Šport

Zoznámte sa s boulderingom

(Foto: Nicol Holubová)

Dôležitosť tohto športu si spoločnosť uvedomí, až keď sa objaví na Letných olympijských hrách v roku 2020 v Tokiu. My ťa s ním však oboznámime už teraz.

Ide o druh lezenia špecifický tým, že sa lezie spravidla do výšky piatich metrov na umelých stenách. Samozrejme, tento adrenalínový šport je možné vykonávať aj v prírode. Nie ste istení žiadnym lanom, spoliehať sa musíte na vlastnú silu, odhodlanie a mäkké podložky, alebo odborne povedané bouldermatky , ktoré sú pod vami. Vašou úlohou je vyliezť daný boulder, čiže cestu, ktorá je postavená z chytov na umelej stene, tzv. bouldrovke.

Lezenie je o prekonávaní seba samého. (Foto: Nicol Holubová)

Prečo skúsiť bouldering?

Nejde len o šport alebo nejakú voľnočasovú aktivitu. Lezenie spája ľudí, vytvára priateľstvá a dokonca tvorí jednu veľkú komunitu. Jeho výhodou je nenáročnosť na čas a prostriedky. Bouldering vám umožní rozvíjať sa silovo, zlepšovať sa v ovládaní vlastného tela a posúvať hranice svojej kreativity a fantázie. Zbaví vás vášho strachu z výšok a ponúkne možnosť sebarealizácie.

Dôležitá je taktiež technika ako leziete, ktorú si časom zdokonalíte. (Foto: Nicol Holubová)

Čo potrebujete na začiatok?

Nič. Odpoveď každého skúseného lezca pre začiatočníka. Samozrejme, že to tak úplne nie je. Obyčajné tričko a tepláky na začiatok postačia. Čo sa týka obuvi, najlepšie je požičať si obuv na lezenie, tzv. lezečky, ktoré vám poskytnú na recepcii každého lezeckého centra. Možné je  doniesť si aj vlastné tenisky, alebo liezť len v ponožkách. Pomerne dôležitou vecou je magnézium. Taktiež vám ho poskytnú na recepcii lezeckého centra, alebo si môžete doniesť vlastné. Nehovoríme však o magnéziových tabletkách z lekárne, ale o magnéziu na lezenie, ktoré je buď tekuté, alebo vo forme prášku. Slúži na to, aby sa vám počas lezenia nepotili a nešmýkali ruky.

Cesty sú vytvorené z farebných chytov, ktoré vám určujú kam dávať ruky a nohy. (Foto: Nicol Holubová)

Kde na Slovensku je bouldering dostupný?

Mnoho lezeckých centier ponúka možnosť boulderingu. Môžeš ich nájsť vo väčších, ale aj menších mestách:

  • Bratislava – Vertigo, Lezecká stena K2
  • Košice – Lezecká stena T2 Boulder aréna, Rozlomity
  • Prešov – Outdoor park
  • Banská Bystrica – Lezecká stena Pavúk
  • Žilina – Lezecká stena Anatomic
  • Banská Štiavnica, Bytča, Handlová, Komárno, Malacky, Martin, Michalovce, Myjava, Pezinok, Považská Bystrica, Poprad, Prievidza, Rožňava , Senica, Smižany, Stará Ľubovňa, Trenčín, Zlaté Moravce, Zvolen, a v neposlednom rade v Žiar nad Hronom.
Malá ukážka bouldrovky z prešovského Outdoor parku. (Foto: Nicol Holubová)

Prešov – Outdoor park

Ak máš veľa voľného času a už sa ti nechce učiť, odporúčame ti Outdoor park v Prešove. Ide o lezecké centrum, kde si môžeš posedieť na kávičke s kamarátmi a ešte si aj zaliezť. K dispozícii máš vonkajšie lanové centrum, kaviareň a vnútornú bouldrovku.

Autorka článku: Nicol Holubová

Nicol Holubová

Študentka mediálnych štúdií, milujúca knihy, filmy a seriály. Dokáže pretancovať celú noc, najradšej by cestovala a spoznávala nové krajiny a kultúry od rána do večera. Umenie je pre ňu neoddeliteľnou súčasťou jej života, najmä umenie 20. storočia. Obdivuje Marinu Abramović a je pre ňu nepochopiteľné, prečo zlo v ľuďoch vyhráva.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *