Kultúra

Zoznámte sa: Janusz Kamiński

Janusz Kamiński (Foto: kustendorf-filmandmusicfestival.org)

Je čas opäť nazrieť za oponu filmového zákulisia a zoznámiť sa s ďalším tvorcom, ktorý sa vo veľkej miere pričiňuje o to, aby sme mali pri sledovaní filmu čo najväčší umelecký zážitok. Zoznámte sa s kameramanom svetového formátu, Januszom Kamińskim.

Janusz Zygmunt Kamiński sa narodil 27. júna 1959 v poľskom meste Ziębice. Po vyhlásení stanného práva v Poľsku vtedajším premiérom Wojciechom Jaruzelským 21-ročný Kamiński emigroval do Spojených štátov. Rok po svojom príchode sa rozhodol študovať filmovú tvorbu, najskôr na Columbia College v Chicagu a potom na American Film Institute Conservatory v Los Angeles.

Jeden z najuznávanejších svetových režisérov (Foto: advancedfilmmaking.com)
Jeden z najuznávanejších svetových kameramanov (Foto: advancedfilmmaking.com)

Vo filmovom priemysle sa Kamiński uplatnil hneď po ukončení štúdií. Prvý film, pri výrobe ktorého sa staral o kameru, bol horor Skrytá hrôza 2 od režiséra Andrewa Stevensa z roku 1990. Tam sa zoznámil s producentom Mikeom Elliotom, ktorý Kamińskému následne dohodil zopár projektov, na ktorých spolupracovali. Na prelome 80. a 90. rokov, keď Kamiński  začínal, pracoval viackrát na hororových snímkach. Zlom v jeho kariére prišiel v roku 1991, keď sa podieľal na tvorbe filmu Divoký kvet režisérky Diane Keaton. Bol to Kamińského prvý výrazný úspech, ktorým zaujal širšiu verejnosť.

Divoký kvet mu otvoril dvere k hollywoodskym projektom, z ktorých sa mnohé stali v nasledujúcich rokoch svetovými trhákmi. Jeho práca s Diane Keaton zaujala režiséra Stevena Spielberga, ktorý ponúkol Kamińskému prácu na filme Schindlerov zoznam, sčasti kvôli jeho práci na filme Divoký kvet a sčasti kvôli Kamińského poľskému pôvodu, keďže snímka zachytáva vyhladzovanie Židov vo vojnovom Poľsku.

Kamiński sa po filme Schindlerov zoznam stal neodlučiteľnou súčasťou Spielbergových filmov. Od roku 1993 pracoval na každej jeho snímke. Prejavil mnoho kreativity a mnohotvárnosti pri natáčaní a už v roku 1994 získal Oscara za film Schindlerov zoznam. O 5 rokov neskôr získal toto ocenenie znova, a to za film Zachráňte vojaka Ryana. Následne bol na Oscara nominovaný ešte trikrát, no ani jednu nomináciu nepremenil na cenu. Z filmov, ktoré sú svetovo preslávené a na ktorých tvorbe sa Kamiński podieľal, treba spomenúť napríklad filmy Vojna svetov, Most špiónov, Lincoln, Minority Report alebo Vojnový kôň.

Podieľal sa na tvorbe mnohých hollywoodskych trhákoch (Foto: btlnews.com)
Podieľal sa na tvorbe mnohých hollywoodskych trhákov (Foto: btlnews.com)

Kvalita Kamińského práce spočíva v jeho schopnosti dôsledného precítenia scenára a myšlienky príbehu. Jeho kamera si nedáva za primárny cieľ nazerať na film len okom tretej osoby (v istých prípadoch okom postavy vo filme), ale snaží sa zdôrazňovať jeho atmosféru. Pri natáčaní snímky Zachráňte vojaka Ryana Kamiński stavil na prevažne ručne držanú kameru, čím dosiahol, že divák filmu sa akoby nachádzal priamo na vojnovom fronte. Film Schindlerov zoznam sa rozhodol natočiť pomocou čiernobielych filtrov na pochmúrnejšie a historicky autentickejšie vyobrazenie obdobia druhej svetovej vojny. Jeho práca je charakteristická aj častým používaním hmly a intenzívneho svetla, ktoré na scénu prenikajú cez okná, čím dosahuje väčší rozptyl svetla. Všetky filmy, na ktorých sa Kamiński ako kameraman podieľal, ukazujú, že vie byť stále originálny a nepredvídateľný, čo je vždy vítané a potešujúce.

Okrem kameramanskej stoličky sa Kamiński párkrát usadil aj na režisérsku, no nanešťastie sa tam veľmi neohrial. V roku 2000 natočil svoj režisérsky debut s názvom Diabol prichádza (v origináli Lost Souls). Film však nezožal veľký úspech, a tak sa Kamiński vrátil k práci kameramana. K réžii ešte zopárkrát zablúdil, no jeho projekty sa výraznejšie nikdy nepresadili.

Kamiński je charakteristický svojou prácou so svetlom (Foto: andsoitbeginsfilms.com)
Kamiński je charakteristický svojou prácou so svetlom (Foto: andsoitbeginsfilms.com)

Aktuálne je Janusz Kamiński považovaný za jedného z najlepších kameramanov na svete a dokazuje to už 27 rokov. Ak Kamińského tvorbu nepoznáte, máte tak k dispozícii pestrú škálu filmov na naštudovanie jeho práce, ktorá stojí za to.

Na našom facebooku prebieha aj súťaž o lístky do kina. 🙂

Marcel Kušnír

Verný filmový fanúšik. Tento fenomén sa ma drží už nespočetne veľa rokov a preto aj väčšinu svojich článkov venujem filmovej téme. Okrem filmov som veľkým milovníkom hudby a literatúry. V obľube mám hlavne thrillery (čo platí aj pre knihy aj pre filmy). Preferujem rockovú a metalovú hudbu, no taktiež si veľmi rád vypočujem filmové soundtracky. Voľné chvíle si rád spríjemním dobrým filmom alebo knihou.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *