Kultúra

Za kultúrou vo sviatočnom týždni

(Foto: Michal Ivan)

Prelom mesiacov október a november nám prináša nielen sviatok Pamiatky zosnulých, s ktorým sú spojené aj dni voľna, ale aj rôzne kultúrne podujatia, koncerty, šport či hallowenske párty. V krátkom prehľade prinášame to najzaujímavejšie, čo sa vám podarí stihnúť pred sviatkami, ale aj počas nich. Ponuka na tento týždeň je trochu striedmejšia, ale stále si je z čoho vybrať.

Na pôde univerzity

Pozvánka na halloweensko−dušičkové čítanie. (Foto: FB 1. ročník MGR SJ)
Pozvánka na halloweensko−dušičkové čítanie (Foto: FB 1. ročník MGR SJ)

PONDELOK (30. 10. 2017)

Christianii sa od 19.00 uskutoční v poradí už tretia Večerná škola grafického dizajnu. Svoju tvorbu predstaví Štúdio 436. Je to športové družstvo s presahom do grafického dizajnu, architektúry, úžitkového i neúžitkového dizajnu i výtvarného umenia. Toto zemplínske duo sa v rámci svojej prezentácie pokúsi neznalým ozrejmiť, v čom spočíva ich program. Ak stihnú, predstavia aj čo-to zo svojej tvorby. Vstupné sú 2 € (platí sa na mieste).

Logo šou, ktorá sa pravidelne koná v ENCORE. (Foto: FB Talkshow Prešov)
Logo šou, ktorá sa pravidelne koná v Encore (Foto: FB Talkshow Prešov)

V bare Encore od 20.00 sa opäť predstaví skvelá Talkshow Prešov. Pondelkovými hosťami budú Pokyman z Medial Banana, barista Viktor Štefančík a skladateľ a klavirista Daniel Špiner. Vstupné sú 4 €. Vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal.

UTOROK (31. 10. 2017)

Utorkový večer od 18.00 Libresse kultúrne vyplní špeciálna Hallowenska Hraviareň plná mrazivej atmosféry, hororových spoločenských hier a masiek, za ktoré vás čaká odmena v podobe piva zdarma.

Halloweenska hraviareň. (Foto: FB Libresso)
Halloweenska hraviareň (Foto: FB Libresso)

Môžete sa vžiť do kože Draculu, ktorý uniká Európou, alebo do kože lovcov, ako sú Van Helsing alebo Mina Harker. Môžete sa pokúsiť prežiť vo svete plnom zombie, ale má to háčik. Niekto v kolónii je zradcom a bude vám pomaly kaziť váš plán. Alebo môžete skúsiť zapudiť Cthulhu, Nyarlahotepa a Kráľa v žltom. Je to len na vás.

STREDA (1. 11. 2017)

Pre tých, ktorí sa rozhodli neodcestovať na predĺžený víkend domov a svoj čas budú tráviť na internátnych izbách, je tu na stredajší večer pripravená dávka pasívneho športovania. Prešovskí hokejisti, ktorí sa aj naďalej držia na prvom mieste tabuľky 1. hokejovej ligy, privítajú trápiacu sa Považskú Bystricu. Považania majú po 14. kolách na konte len šesť bodov za dve výhry. Naopak, inkasovali už 67 gólov, čo je suverénne najhoršia vizitka ich obrany v prebiehajúcej sezóne. Prešov v minulom týždni dvakrát zvíťazil, raz však len po predĺžení v Nových Zámkoch. Žeby to bola predzvesť začiatku trápenia sa Prešovčanov? Hádam nie, preto „hybaj“ vypustiť svojho športového ducha na Zimný štadión o 18.00 a podpor domácich v boji za ďalšími bodmi. Vstupné sú 2 €.

ŠTVRTOK (2. 11. 2017)

Od 19.00 sa v priestoroch Christianie uskutoční vernisáž fotografií a premietanie filmu Takovej barevnej vocas letící komety. Celovečerný dokumentárny film rozpráva o Filipovi Topolovi, jednom zo spoluzakladateľov skupiny Psí vojáci.

Skupina Psí vojaci. (Foto: FB Christiania)
Skupina Psí vojaci (Foto: FB Christiania)

Filip Topol bol výnimočný skladateľ, textár, klavirista i spevák, ktorého tvorba zasiahla tri generácie. Snímka okrem života speváka (jeho lásky k hudbe Mozarta i závažnej choroby) odhaľuje aj dobu pred a po Nežnej revolúcii. Celým filmom znejú piesne, ktoré sám Tomáš považoval za akúsi formu denníka svojej životnej cesty, taktiež poviedky, doplnené postrehmi jeho priateľov i životných súputníkov. Bonusom sú rozhovory so samotným Tomášom, ktoré odhalili unikátne súkromné archívy jeho priateľov. Vstupné sú 2 €.

PIATOK (3. 11. 2017)

Piatkový večer od 20.30 v Ponorke rozprúdi zábavu dvojica MAJSELF & GRIZZLY, ktorí zavítajú do Prešova v rámci svojho tour k novému albumu TRIP. Ich šou je plná energie, preto by nikto nemal váhať a mal by si ju prísť užiť. Okrem prvotriednej zábavy na návštevníkov čaká aj autogramiáda a fotenie. Vstupné sú 4 €.

Plagát Trip tour 2017. (Foto: FB Ponorka)
Plagát Trip tour 2017 (Foto: FB Ponorka)

SOBOTA (4. 11. 2017)

Od 16.00 odohrá tím VK MIRAD PU Prešov zápas s minuloročným majstrom VK Bystrina SPU Nitra. Pôjde o šláger deviateho kola najvyššej volejbalovej extraligy mužov. Chlapci sa už tešia na vašu podporu, preto neváhajte, príďte ich podporiť a ukázať západu, že na východe Slovenska sú tí najlepší fanúšikovia. Zápas sa pre rekonštrukciu volejbalovej haly Prešovskej univerzity odohrá v Športovej hale Spojenej školy na Ulici Ľ. Podjavorinskej.

Volejbalisti Prešova pozývajú na derby zápas. (Foto: FB VK Mirad PU)
Volejbalisti Prešova pozývajú na derby zápas (Foto: FB VK Mirad PU)

NEDEĽA (5. 11. 2017)

Christianii sa od 16.00 uskutoční piata časť Školy fotografie pod vedením pedagóga Tomáša Telepáka. Témou nedeľného workshopu bude zachytenie pohybu, tvorba nočnej fotografie, ale aj to, čo je to luminografia. Akcia je primárne určená deťom, no nie je len pre deti. Vstup je voľný.

Nedeľná škola fotografie. (Foto: FB Christiania)
Nedeľná škola fotografie (Foto: FB Christiania)

Futbalová rezerva 1. FC Tatran Prešov „B“ odohrá v 16. kole domáci zápas s FK Svit od 10.30 na štadióne na Čapajevovej ulici. Prešovčanom sa nedarí, prehrali už niekoľko zápasov v rade. Svit je na tom ešte hrošie, s troma bodmi a šiestimi vsietenými gólmi im neohrozene patrí posledná priečka treťoligovej tabuľky skupiny Východ. Podpora sa zeleno-bielym zíde, preto si tento zápas nenechajte ujsť. Vstupné je 1 €.

Kde sa stretneme tentokrát? Svoje komentáre zanechajte pod článkom alebo na našej facebookovej stránke. Prípadné tipy, kde sa dá užiť poriadna hallowenska párty tam môžete napísať tiež. 🙂

Dominik Verešpej

Študujem učiteľstvo dejepisu a slovenského jazyka a literatúry. Milujem jazdu autom, cyklistiku, výlety do prírody a cestovanie. Kultúra mi tiež nie je ľahostajná. Pasívny šport - to ja môžem.