Rozhovory

Vystúpiť zo svojej komfortnej zóny môžeš aj vďaka Erasmu+

Program Erasmus+ je o cestovaní s pridanou hodnotou (Foto: pixabay.com)

Prednedávnom sme vám priniesli článok o podujatí Vyleť s Erasmom+, ktorý sa konal pod záštitou študentskej organizácie AZU v Prešove (článok nájdeš tu: https://unipopress.ff.unipo.sk/vylet-s-erazmom/). V tejto súvislosti sme oslovili dobrovoľníčky z Youthfully Yours, aby sa s nami podelili o svoje skúsenosti s prácou s mládežou, Erasmom+ a na záver pripojili aj zopár slov študentom Prešovskej univerzity.

Zuzana Špinderová:

O programe Erasmus+ už počulo mnoho mladých ľudí, avšak ho stále vnímajú iba ako študijný pobyt v podobe jedného prípadne dvoch semestrov v zahraničí. Tento úžasný program však toho ponúka oveľa viac. Ja osobne som prešla viacerými krátkodobými projektmi, ktoré sú taktiež súčasťou programu Erasmus+. Zaraďujem sem napríklad tzv. mládežnícke výmeny. Ich hlavný význam vidím v odstraňovaní predsudkov, ktoré často kolujú v našej spoločnosti, v podpore rozmanitosti a tolerancie voči ostatným. Spektrum aktivít realizovaných počas výmeny je naozaj pestré. Účastník zažije mnoho skupinových aktivít, ktoré poskytujú priestor pre zdieľanie myšlienok, názorov a skúseností. Ďalšou možnosťou sú rôzne školenia, semináre, tréningy (kurzy odbornej prípravy), projekty zamerané na získavanie nových kontaktov a iné alternatívy ako študijné návštevy mentorské programy (job-shadowing – čiže sledovanie určitého človeka pri jeho práci).

„Soft skills“ ako položka v životopise

Môžem potvrdiť, že skúsenosti s neformálnym vzdelávaním a rozvinuté „soft skills“ sú oceňované budúcimi zamestnávateľmi a sú prínosom na ceste za kariérou. Pri pohovoroch na pracovné pozície mi v mojom životopise pomohla práve účasť na mnohých mimoškolských aktivitách, najmä prostredníctvom Erasmu+. Okrem toho, že je to skvelá možnosť spojiť učenie s cestovaním (čo je tiež určitým spôsobom vzdelávania), si otvoríš nové horizonty, o ktorých si doteraz ani netušil a nájdeš si nových známych po celej Európe.

Na Slovensku funguje množstvo mládežníckych organizácií, ktoré informujú mladých o možnostiach vzdelávania v zahraničí, prípadne pre nich tieto príležitosti priamo vytvárajú. Stačí ak si vygoogliš Mladiinfo, ADEL, STEP, SYTEV, SPACE a pod. Ja som sa pridala do tímu východoslovenskej NGO Youthfully Yours.

Pomocou Erasmu+ spoznáte Európu, navštívite nádherné miesta a naučíte sa veľa nového aj o vás samých. Stačí vyjsť zo svojho pohodlia (Foto: pixabay.com)

Na otázky ohľadom dobrovoľníctva a skúseností s Erasmom+ nám odpovedala Martina Červeňáková:

Čo ti dalo dobrovoľníctvo v Youthfully Yours?

Dobrovoľníctvo v Youthfully Yours SK je neustále dobrodružstvo a cenná skúsenosť. Mám priestor nazrieť do rôznych odvetví chodu organizácie a angažovať sa v tom smere, v ktorom sa chcem zdokonaliť. Mne osobne dáva táto príležitosť najmä motiváciu a sebavedomie pri práci s ľuďmi a vďaka nej sa môžem posúvať ďalej. Taktiež spoznávam veľa mladých, aktívnych ľudí, s ktorými je radosť spolupracovať.

Aké máš osobné skúsenosti s programom Erasmus+?

Každý projekt je iný, dobrodružný a plný nových zážitkov, informácii a unikátnych príbehov. Samozrejme, nezáleží to len od projektu, i vy sami musíte byť tými, ktorí chcú niečo odovzdať ďalej a hlavne musíte byť otvorení novým veciam. Vďaka týmto projektom som spoznala veľa inšpiratívnych ľudí z celého sveta, ktorí mi svojimi príbehmi pomohli posunúť moju osobnosť na iný level. A taktiež mi nedá nespomenúť samotný koncept neformálneho vzdelávania, ktorý si vyskúšate a vzdelávate sa vďaka nemu v krátkom čase oveľa efektívnejšie. Takisto si tieto projekty či stáže môžete spomenúť v životopise.

Čo by si odkázala študentom Prešovskej univerzity?

Martina: Program Erasmus+ ponúka neuveriteľné možnosti, ktorých sa len treba chytiť a ony vás vtiahnu. Niektorí dokonca tvrdia, že je to závislosť — raz začnete a tak vám to učaruje, že len málokto odolá a nepokračuje. Ako študent študentovi — za mňa je to najlepšia vec, akou spoznáte Európu, rôzne kultúry, navštívite nádherné miesta a naučíte sa veľa nového, nielen o téme, ktorej sa venujete, ale aj o vás samých. Stačí len vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a vyletieť takpovediac z hniezda.

Zuzana: Ak ťa zaujala práve možnosť krátkodobých mobilít, odporúčam ti naše projekty, ktorých je požehnane: http://youthfullyyours.sk/sk/projekty/. Tak skús to aj TY! Aby sa nestalo, že ti mladosť pretečie pomedzi prsty.

V mene redakcie časopisu Unipo Press ďakujem za rozhovor 🙂

Natália Turcovská

Keď slová nestačia, skryje sa za písmenká. Inšpiráciu hľadá a nachádza vo svojom okolí. Píše poéziu. Má rada dochvílnosť a všade chodí s časovým predstihom. Obľubuje zelený čaj, čokoládu a knihy Jane Austenovej. Zaujíma ju literatúra a spoločenské dianie. V detstve sa túžila stať tenistkou.