Rozhovory Spravodajstvo

Voľby do Akademického senátu FF PU sú možnosťou ukázať, že máme záujem

Dňa 27. februára 2019 si študenti aj zamestnanci FIlozofickej fakulty volili svojich zástupcov do Akademického senátu. (foto: Emília Humeňanská)

Dňa 27. februára 2019 sa na Prešovskej univerzite uskutočnili voľby do Akademického senátu Filozofickej fakulty. Záujem stať sa jeho členom malo jedenásť kandidátov. Čerstvo zvolení zástupcovia budú študentov oficiálne reprezentovať na pôde univerzity. Prostredníctvom nich sa aj vaše návrhy, podnety, postrehy či zlepšenia môžu posunúť na „vyššie miesta“ a neostanú tak iba prázdnymi slovami a sľubmi.

Na voľbách sa zúčastnil vysoký počet hlasujúcich. (foto: Emília Humeňanská)

Redakcia UnipoPressu vyspovedala niekoľkých respondentov. Boli alebo neboli odovzdať svoj hlas? To sa dozviete v ankete:

Mária, psychológia

„Áno, bola som dnes voliť, pretože si myslím, že aj môj hlas pomôže.“

Daniela, história

„Na voľbách som sa zúčastnila, lebo si myslím, že je to potrebné. Ľudia, ktorých volíme, nás potom budú reprezentovať pred senátom a presadzovať naše práva.“

Dominik, mediálne štúdiá

„Bol som voliť, lebo si myslím, že tak ako v spoločenskom živote, tak aj v rámci univerzity je fajn zvoliť si niekoho, kto nás bude reprezentovať a zastupovať v Akademickom senáte.“

Veronika, prekladateľstvo a tlmočníctvo

„Na voľbách som sa nezúčastnila, ale viem, že dnes prebiehajú.“

Aneta, sociálna práca

„Voľby považujem za svoju študentskú povinnosť, preto som bola voliť. Mala som aj vybraných kandidátov, ktorých by som v senáte chcela mať. Myslím, že senát môže pomôcť zlepšiť univerzitu tak, aby sa tu študenti cítili dobre a aby tu ich tu bolo z roka na rok viac.“

Voľby sa uskutočnili v zasadacej sieni dekana Filozofickej fakulty. (foto: Emília Humeňanská)

Róbert, politológia

„Voliť som bol, pretože Akademický senát je jediná inštitúcia volená študentmi a je fajn, ak by sme tam mali svojich zástupcov. Senát môže zlepšiť kvalitu života na fakulte nielen v estetických záležitostiach, ale aj v náročnejších veciach. Páči sa mi idea modernej univerzity a verím, že to bude napredovať ďalej.“

Alena, prekladateľstvo a tlmočníctvo

„Počula som o voľbách, ale voliť som nebola. O takéto veci sa veľmi nezaujímam a nikoho z kandidátov nepoznám.“

Marek, filozofia

„O voľbách som vedel, ale nemal som čas ísť voliť, pretože som malý celý deň vyučovanie. Ale nabudúce určite pôjdem, lebo nielen tieto voľby, ale napríklad aj voľby prezidenta sú veľmi dôležitá vec.“

Na priebeh volieb sme sa opýtali aj predsedu volebnej a mandátovej komisie volieb AS FF PU, Mgr. Lukáša Makkyho, PhD. z Inštitútu estetiky a umeleckej kultúry.

„Voľby prebiehajú v pokojnej atmosfére, zúčastnil sa ich výrazný počet študentov a pedagógov. Uvidíme, keď budeme hlasy zrátavať, študentov na našej fakulte je predsa skoro dvetisíc. Ale momentálne to vyzerá na vysoký počet zúčastnených voličov. Dôvodom vysokej účasti je zrejme dobrá reklama študentov, ktorí kandidujú. Pripravili si predvolebné plagáty a videá, počas uplynulých dní oslovovali študentov na chodbách a mohli zaujať aj dobrým programom.”

Novozvolení kandidáti by chceli presadiť zmeny, ktoré zlepšia život na fakulte. (foto: Emília Humeňanská)

O čom vlastne Akademický senát rozhoduje a čo je jeho úlohou? „Senát rozhoduje o všetkých kľúčových záležitostiach fakulty,” pokračuje predseda volebnej komisie Lukáš Makky. „Diskutuje o návrhoch dekana, upravuje a schvaľuje ich. Zároveň je aj reprezentantom všetkých študentov a zamestnancov fakulty, keďže si ich volíme ako našich zástupcov. Blížia sa aj voľby nového dekana, preto si študenti volia takých zástupcov, ktorí by mali objektívne rozhodovať o budúcnosti fakulty a ktorí budú v nadchádzajúcich voľbách dekana postupovať svedomito.”

Výsledky volieb za zamestnaneckú i študentskú časť si môžete pozrieť tu.

O priebehu volieb informovala aj Televízia Mediálka vo svojej reportáži.

Autor článku: Ivana Šaffová, Emília Humeňanská

Emília Humeňanská