Porazil predsudky, ohováranie, šikanovanie a práve preto verí, že vďaka svojej skúsenosti môže pomôcť ďalej. Nie, reč nie je o nejakom ,,life coachovi“, ale o Kristiánovi Dlugošovi, človeku, ktorý sa prechádza po chodbách našej univerzity. Je prvákom na magisterskom stupni mediálnych štúdií a medzi jeho záľuby patrí hudba, šport a jedlo. Nie jeden by povedal, že je to úplne obyčajný študent. Vo svojej podstate by mal aj pravdu, až na jednu vec a tou je prestavenie jeho mysle tak, že dokázal schudnúť 45 kg za 10 mesiacov.
„Ver, že môžeš a už si v polovici cesty. Čísla sú síce pekné, avšak veľa ľudí si neuvedomuje koľko práce, ale predovšetkým stúpania a klesania je za tým. Vždy som sa popravde čudoval, keď mi niekto povedal, že všetko je len v hlave. Je to skutočne tak, ale prísť na to a naučiť sa vnímať veci ako radosť a nie trest, je boj so samým sebou,“ hovorí Kristián.
Na svojom instagrame uvádzaš, že ťa šikanovali za výzor. Bola to práve táto nepríjemná skúsenosť, ktorá ťa priviedla k presvedčeniu, že ideš chudnúť?
Pokusov o chudnutie som mal mnoho, avšak nerobil som to správne. Myslel som si, že práve hladovka a kvantum pohybu je cesta k úspechu. Jedlo bolo mojím úhlavným nepriateľom. Trápili ma výčitky z toho, čo jem. Bol som v začarovanom kruhu diét, priberania a chudnutia. Za môj výzor ma šikanovali celý život, takže stále ma trápil môj zovňajšok, aj keď som sa navonok usmieval. Môžem teda konštatovať, že skutočný začiatok, ktorý neskončil ,,jojo efektom“ nastal v čase, keď mi niekoľko ľudí zo zahraničia napísali nie veľmi prívetivé slová na moju postavu. Nebol som so sebou spokojný a tieto správy ma dostali do depresie. Zakročil som teda. Pamätám si, že bol štvrtok a do vyhľadávača na internete som zadal ,,fitness tréner Prešov“. Klikol som na prvú stránku a s četovou hlavičkou som si hneď dohodol stretnutie a následne tréning na najbližší pondelok.
Hovoríš, že si mal viacero pokusov za účelom schudnutia, ktoré ale nedopadli najlepšie. Ako si teda docielil to, že to opäť netrvalo len chvíľu a bez dlhodobého efektu?
Požiadal som o pomoc. Zistil som, že nie na všetko musí byť človek sám, a že rada od niekoho, kto si prešiel tým čo ja, je cennejšia ako niekoľko prezretých videí na youtube. Aj preto mojím zámerom nie je pýšiť sa čo som dosiahol, ale podať pomocnú ruku tým, ktorí o to stoja, pretože viem, aké je dôležité, aby ste mali niekoho za chrbtom. Teraz som vďačný, že je moja myseľ nastavená na štýl chcem a nie musím, pretože som si všimol, že veľa ľudí cvičí, športuje, ráta kalórie, ale v skutočnosti ich to nebaví. Ja už napríklad viem, že ak zjem nejaký koláč alebo si doprajem výdatnejší obed, nemusím hneď zahadzovať moju snahu. Jednoducho si poviem, že dnes si zacvičím viac alebo sa pôjdem prejsť. Je veľmi náročné a zároveň jednoduché užívať si jedlo, ktoré je v tomto celom procese veľmi dôležité.
„Ver, že môžeš a už si v polovici cesty. Čísla sú síce pekné, ale veľa ľudí si neuvedomuje koľko práce a predovšetkým stúpania a klesania je za tým. Popravde, vždy som sa čudoval, keď mi niekto povedal, že všetko je len v hlave. Je to skutočne tak, ale prísť na to a naučiť sa vnímať veci ako radosť a nie trest je boj so samým sebou,“ hovorí Kristián.
Najťažšie sú vždy začiatky. Ako nájsť entuziazmus a pokračovať, keď prídu dni rezignácie a stagnovania?
Máš pravdu. Začiatky sú vždy náročné. Pre mňa bolo ťažké len vstúpiť do fitka. Mal som pocit, že sa za mnou všetci otáčajú a myslia si, že čo tu robí ten veľký chlapec. Ale to nebolo to najhoršie, i keď som si to najprv myslel. Vedel som, že moja váha ukazuje vyššie číslo ako 100, ale to, ktoré mi svietilo na váhe, keď ma tréner vážil, som skutočne nečakal. Cítil som sa vtedy hrozne a v mojej hlave bola len otázka, ako som to mohol dovoliť. A nájsť silu pokračovať, keď si myslíš, že nevládzeš je naozaj to nevzdať, aj keď je to klišé. Treba si uvedomiť, že čas plynie rovnako bez ohľadu na to či sa o to snažíš, skúšaš, cvičíš alebo máš deň, počas ktorého sa utápaš v depresii. Všetko je v poriadku, každá emócia, netreba však prestať. Je potrebné skutočne si ísť za tým, čo chceme dosiahnuť.
Viem, že si sa o svoj príbeh a rady podelil aj na instagrame a túto tému sa snažíš rozšíriť do všetkých smerov. Ako to vnímajú priatelia a ľudia v tvojom okolí?
Snažím sa to dať všade najmä z dôvodu, aby sa ľudia vedeli čo najjednoduchšie dostať k informáciám, ktoré aj mne často chýbali. Aj preto som založil podcast Akcieschopní, na ktorom spolupracujem spolu s Radom Cabúkom, zakladateľom Realfitu. Riešime tam práve témy, na ktoré často na internete chýbajú odpovede alebo informácie nie sú korektné. Navyše sa to snažíme robiť interaktívne. Pýtame sa ľudí čo ich zaujíma ohľadom cvičenia, stravy, prípadne mentálneho zdravia a následne to vkladáme do jednotlivých epizód. Veľkým krokom pri osvete môjho príbehu bolo aj pozvanie od TV Markíza, ktorá ma zavolala do vysielania Telerána. Verím, že som mojím výstupom oslovil ľudí, ktorí možno váhajú, prípadne majú strach z premeny. Podporu mám, samozrejme, aj od blízkych a priateľov a som za to veľmi vďačný. Je naozaj skvelé ísť s priateľmi do nákupného centra, kde si môžem kúpiť oblečenie vo veľkosti S/M, ktoré je všade dostupné. (úsmev)
Človek nikdy nevie či bude na začiatku ako petarda, ktorá rýchlo vystrelí a rovnako rýchlo zhasne alebo bude žiariť dlho a neprestajne. Avšak dôležité je vôbec vystreliť a uvedomiť si, čo v skutočnosti chceme dosiahnuť. Je možné, že mnohí z vás premýšľajú o tom, že na to nemajú čas, ale ruku na srdce, koľko času denne trávime na mobile? A možno práve inšpiratívny rozhovor s Kristiánom Dlugošom vám dodá tú správnu motiváciu.
Komentovať