Lifestyle

Aby sme sa cez leto nenudili

(Foto: blogs.thegospelcoalition.org)

Leto je v plnom prúde a konečne si môžeme užívať vytúžený oddych, po ktorom sme počas skúškového doslova prahli (túto vetu v článkoch opakujeme, lebo jej príchuť je skvelá 🙂 ). Ničnerobenie, vyvaľovanie sa na hojdacej sieti, prejedanie sa zmrzlinou a ovocnými koláčmi, proste paráda. Asi tak na týždeň.

Niektorí možno budete neveriacky krútiť hlavami, čo to píšem za nezmysly, ale „veční študenti“ ma pochopia. Ničnerobenie je proste nuda. Leto je predsa dosť dlhé na to, aby sa dalo využiť na niečo zmysluplné, na niečo, čo sme vždy chceli robiť, no počas školy sme nemali dostatok času. Navyše, ak sa niečo rozhodneme naučiť z vlastnej iniciatívy, a nie z povinnosti, slovo „vzdelávanie“ už nepôsobí takým odstrašujúcim dojmom. V nasledujúcich riadkoch môžete načerpať inšpiráciu, ak sa chcete naučiť niečo nové, no nie ste si celkom istí, čo by to malo byť.

Cudzí jazyk

Angličtinu dnes ovládame takmer všetci, niektorí z nás mali to šťastie učiť sa aj druhý cudzí jazyk. Väčšinou išlo o nemčinu, francúzštinu, španielčinu či ruštinu. Možno vás však zaujímajú úplne iné jazyky, vzdialené, orientálne, mŕtve či dokonca fiktívne. Nebudem vás presviedčať, že sa vám v praxi určite zíde japončina či arménčina, ale ak vás konkrétny jazyk láka, prečo to neskúsiť? Prinajmenšom sa môžete vytiahnuť pred kamarátmi, pozerať filmy v originálnom znení, čítať zahraničné texty a mať radosť, že ovládate niečo, čo málokto vo vašom okolí. V súčasnosti existujú kurzy, videá, aplikácie či učebnice na štúdium akéhokoľvek jazyka. Dokonca sa môžete naučiť hovoriť ako dothrakovia! (Fanúšikovia Game of Thrones vedia, o čom hovorím. 🙂 ) Takže výhovorky bokom a šup zohnať si učebnicu pre samoukov.

Do konca leta zvládnete napríklad základy nórčiny (Foto: Sonja Tokárová)
Do konca leta zvládnete napríklad základy nórčiny (Foto: Sonja Tokárová)

Kurz programovania

Podivné znaky a slová z prostredia programovacích jazykov boli pre vás vždy španielska dedina. Na druhej strane vás to však stále akosi lákalo. Musí byť predsa skvelé vytvoriť niečo „len“ napísaním dlhého textu (pri ktorom dodržiavame všetky pravidlá daného programovacieho jazyka). Programovanie môže pôsobiť na laika odstrašujúco, no napríklad Codeacademy vás zadarmo naučí až jedenásť programovacích jazykov, a to úplne od základov. Skúsiť to môžete, aj keď ste doteraz nemali žiadne skúsenosti s kódovaním (hovorím pravdu, skúsila som to aj ja 🙂 ). Stačí vám len analytické myslenie a znalosť angličtiny, ktorá je v tomto odvetví nevyhnutnosťou. Prinajhoršom zistíte, že vám to naozaj nejde, ale ktovie? Možno v sebe objavíte skrytý talent a po skončení kurzu pre vás nebude problém vytvoriť jednoduchú slovnú hru alebo nadizajnovať blog či stránku.

