Nezaradené

Víkendové filmy, ktoré nahradia maminu kuchyňu aj na internáte

Občas sa nedá povedať nie (Foto: askideas.com)

Ideálny vysokoškolský rozvrh je taký, ktorý sa začína najskôr v utorok a končí maximálne vo štvrtok na obed. Študenti sa ponáhľajú naspäť do svojho rodného mesta či dediny z rôznych príčin. Niektorých tam čaká brigáda alebo domáci miláčik, no najčastejšou odpoveďou vysokoškolákov na otázku, prečo sa vracajú na víkend domov, je — chýba mi mamino jedlo.

So všetkou úctou voči kulinárskemu umeniu rodičov (a starých rodičov), počas štúdia sa v Prešove a blízkom okolí núkajú rôzne možnosti, ako si kultúrne, športovo alebo inými zážitkami spestriť víkend. Jedlo by nás určite nemalo brzdiť — a keď to poviem ja, známy to foodlover, ktorému v prípade jedla ide o kvalitu rovnako ako o kvalitu…

Internátny humor situácia: vo februári si ešte vždy môžeme nechávať jedlo na balkóne, vzhľadom na absentujúce chladničky. Nevečerala som, takže keď som sa vrátila o pol šiestej z prednášky, moje prvé deprimované kroky viedli práve na toto ľúbezné miesto. Reakcia spolubývajúcej? „Ideš si vziať život? Po krátkom zamyslení, naozaj unavená po celom dni, hovorím: Áno. Jedlo je život.

Emma Stone je soulmate všetkých jedlíkov, papačov a foodloverov (Foto: giphy.com)

Nuž každopádne, keby ste si to celé cestovanie vo vlakoch na spôsob sardiniek vo vlastnej šťave rozmysleli a cez víkend vám ku komfortu postačí lowcost internátna izba s možnosťou vypadnúť na čerstvý vzduch, ponúkame pár tipov na filmy o jedle, ktorými si pripomeniete nielen nedeľnú slepačiu polievku a vyprážané rezne, ale posuniete sa o pár michelinských hviezd nahor. Do chuťového nebíčka.

Predjedlo: Ratatouille – Dobrú chuť!

Na začiatok niečo ľahšie, najlepšie animované. Kto ešte nevidel túto rozprávku (mimochodom, Ratatouille má už vyše 10 rokov!), prichádza o veľa. Remy, krysa/potkan/hlodavec spojí svoje sily s Linguinim, pomocnou silou v reštaurácii, a v momente, keď už nebudú mať čo stratiť, pustia sa za dobrodružstvom s možným výskytom dráždenia chuťových pohárikov.

Nebolo to úplne takto... (Foto: cutesypooh.com)
Nebolo to úplne takto… (Foto: cutesypooh.com)

Polievka: Dokonalý šéf

Alebo dokonalý Bradley Cooper? Ambiciózny šéfkuchár s dvomi michelinskými hviezdami, ktorý prišiel o všetko práve vo chvíli, keď si myslel, že mu patrí svet. Trochu chick-flick, trochu dráma, trochu komédia. Ale chlap v kuchyni ako potešenie pre všetky ženy. A pre pánov Sienna Miller.

Bradley ako nový Gordon Ramsey? (Foto: tumblr.com)

Hlavný chod: Julie a Julia

Ak v predchádzajúcom chode dominoval sympatický muž, pre hlavné jedlo sme museli zvoliť pani herečku. V hlavných úlohách Meryl Streep a Amy Adams, ktorá už viac nechce byť sekretárkou a rozhodne sa zmeniť (svoj) svet. Za jeden rok chce uvariť všetky recepty z knihy „Mastering The Art Of French Cooking, no a ako sa s tým popasuje, si môžete pozrieť práve v tejto životopisnej dráme.

Aj Meryl nám hovorí z duše (Foto: tumblr.com)

Dezert: Čokoláda

Znova Francúzsko, tentokrát trochu sladšie — vďaka Čokoláde a cukrovému Johnnymu Deppovi. Trochu fantasy motív, kde majiteľka čokoládovne Vianne dokáže odhadnúť chute svojich zákazníkov, opantá filmového piráta aj vás.

Aj by som sa vzdala čokolády, ale... ja sa predsa nikdy nevzdávam! (Foto: thefirstpage.eu)
Aj by som sa vzdala čokolády, ale… ja sa predsa nikdy nevzdávam! (Foto: thefirstpage.eu)

Bonus: Fast Food Nation

Pre všetkých vysokoškolákov, ktorí nedajbože vidia svoju budúcnosť vo vydávaní titulovaného kečupu/tatárskej omáčky. Prepletené tri dejové línie poukazujú na tri príbehy, ktoré majú niečo dočinenia s reťazcami rýchleho občerstvenia. To len tak, na okraj, keby už nebola iná možnosť.

Ako to bolo s tou maminou stravou? (thechive.com)

S predjedlami sa dá začať už dnes. 🙂 Ak vám v našom menu chýba film o jedle, pokojne pridajte duple v komentároch.

Študentka slovenského + anglického jazyka a literatúry. Práca v rôznych médiách (rádio, webmagazíny rôzneho druhu) ju priviedli aj k štúdiu mediálnych štúdií. Momentálne učí angličtinu a slovenčinu pre cudzincov, realizuje sa v Unipo Presse a často stráca čas na zákutiach internetu so smiešnymi videami psov.