Rozhovory

„Viem si našliapnuť dosť vysoko, stačí len chcieť a pracovať na tom!“

Novým programovým riaditeľom Televízie Mediálka je odnedávna prvák Andrej Schlank (Foto: FB TV Mediálka)

Televízia Mediálka v posledných rokoch žne úspechy. Počas uplynulého mesiaca sa v súťaži Instelcom umiestnili tesne na druhom mieste, v čase, keď Mediálku viedla Lea Kútniková. Nového programového riaditeľa Televízie Mediálka si jej členovia zvolili 23. apríla a stal sa ním študent mediálnych štúdií, Andrej Schlank. Ako sa stavia k produkcii televízie Prešovskej univerzity a aké sú jeho plány do budúcna?

Televízia Mediálka bola pre tento ročník súťaže školských televízií Instelcom hostiteľom a privítala aj svoju konkurenciu v Prešove. Vybojovali ste si druhé miesto, ako hodnotíš váš úspech?

Osobne som čakal lepšie umiestnenie, hlavne v kategórii Produkcia v teréne, kde sme mali podľa mňa najlepšiu reportáž. Nič v zlom proti ostatným televíziám a je to pre nás, samozrejme, super skúsenosť. Máme navyše rok na to, aby sme sa zlepšili.“

Je práve to zlepšenie niečo, čo ťa viedlo k tomu, aby si sa uchádzal o post programového riaditeľa?

Motivovala ma hlavne podpora kolegov z ročníka a to, že som pre nich bol ako pomocná ruka. Keď niečo potrebovali, tak som im pomohol so všetkým, čo bolo treba. V tom čase vtedajšia riaditeľka vyhlásila na porade, že budú voľby a viacerí mi povedali, aby som kandidoval. Tak som splnil ich požiadavku (smiech).“

"Nie je to len o kolegoch, ale aj o mojej vnútornej pohode, a o pocite, že tu, na univerzite, niečo po sebe zanechám" (Foto: FB Andrej Schlank)
“Nie je to len o kolegoch, ale aj o mojej vnútornej pohode a o pocite, že tu, na univerzite, niečo po sebe zanechám” (Foto: FB Andrej Schlank)

Si v prvom ročníku v odbore mediálne štúdiá. Ako sa taký úspech podaril prvákovi? Aké sú reakcie tvojho okolia?

No každopádne to hodnotím ako môj najväčší úspech v živote. A z okolia je to také zmiešané, pretože niekto si naozaj povie: „Veď je to len prvák a už riaditeľ?” Ale, samozrejme, neodrádza ma to, práve naopak. Chcem dokázať takýmto ľuďom, že aj napriek tomu, že som prvák, si viem našliapnuť dosť vysoko, stačí len chcieť a pracovať na tom.“

Ako by si zhodnotil aktuálny stav, v ktorom preberáš vedenie televízie?

Preberám ju vo veľmi dobrom stave a som rád, že sa môžem ešte na záver letného semestra zaučiť v tejto pozícii. Tak budem plne pripravený naplno nastúpiť do funkcie od toho nasledujúceho.

Tak ako to vlastne je? Po vyhlásení výsledkov volieb si už vo vedení?

No Lea odstúpila už teraz, ale tak, že mi pomôže so všetkým. Aby som skrátka vedel, ako to funguje. Ale už som oficiálne vo funkcii.“

Spomínal si, že Mediálka je podľa teba v dobrom stave. Jestvuje ale niečo, čo by si chcel zmeniť?

Určite plánujem aj isté zmeny. Napríklad pozmeniť trošku vysielaciu štruktúru, aby boli reportáže prepracovanejšie a lepšie pozerateľné, ďalej chcem kolegom zjednodušiť prácu v produkcii a aj postprodukcii. To chcem docieliť tak, že sa po každej porade budem pýtať, či majú nejaký problém s kamerou, programom na strihanie a podobne. Ja im následne vysvetlím a ukážem aj nejaké zlepšováky, aby som im uľahčil prácu. Tiež by som im v redakcii chcel vytvoriť príjemnú atmosféru, aby sa im lepšie pracovalo.

Z tvojich slov vyplýva, že sa naozaj snažíš o pozitívnu atmosféru v redakcii. Čo by si chcel odkázať tým, ktorí ešte len naberajú odvahu prísť na konkurz? A chystáš vôbec nejaký?

Samozrejme, konkurz bude, avšak zatiaľ som nad tým bližšie neuvažoval. Hlavne nech sa neboja, pretože nie je čoho. Nech to skúsia, pretože nikdy nevieš, či ťa to začne baviť. Určite sa nebáť, radšej to skúsiť, na záujemcov bude čakať skvelý kolektív, takže sa okrem iného môžu tešiť aj na nových ľudí.“

Novému programovému riaditeľovi Televízie Mediálka Andrejovi Schlankovi želáme veľa úspechov, nemiznúce odhodlanie a tvorivý kolektív. 🙂

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.