Randall „Randy“ Zisk, úspešný americký režisér, producent a spisovateľ, oslávil nedávno (3.januára) svoje 66 narodeniny. Vyštudoval University of Southern California a je rodákom z Dallasu v Texase, kde absolvoval St. Mark’s School of Texas. Ako režisér aj producent sa najviac podieľal na televíznom seriáli Lois & Clark: The New Adventures of Superman a Monk. V roku 2006 napísal aj film Maybe It’s in the Water a dve epizódy Midnight Caller. Zisk bol nominovaný na cenu Primetime Emmy v roku 2005.
Na konte má aj už spomínaný úspešný seriál Monk a podieľal sa aj na príprave filmu Posledný Monkov prípad z roku 2023. Ide síce o starší seriálový počin, ale stále si drží sledovanosť mnohých divákov.
Monk, v niektorých prekladoch známy aj ako Môj priateľ Monk, je americký detektívny seriál. Vysielal sa v rokoch 2002 až 2009, no na Slovensku ho televízia Markíza reprízuje každý rok. Jeho tvorcom je Andy Breck. Seriál v sebe nesie jemný nádych situačného humoru, je iný a odlišuje sa od ostatných stereotypných detektívok, ktoré pôsobia skôr serióznejšie. Tento seriál sa rýchlo stal klasikou. Jeho čaro spočíva nielen v riešení zločinov, ale predovšetkým v hlboko ľudskom príbehu o boji so stratou manželky, fóbiami a obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD). Adrian Monk, hlavný hrdina seriálu, je nezabudnuteľná postava, ktorá zanecháva na divákoch dlhodobý dojem svojím brilantným intelektom, no zároveň krehkosťou a emocionálnou zraniteľnosťou.
Na druhej strane sa však nedá povedať, že seriál Monk dáva do úzadia, zosmiešňuje alebo inak znevažuje policajnú, forenznú či detektívnu prácu, práve naopak, vyzdvihuje ju a humorom aj vtipnými situáciami príjemne dopĺňa vyšetrovanie vrážd. Jemne odľahčuje situáciu v každej epizóde, čo je spôsobené životom, správaním a empatickou povahou pána Monka, ktorý je síce emocionálne nevyrovnaná osobnosť, ale o to viac priateľsky pôsobí navonok.
Adrian Monk, ktorého stvárňuje Tony Shalhoub, bol kedysi jedným z najlepších detektívov na policajnom oddelení v San Franciscu. Jeho kariéra však bola prerušená tragédiou – vraždou jeho milovanej manželky Trudy. Tento incident Monka zničil nielen emocionálne, ale aj psychicky, pričom sa u neho zhoršilo OCD a početné fóbie. Monk sa stal prakticky neschopným viesť normálny život a izoloval sa od sveta.
S pomocou svojej ošetrovateľky a asistentky Sharony Fleming, ktorú stvárňuje Bitty Schram, sa Monk postupne začína vracať do života a prijíma prácu ako súkromný detektív. Jeho OCD, ktoré mu sťažuje každodenný život, sa paradoxne stáva jeho najväčšou výhodou pri riešení zločinov. Monk má pozoruhodnú schopnosť všimnúť si aj tie najmenšie detaily a spájať ich do celkového obrazu, čím sa dostáva k pravde, ktorú ostatní prehliadajú.
Každá epizóda seriálu prináša nový prípad – od vrážd až po záhadné zmiznutia – no hlavným motívom celej série zostáva Monkova snaha nájsť vraha Trudy a zmieriť sa s jej stratou. Tento emocionálny oblúk dodáva seriálu hĺbku a kontinuitu, ktorá udržiava divákov v napätí.
Najviac situačného humoru poskytuje práve hlavná postava, medzi ostatnými postavami a divákmi známa ako pán Monk, či iba Adrián. Herec Tony Shalhoub na túto postavu sadol, čo dokazuje v každej časti. Jeho mimika a pohyby priamo špecifikujú hlavnú postavu Monka. Je prehnane čistotný, miluje pravidelnosť a rozhodí ho, ak jeho plány naruší neočakávaná situácia. To ho odlišuje od iných ľudí, či detektívov alebo policajtov, ktorí sú v iných detektívkach zobrazovaní skôr stereotypne. So svojou asistentkou Sharonou si veľmi dobre nahrávajú v komických situáciách. Nie veľmi pozitívnym faktom je, že v druhej polovici sérií už postava Sharony vypadáva a nahradí ju Taylor Howardová, ktorá stvárňuje postavu Natalie Teegerovej. Niektorým divákom môže na Natalie prekážať paradoxne jej láskavosť a empatickosť, a to práve kvôli tomu, že je absolútnym protipólom Sharony, ktorá je rýchla, prchká a najmä temperamentná, teda pána Monka dopĺňa a humor vytvára prostredníctvom týchto predností. Na druhej strane pozitívnou vlastnosťou je, že seriál má hneď niekoľkých režisérov, z ktorých každý má svoj štýl nakrúcania. Dej na seba v niektorých dieloch nadväzuje, postavy medzi sebou majú vzťahy, ktoré sa vyvíjajú, aj keď by mohli by zobrazované intenzívnejšie. Diváka však aj táto nadväznosť môže lákať pozrieť si ďalší a ďalší diel. Zaujíma ho nielen nový prípad, reakcie pána Monka, ale aj to, ako jednotlivé prípady ovplyvnia úzke vzťahy medzi Adriánom a Sharonou, resp. Nataly.
Zaujímavé sú aj širšie vzťahy. Policajní detektívi Leland Stottlemeyer, ktorého stvárňuje herec Ted Levine a Randy Disher, ktorého hrá Jason Gray-Stanford, predstavujú zaujímavý kontrapunkt k Monkovi. Stottlemeyer, Monkov bývalý šéf a priateľ, často balansuje medzi obdivom k jeho schopnostiam a frustráciou z jeho výstredností. Disher, na druhej strane, slúži ako komická postava, no v určitých momentoch prekvapí hlbšími emóciami a lojalitou.
Ďalším veľmi príjemným vstupom do každého dielu je zvučka ktorá seriál otvára. Tá sa po prvých ôsmych sériách zmenila. Pieseň It’s jungle out there sa stala hudobným maskotom seriálu a pri jej započutí si mnohí naň spomenú.
Aj napriek prevažujúcim kladným hodnoteniam a prednostiam má seriál Monk aj svoje slabé stránky. Niektorí diváci môžu nájsť opakujúcu sa štruktúru epizód – každý prípad začína zločinom, pokračuje Monkovou dedukciou a končí odhalením páchateľa – ktorá môže pôdobiť predvídateľne. Taktiež, vedľajšie postavy, hoci sympatické, by mohli byť viac rozvinuté, najmä pokiaľ ide o ich osobné príbehy.
V celkovom kontexte seriálu sa tieto drobné nedostatky našťastie stratia a Monk si udržal sledovanosť u mnohých divákov aj napriek pár negatívnym faktorom.
Komentovať