Spravodajstvo

Záujemcovia o štúdium sa oboznámili s Prešovskou univerzitou

Otázky návštevníkov DOD boli zodpovedané (Foto: Marcel Kušnír)

Uprostred prvého týždňa nového semestra organizovala Prešovská univerzita už šiesty ročník Dňa otvorených dverí. Preto sa na deň svätého Valentína prišlo pozrieť na potenciálnu alma mater množstvo stredoškolákov a záujemcov o vysokoškolské štúdium, aby tak získali informácie o favorizovaných študijných odboroch.

Budovu vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity zaplavovali uchádzači o štúdium od 8.00, keď sa program tohto dňa oficiálne začal. O možnostiach štúdia jednotlivých študijných programov sa dozvedali v pripravených informačných stánkoch.

Každá fakulta sa snažila zaujať uchádzačov okrem klasického podávania informácií o študijných odboroch a rozdávania prospektov aj zaujímavou aktivitou či ukážkou. Fakulta humanitných a prírodných vied napríklad ponúkla pohľad na svet očami prírodného vedca a cez mikroskop – predviedli okrem iného aj názornú izoláciu DNA. Filozofická fakulta pripravila zaujímavé diskusie, Fakulta zdravotníckych odborov mala v talóne prezentáciu simulačných modelov. Pedagogická fakulta a Fakulta manažmentu stavili na zábavno-edukačné aktivity. Zaujímavou bola aj ikonopisecká dielňa, ktorú pripravila Gréckokatolícka teologická fakulta.

Na DOD sa nedalo obísť ani informačný stánok Pravoslávnej bohosloveckej fakulty (Foto: Tobiáš Prokop)
Na DOD sa nedal obísť ani informačný stánok Pravoslávnej bohosloveckej fakulty (Foto: Tobiáš Prokop)

Počas tohto dňa však dostali priestor na sebaprezentáciu aj celouniverzitné pracoviská a študentské organizácie. Jednotlivé inštitúty fakúlt sa predstavovali v určených miestnostiach, a aj vďaka tomu mohli uchádzači spoznať priestory svojej možno budúcej univerzity.

Podujatie počas dopoludnia sprevádzal bohatý kultúrny program. Vo foyeri budovy sa predstavil vysokoškolský folklórny súbor Torysa a miešaný spevácky zbor Nostro Canto. Okrem toho sa predstavili akordeonisti Juraj Feltovič, Ján Onder a Kristína Daňková. Hlavným ťahákom kultúrneho programu bolo vystúpenie Tomáša Buranovského, známeho absolventa Prešovskej univerzity. V Univerzitnej knižnici odpovedal na otázky záujemcov rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya.

informačný stánok Erazmus na DOD 2018 (Foto: Tobiáš Prokop)
Informačný stánok Erazmus na DOD 2018 (Foto: Tobiáš Prokop)

Niektorí dobrovoľníci v informačných stánkoch sa tešili z veľkého záujmu a považovali tento ročník Dňa otvorených dverí za vydarený. Pestrá ponuka študijných odborov na Prešovskej univerzite sa priam núkala a mladí ľudia, ktorí sa prišli pozrieť, mali z čoho vyberať. Niektorí z nich sa sem v budúcnosti možno vrátia ako študenti. Na tomto podujatí sa prezentoval aj Unipo Press, ktorý predstavil svoje pôsobenie a úspechy formou prezentácie. Boli ste sa na DOD pozrieť aj vy? Aké dojmy z neho máte?

Patrik Čigáš

Roztržitý puntičkár s citom pre nezvyčajné veci. Rozplývam sa v britskom humore, hľadajúc základnú otázku života, vesmíru a vôbec. Často sa venčím na čerstvom vzduchu v pekných pozostatkoch slovenských lesov. No a popritom všetkom píšem, aby som nezabudol čo sa vlastne stalo. Moja pozornosť pritom smeruje hlavne na knihy, vychytávky z internetu a zaujímavé kultúrne podujatia.