Lifestyle Reportáže

Prinášajú hyeny šťastie? Pohlaďte si domáce zvieratko a získajte liek proti stresu

(Zdroj: pinterest.com)

Ako najradšej relaxujete? Pravdepodobne ste sa už niekedy stretli s problémom, že počas pracovných dní nemáte dostatok času na oddych. Medzi úlohami máte len tridsať minút na to, aby ste nechali svoj mozog odpočívať a nad ničím nerozmýšľali. Tieto minúty trávim napríklad pozeraním videí a fotografií zábavných a veľmi roztomilých zvierat. Zdalo by sa, že sú to len obyčajné videá, ale v skutočnosti je z vedeckého hľadiska takýto oddych pre nás ľudí jeden z najprínosnejších.

Popularita videí so zvieratami sa vysvetľuje interakciou neurobiologických, psychologických a evolučných mechanizmov. Keď vidíme malé mačiatko leňošiace na slnku, náš mozog aktivuje centrá slasti, to znamená, že produkuje dopamín. Dopamín je jeden z najdôležitejších neurotransmiterov v ľudskom tele, ktorý plní kľúčovú úlohu v nervovom systéme. Jeho význam nemožno preceňovať, pretože ovplyvňuje množstvo procesov vrátane motivácie, potešenia a koncentrácie. Za zmienku stojí, že pri pozorovaní zvieratiek produkujeme oxytocín, hormón náklonnosti, ktorý zvyšuje pocity tepla a starostlivosti. Tieto dva neurotransmitery, takzvané „hormóny šťastia“, zlepšujú našu náladu, znižujú hladinu stresu a stimulujú pocity pokoja a potešenia.

(Zdroj: animals.pibig.info)

V poslednom čase viac pozorujem šelmy, najmä mláďatá hyen. V európskej kultúre, žiaľ, tieto druhy zohrávajú negatívnu úlohu. V bestiároch (stredovekých knihách o zvieratách) bola hyena zobrazovaná ako zákerný a zlovestný tvor, ktorý je schopný kopať hroby a živiť sa ľudskými pozostatkami. Spájali sa s podvodom, pretože ľudia verili, že dokážu napodobniť ľudský hlas a nalákať tak obete. V kresťanstve sa považovali za symbol hriechu, pokrytectva a duchovnej skazenosti kvôli ich „nečistému“ spôsobu života (mrchožrúti).

Ale bez ohľadu na to, ako o hyenách zmýšľali naši predkovia, bez ohľadu na to, aké obrazy si podvedome vytvárame, stále môžu byť veľmi roztomilé a smiešne. Videli ste niekedy mláďa hyeny? Ako malé je prakticky na nerozoznanie od bežného psa. Môžete sa presvedčiť na vlastné oči, odporúčam Instagram dobrovoľníčky zo Zimbabwe. Zverejnila napríklad video s hnedým mláďaťom hyeny, ktoré sa volá Atlas. Môžete sledovať, ako sa mláďatko šantí a pomaly rastie.

Veľké oči, stojace uši, malý chvost a hustá srsť. Na Atlasa sa veľmi rada pozerám. Je pravdepodobné, že sa bude páčiť aj vám. Ľudia inštinktívne reagujú na vlastnosti, ktoré sa spájajú s detskými charakteristikami (veľké oči, zaoblené tvary, mäkká štruktúra). Je to spôsobené mechanizmom, ktorý sa u ľudí vyvinul na zabezpečenie starostlivosti o potomstvo. Takéto črty aktivujú mechanizmus „starostlivosti“ aj pri živočíchoch. Tento jav sa nazýva „efekt láskavosti“, ktorý opísal etológ Konrad Lorenz.

Na záver by som chcela dodať, že zvieratá vnímame ako jednoduché, úprimné stvorenia, čo znižuje kognitívnu záťaž mozgu. To pomáha odpútať pozornosť od zložitých úloh, znížiť „preťaženie“ a obnoviť energiu. Ak teda nemáte veľa času na oddych, strávte ho pozorovaním zvierat, alebo ešte lepšie, hrajte sa so psom alebo pohlaďte mačku. Živý kontakt vám prinesie 100-krát viac pozitívneho zážitku a potešenia.

Mediálne štúdiá

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *