Lifestyle

WhatsApp čelí prísnejším reguláciám zo strany EÚ

(Zdroj: lifehacker.com)

Stúpajúca popularita WhatsAppu neostala bez povšimnutia EÚ. Prekročením hranice 45 miliónov aktívnych používateľov za mesiac sa dostala na zoznam Veľmi veľkých online platforiem (VLOP). Aplikácia preto bude čeliť novým reguláciám. Celosvetovo sa od začiatku roka 2021 po jún 2024 zvýšil počet užívateľov aplikácie WhatsApp o 34 percent. Portál Statista uvádza 46 miliónov stiahnutí a odhaduje 2.96 miliardy unikátnych používateľov.

VLOP spadajú pod zákon o digitálnych službách (DSA). Aplikácia má po udelení označenia VLOP štyri mesiace na prispôsobenie sa pravidlám. Ide predovšetkým o zákony na ochranu používateľov. Firma je povinná napríklad vytvoriť kontaktné miesto pre orgány a používateľov, byť transparentná ak ide o reklamu, rozhodnutia o moderovaní obsahu a iné úkony, ktoré sa týkajú spotrebiteľov.

Aplikácia musí zároveň dodržiavať pravidlá kvôli veľkosti a potenciálnemu vplyvu na spoločnosť. Musí si ustrážiť rizikové oblasti ako nezákonný obsah, základné práva a slobody, verejná bezpečnosť a iné aspekty týkajúce sa ohrozenia užívateľov. Spoločnosť je povinná vytvoriť také opatrenia, ktorými dokáže potenciálnym rizikám zamedziť. Používatelia pravdepodobne nebudú zmenami zasiahnutí a fungovanie aplikácie by na základe nariadení malo byť bezpečnejšie. Nové opatrenia by mali zahŕňať aj komplexnejšiu kontrolu používateľov pri rozhodovaní o spracovaní ich dát.

(Zdroj: engadget.com)

Messenger má dlhodobé problémy napríklad s odosielaním správ, alebo načítavaním chatov, či médií, ktoré sa v ňom nachádzajú. Za minulý rok zaznamenal niekoľko celoplošných výpadkov. Ľudia sa na pretrvávajúce problémy dlhodobo sťažujú. Konzistentnosť problémov Messengeru mohla odohnať viacerých používateľov k používaniu aplikácie WhatsApp.

Jednou z predností WhatsAppu je možnosť komunikácie v oblastiach s horšou konektivitou. Aplikácia je naprogramovaná tak, aby prenos dát fungoval efektívne pri slabom, či nestabilnom internete. Okrem toho dostáva pravidelné aktualizácie zameriavajúce sa na opravy, zabezpečenie a výkon.

WhatsApp vlastní spoločnosť Meta, ktorá je majiteľom Facebooku a Instagramu, ktoré už majú status VLOP. Predovšetkým kvôli Facebooku čelila Meta niekoľkým sporom s EÚ. Dôvodom boli najmä problémy s ochranou osobných údajov. Oficiálny dátum dokedy má WhatsApp disponovať novými opatreniami Európska únia doposiaľ neurčila.

Tomáš Marek and 1 more

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *