Kultúra

Povery a pranostiky na Luciu: tradície plné mágie a symboliky

(Zdroj: slovenskepovesti.eu)

Dátum 13. december, sviatok svätej Lucie, patrí medzi najtajomnejšie dni v slovenskom kalendári. Tento deň, považovaný za najkratší v roku podľa starého juliánskeho kalendára, bol v minulosti opradený mágiou, poverami a pranostikami. Čo všetko nám o tomto dni hovoria naše tradície?

Svätá Lucia ako ochranca svetla a čistoty
Lucia, ktorá bola kresťanskou mučenicou zo Syrakúz, je dodnes symbolom svetla. Jej meno pochádza z latinského slova lux, čo znamená svetlo. Podľa legendy žila na prelome 3. a 4. storočia v období prenasledovania kresťanov za cisára Diokleciána. Bola vychovaná v kresťanskej viere a rozhodla sa zasvätiť svoj život Bohu, čo viedlo k tomu, že odmietla sobáš s pohanským ženíchom. Ten ju zo zášti udal ako kresťanku, čo viedlo k jej mučeníctvu. Podľa tradície jej boli vyrezané oči, no Boh jej ich zázračne vrátil, čo z nej urobilo patrónku slepých a slabozrakých. Svätá Lucia je dnes v kresťanskej tradícii symbolom svetla, čistoty a duchovnej sily.

Svätá Lucia s očami na tácke (Zdroj: bubo.sk)

V časoch, keď bol 13. december najkratším dňom v roku, sa s ním spájali rôzne magické praktiky, ktoré mali ochraňovať domácnosti a ľudí pred temnotou a zlými silami.  Jednou z najznámejších povier bolo presvedčenie, že Lucia je deň, keď sa aktivizujú bosorky. Aby sa ľudia ochránili pred ich škodlivými útokmi, často sa v domoch a maštaliach robili obrady, ktoré zahŕňali zjedenie cesnaku, kadidlo alebo špeciálne ochranné znaky kreslené na dvere. Podľa tradície nesmeli ženy na Luciu priasť, tkať ani vykonávať iné domáce práce. Týmto zákazom sa malo zabrániť nešťastiu alebo zlým silám, ktoré by mohli využiť deň na škodlivé účely.

 

Pranostiky na Luciu
Lucia bola taktiež dôležitým orientačným bodom pre roľný cyklus. Mnohé pranostiky sa viažu k predpovedaniu počasia:

Aká Lucia, taká zima. – Hovorí sa, že počasie na Luciu predznamenáva charakter celej zimy.
Lucia noci upíja, ale dňa nepridáva. – Týmto sa odkazovalo na starý juliánsky kalendár, keď sa verilo, že po Lucii začne deň pomaly rásť.
Od Lucie po Vianoce sa sledovalo počasie každý deň, pretože podľa neho sa predpovedalo, aké bude počasie nasledujúcich 12 mesiacov.

Tradície spojené s Luciou

Jednou z najznámejších tradícií bol výroba Luciinho stolčeka. Tento stolček sa začal vyrábať práve 13. decembra. Musel byť dokončený až na Štedrý deň. Počas výroby sa nesmelo použiť žiadne klince, iba dláta, lepidlo a čapy. Hotový stolček sa potom používal na polnočnej omši, kde si naň človek sadol, aby odhalil bosorky medzi prítomnými ľuďmi.

Od mala mi babka vravela, že na Luciu si mám napísať  mená chlapcov na 11 papierikov, ktorí sa mi páčia. Každý deň jeden z papierov spáliť, ale neotvárať ich.  Posledný, ktorý zostane na Štedrý deň, bude vraj menom môjho budúceho muža. Aj keď som neskôr zistila, že to bola skôr hra ako skutočná predpoveď, tento zvyk vo mne zostal, ako milá spomienka na detstvo a babkinu tvorivosť.

Dnes sa mnohé z týchto tradícií vytrácajú alebo sa zachovávajú skôr ako folklórne spomienky. Sviatok Lucie nám pripomína dôležitosť svetla a ochrany pred temnotou. V období blížiacich sa Vianoc je táto starobylá tradícia skvelou príležitosťou zastaviť sa, pripomenúť si minulosť a uvažovať o tom, ako aj dnes dokáže svetlo poraziť tmu.

 

Viktória Nováková

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *