Spravodajstvo

Vysokoškolákov v Prešove prišiel na začiatok pôstneho obdobia povzbudiť košický biskup Marek Forgáč

Popolcovou stredou začalo 40-dňové pôstne obdobie (Foto: eu.cincinnati.com)

V stredu 6. marca rímskokatolícki veriaci po celom svete vstúpili do obdobia pôstu. 40 dňová príprava na Veľkonočné sviatky, počas ktorých si pripomínajú umučenie, pochovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, začína na Popolcovú stredu.

Študenti mali možnosť duchovne sa obohatiť aj účasťou na svätej omši v priestoroch kaplnky na tzv. novom internáte, ktorú spravuje prešovské Univerzitné pastoračné centrum Dr. Štefana Héseka. Sv. omšu celebroval košický pomocný biskup Marek Forgáč. Ten v homílii veriacim pripomenul dôležitosť pôstu, modlitby a almužny. „Práve v tomto období, by sme sa mali zamyslieť sami nad sebou. Často povieme, zhrešilo sa, pokazilo sa to. Ale kto zhrešil? Kto to pokazil? Ja, ja som ten človek, ktorý robí chyby, ktorý je hriešny,“ pripomenul vo svojom príhovore otec biskup.

„Prach si a na prach sa obrátiš.“ Otec biskup Marek Forgáč značí popolom veriacich študentov. (Foto: facebook.com/UPeCe Prešov)

V rímskokatolíckej cirkvi je Popolcová streda spojená s prísnym pôstom a zdržiavaním sa mäsitého pokrmu. Veriaci môžu jesť trikrát počas dňa, ale len raz dosýta. V kostoloch sa slávia sv. omše, počas ktorých kňazi značia veriacich popolom. Ten má človeku pripomenúť jeho pôvod zo zeme i skutočnosť, že sa do zeme vráti. Popol je tiež symbolom očistenia a budúceho zmŕtvychvstania. Počas pôstu sa konajú aj pobožnosti krížovej cesty, ktorá sprítomňuje Ježišovo utrpenie na kríži.