Po niekoľkých lekciách začnú dávať neznáme symboly zmysel (Foto: pexels.com)
Po niekoľkých lekciách začnú dávať neznáme symboly zmysel (Foto: pexels.com)

Kurzy z iných univerzít

Za kurzy zo zahraničných univerzít síce nebudete mať kredity navyše, ale väčšina z nich je zadarmo a môžete sa naučiť niečo z úplne inej oblasti, akú študujete. Len tak, pre zaujímavosť. Lákala vás vždy astrofyzika, aj keď študujete slovenčinu? Alebo by ste radi preskúmali históriu určitých národov, aj keď vám dejepis vo všeobecnosti veľmi nešiel? Vždy sa ľahšie učí to, čo vás zaujíma. Umenie, technológie, jazyky, literatúra, marketing… Na internete sa dá nájsť kurz azda na akýkoľvek predmet. Naozaj. Napríklad edX ponúka oficiálne kurzy z univerzít ako Harvard, Berkeley, MIT a mnohých ďalších. Na edX nájdete aj rôzne netradičné oblasti, napríklad správanie psov, genetiku, históriu architektúry, hudbu 20. storočia, učenie kritickému mysleniu… Mohla by som pokračovať ďalej. Lepšie však bude, ak si sami nájdete to, čo vás najviac zaujíma. 🙂

Aj keď Prešovskú univerzitu máme najradšej, môžeme virtuálne navštíviť niektoré zahraničné (Foto: pexels.com)
Aj keď Prešovskú univerzitu máme najradšej, môžeme virtuálne navštíviť niektoré zahraničné (Foto: pexels.com)

Hra na hudobnom nástroji

Občas si možno predstavujete, aké by to bolo zabrnkať si obľúbenú pesničku, kedy sa vám len zachce. Na povale je pritom odložená otcova stará gitara, na študijné účely určite použiteľná. Prečo to neskúsiť? Ak už máte doma akýkoľvek hudobný nástroj a máte vzťah k hudbe, nebude na zahodenie naučiť sa na ňom hrať. Opäť nám internet ponúka mnoho tutoriálov úplne zadarmo – YouTube je napríklad preplnený návodmi na konkrétne pesničky, nájdete však aj lekcie pre začiatočníkov. Ak doma nenájdete žiaden hudobný nástroj, ale cítite, že na ňom naozaj veľmi chcete vedieť hrať, pár desiatok eur z letnej brigády vás určite nezruinuje. Nezabudnite však, že treba mať dostatok pevnej vôle, aby ste sa zvládli učiť sami a po prvotných neúspechoch na koníček nezanevreli.

Utrieť prach, vymeniť struny a ide sa na vec (Foto: Sonja Tokárová)
Utrieť prach, vymeniť struny a ide sa na vec (Foto: Sonja Tokárová)

Ručné práce

Nie, ručné práce nie sú len pre vaše babky. A rozhodne nie sú staromódne. V súčasnosti sú dokonca veľmi populárne, čomu svedčí nárast „handmade“ blogov, časopisov s návodmi na tvorenie či portálov na predaj vašich výrobkov. Klasikou je háčkovanie či pletenie, ktorému vás možno chcela priučiť aj vaša babka, ale vám to ako menším veľmi nešlo alebo ste nemali čas. Ak ste aspoň trochu zruční (či skôr zručné?), dajte tomu šancu a skúste sa naučiť nejakú techniku. Ručne robené darčeky sú vzácne a aj vás samotných určite poteší, ak sa vám niečo podarí vytvoriť. Môžete skúsiť čokoľvek – vyšívanie, šitie, kníhviazačstvo, výrobu bižutérie, keramiku… Hlavnou výhodou ručných prác je najmä to, že hlava si odpočinie, zatiaľ čo ruky pracujú. Úžasný relax.

Z ponuky techník a materiálov sa vám zakrúti hlava (Foto: Sonja Tokárová)
Z ponuky techník a materiálov sa vám zakrúti hlava (Foto: Sonja Tokárová)

Verím, že vás tieto tipy inšpirovali a ak ste doteraz nevedeli, ako zmysluplne využiť nadbytok voľného času, tento problém je už pre vás minulosťou. Dajte nám v komentároch vedieť, či sa venujete nejakej zaujímavej vzdelávacej či tvorivej aktivite, prípadne nám napíšte, či vám práve naše tipy pomohli vyriešiť voľnočasovú dilemu. 🙂

Sonja Tokárová

Študentka mediálnych štúdií, ktorej najväčšími záľubami sú fotenie a písanie. V Unipo Presse môže tieto aktivity prepájať a prináša vám rôzne články z oblasti spravodajstva, ale aj lifestylu a kultúry. Okrem toho nevie obsedieť a miluje dobré knihy, filmy, seriály a handmade tvorenie.

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *