Fotoreportáže Spravodajstvo

Zomreli opustení, teraz ich spoločne pochovali

zdroj: Peter Haľko

V uplynulých rokoch v Prešove zomreli desiatky ľudí, ktorých v čase ich smrti nik neodprevadil na poslednú cestu. Dom smútku v Prešove bol preto vo štvrtok 24. októbra 2024 miestom konania poslednej rozlúčky so 49 opustenými zosnulými.

Na obrade, ktorý sa začal o 13.00, sa zúčastnili predstavitelia samosprávy a ekumenického spoločenstva cirkví v Prešove. Do siene ľudia prichádzali už hodinu pred obradom vyjadriť úctu a vysloviť tichú modlitbu, samotnej rozlúčky sa zúčastnilo asi šesťdesiat ľudí.

Opustení zosnulí boli rôzni ľudia, ktorých spájala ich ťažká sociálna situácia. Nájdeme medzi nimi novorodenca, tridsiatnika i seniorov. Ich zoznam zverejnili na svojom facebookovom profile Technické služby mesta Prešov, ktoré spolu s Pohrebnými službami takúto rozlúčku zorganizovali znova po jedenástich rokoch. Tak ako v roku 2013, aj tento raz chceli vyzdvihnúť myšlienku hodnoty života človeka. V pozvánke na sociálnej sieti Technické služby uviedli: „Tento obrad je pre nás prejavom ľudskosti a spolupatričnosti, ktorým chceme vyjadriť úctu každému ľudskému životu, nech v tichosti a nádeji nájdu pokoj večného života.“

Podobne sa vo svojom príhovore vyjadril aj prešovský viceprimátor Peter Krajňák: „Táto posledná rozlúčka je nielen prejavom úcty a spomienky, ale aj mementom pre nás všetkých, ktorí tu sme. Má nám totiž pripomenúť, že každý ľudský život má veľkú hodnotu a má nám dodať nádej, že ani v posledných chvíľach nášho života nezostaneme sami. Stále tu bude niekto, kto si na nás spomenie.“ Po úvodnom slove viceprimátora nasledovala spoločná ekumenická modlitba. Viedol ju rímskokatolícky kňaz Martin Šimko spolu s gréckokatolíckym kňazom Jozefom Novickým, evanjelickým farárom Ondrejom Kočom a ďalšími duchovnými.

Po skončení rozlúčky v dome smútku sa zúčastnení za zvuku Cohenovho Hallelujah presunuli na priľahlý cintorín. Popol zosnulých slávnostne preniesli do urnového hája a následne bol uložený do spoločného hrobu, ktorý sa nachádza pri východnom múre cintorína.

Tento smútočný obrad sa konal krátko pred začiatkom novembra, ktorý je tradične časom, keď si v rámci sviatku Všetkých svätých a Pamiatky zosnulých mnohí veriaci i neveriaci pripomínajú svojich drahých a častejšie navštevujú miesta ich posledného odpočinku. V tejto súvislosti budú všetky prešovské cintoríny od 28. októbra až do 8. novembra otvorené nepretržite.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Peter Haľko

Nedávno som začal študovať mediálne štúdia na UNIPO. Spolu s písaním sa venujem aj fotografii a zaujímam sa hlavne o to, čím aktuálne žije univerzita, mesto a región.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *