Spravodajstvo

Výstava práce talentov prešovských stredných škôl

Prehliadka obsahovala výtvory mnohých absolventov SOŠ podnikania (Foto: Marcel Kušnír)

28. septembra sa v priestoroch Hotelovej akadémie – Floriánka konala vernisáž projektov absolventov Strednej odbornej školy podnikania. V spolupráci s Hotelovou akadémiou – Floriánka, ktorá poskytla priestory a zabezpečila catering, bolo verejnosti umožnené obzrieť si hojné množstvo výtvorov absolventov strednej školy.

Vernisáž je počiatkom nádejnej spolupráce škôl (Foto: Marcel Kušnír)

Výstava zaplnila dve miestnosti a chodbu, pričom ukázala značný potenciál kreativity školy podnikania. Bolo možné obzrieť si diela mnohých šikovných autorov, z ktorých traja sa na vernisáži priamo zúčastnili – fotograf Marek Turčok, dizajnérka a umelkyňa Andrea Kmecová a dizajnér Daniel Čech. Posledný zmienený je taktiež súčasným študentom mediálnych štúdií na Prešovskej univerzite.

Vernisáž začala krátkym príhovorom Martina Leláková, pedagogička SOŠ podnikania a jedna z usporiadateľov akcie. Po nej nasledoval príhovor riaditeľa Hotelovej akadémie – Floriánka, Jozefa Šenka. Vo svojej reči vyjadril vďaku zúčastneným, poukázal na spoluprácu škôl a prezentoval aj nádej na rozšírenie povedomia o školách vďaka tejto vernisáži. Ďalšie slovo dostal riaditeľ SOŠ podnikania, Stanislav Kuchta. Svojím príhovorom vyjadril vďaku spoluorganizátorom vernisáže a porozprával o cieli vernisáže poukázať na kreatívnu prácu absolventov a motivovať aktuálnych študentov. Nasledovali stručné príhovory troch autorov zobrazovaných diel,  Mareka Turčoka, Daniela Čecha a Andrey Kmecovej, ktorí v krátkosti povedali pár slov o svojej práci a predniesli ďakovné slová obecenstvu.

Okrem vizuálnej prezentácie vernisáž ukázala zúčastneným aj iné školské talenty, napríklad hudobné. Hrou na gitaru a spevom sprevádzali príhovory študentky SOŠ podnikania, Izabela Hegyiová a Katarína Lacková.

Súčasťou tvorby boli aj architektonické projekty (Foto: Marcel Kušnír)

Po príhovoroch sa návštevníci presunuli do miestností, v ktorých boli vystavené exponáty. Okrem prehliadky mali zúčastnení možnosť občerstviť sa jedlom pripraveným Hotelovou akadémiou – Floriánka a diskutovať o výtvoroch absolventov s pedagógmi alebo s ich autormi osobne. Vo vonkajších priestoroch boli premietané 3D animácie vytvorené v programe, ktorý slúži dizajnérom na tvorbu architektonických projektov. O túto prezentáciu sa staral Daniel Čech. Niektoré jeho vlastné návrhy sa už dočkali aj realizácie.

Martina Leláková, pedagogička SOŠ podnikania, ktorá svojou prácou vo veľkej miere prispela k realizácii vernisáže, vidí v udalosti veľký potenciál a myslela aj na jej širší dosah. „Okrem motivácie našich žiakov sa usilujeme o to, aby spolupracovali s absolventmi školy, diskutovali a budovali vzťahy a možno aj spoluprácu vo svojich firmách, keďže máme žiakov, ktorí majú svoje vlastné dizajnérske značky. Okrem toho chceme pritiahnuť aj širokú verejnosť, ktorá sa bude pohybovať v týchto priestoroch, a tým pádom si môže prácu týchto absolventov všimnúť a poskytnúť im možnú príležitosť na spoluprácu do budúcna,“ vyjadrila sa pre Unipo Press Leláková.

Steny Hotelovej akadémie vytapetovali kvalitné kreatívne výtvory (Foto: Marcel Kušnír)

Prvý ročník vernisáže študentských projektov sa dočkal menšieho publika, to však neznamená koniec spolupráce škôl, ktoré sa o podujatie postarali. V októbri plánujú tieto dve školy spoločne usporiadať súťaž mladých barmanov. „Na najbližšie obdobie sme našli priestor na realizáciu spolupráce pri dvadsiatom štvrtom ročníku medzinárodnej súťaže pre mladých barmanov, Eurocup. Spolu s ňou je spojená propagácia vodky Finnlandia, ktorá bude použitá pri príprave miešaných nápojov. Chceli by sme vytvoriť atmosféru, ktorá bude pripomínať Fínsko, severské krajiny a ľad. Verím, že sa nám v priestoroch našej športovej haly podarí vytvoriť atmosféru, ktorá bude u ľudí vyvolávať tieto asociácie,“ povedal k plánovanej spolupráci škôl Marek Soták, zástupca riaditeľa pre odborné predmety na Hotelovej akadémii – Floriánka.

Vernisáž bola nielen zobrazením práce absolventov, ale taktiež ukázala kvalitnú organizáciu a spoluprácu škôl s rozličným zameraním. Keďže Hotelová akadémia – Floriánka a SOŠ podnikania plánujú svoju spoluprácu ďalej rozvíjať, o kvalitné projekty nebude v budúcnosti núdza.

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.