesku sa zas slova ujal profesor Technickej univerzity v Košiciach, Roman Cimbala. Od toho dňa sa v kaviarni Libresso usporadúvajú prednášky Science Café zväčša vedeckého, medicínskeho či umeleckého charakteru.

Už len kombinácia kávy a kníh si žiada usporadúvanie práve takýchto akcií, ktorých témy nemusia byť zákazníkovi známe, ale práve o to nám ide. Ponúknuť Prešovčanom niečo iné, nové, čo by rozširovalo ich obzory. A zvedavých ľudí je našťastie stále veľa,“ dodáva majiteľka a spoluorganizátorka Science CaféLibresse, Lenka Babinová.

Príprava na workshop o čínskej kaligrafii v Libresse (Foto: FB Libresso Books & Coffee)
Workshop o čínskej kaligrafii s akademickým maliarom, Petrom Kocákom (Foto: FB Libresso Books & Coffee)

Zatiaľ „najčerstvejším“ podujatím tohto charakteru bol workshop Čínskej kaligrafie, ktorý sa konal v Libresse 16. marca 2016. Na túto zaujímavú akciu bol pozvaný akademický maliar Peter Kocák, pedagóg Prešovskej univerzity pôsobiaci na Inštitúte hudby a umenia Filozofickej fakulty. O čínsku kaligrafiu sa aktívne zaujíma a je členom Zväzu čínskych umelcov v Daqingu. Návštevníci si okrem vypočutia rôznych zaujímavostí týkajúcich sa tejto oblasti mohli sami vyskúšať základy čínskej kaligrafie.

Pre všetkých, ktorých akcie podobného druhu zaujímajú a chcú si rozšíriť obzory o rôzne vedecké či umelecké vedomosti, pripravuje kaviareň Libresso už čoskoro ďalšie podujatia. Najbližším, na ktorý vás organizátori i touto cestou srdečne pozývajú, je workshop s názvom „Osobná značka, ktorá ťa predá“.Konať sa bude dňa 23. marca 201617.00. Na konci marca sa zas bude v kaviarni Libresso konať čítačka s názvom Zabudnutá štvrtá strana, ktorú povedie Valerij Kupko, pedagóg z Katedry ruského jazyka. Môžete sa na ňu tešiť už 30. marca18.00.

Pozvánka na akciu (Foto: FB Libresso Books & Coffee)

Dominika Sedláková

Študujem, čítam, píšem, hľadám, zisťujem, zaujímam sa..Rada sa s čitateľmi podelím o rôzne zaujímavé podujatia, rozhovory či o všeličo, čo mi cestou "len tak brnklo do nosa" :)